Papež drží slovo, proto přitahuje tisíce lidí
Čtyřdenní návštěva papeže Jana Pavla II. na Slovensku, která vyvrcholila blahoslavením dvou slovenských osobností na mši v Bratislavě, skončila. Třiaosmdesátiletý papež přilákal doprostřed bratislavské panelákové čtvrti Petržalka přes 200.000 lidí, mezi kterými papeže zdravily i stovky Čechů. Proč je Jan Pavel II. tak oblíbenou autoritou mezi národy střední Evropy? Přinesl jim poselství demokracie v době tvrdého komunistického režimu, domnívá se katolický kněz Tomáš Halík, který mimo jiné připravoval jeho cestu do Československa těsně po roce 1989.
"Pro nás zvolení papeže z Polska bylo úžasným signálem, který oslovil nejen české a slovenské katolíky, ale i většinu tehdejší společnosti, zvláště lidi, kteří stáli v opozici vůči komunistickému režimu. Po té dlouhé době, kdy Vatikán hledal jakousi politiku "malých krůčků" ve vztahu ke komunistickému světu, přišel muž, který při své první audienci na otázku, jaká bude jeho politika vůči komunistickému světu, odpověděl: Nebude nivní. A to bylo zřetelné, protože velmi dobře věděl, co komunismus znamená."
Papež Jan Pavel II. se pro Čechy stal symbolem otevřenosti vůči jiným náboženstvím, přitom pevného odmítavého postoje například k interrupcím a antikoncepci. Ovšem zplošťovat význam a odkaz Jana Pavla na tyto společenské fenomény by bylo nesprávné, tvrdí páter Tomáš Halík. Podle něj je papežova výzva pro český národ, kterou pronesl během svojí první návštěvy Československa, mnohem zásadnější."Speciálně do české situace řekl mnohá významná slova při své první návštěvě. Vzpomínám si na jednu větu, z které jsem dlouho žil: Abychom se nevraceli k tomu, co zde bylo před tím, než byla církvi v naší vlasti uloupena svoboda, abychom se nevraceli k situaci před rokem 1948, ale abychom budovali chrám svobodné společnosti a církve v síle toho, k čemu jsme během pronásledování uzráli. Najít novou cestu, novou odpověď výzvě doby, do které jsme nyní postaveni."