Odposlech v autě poslance Hojdara způsobil mezi politiky zděšení
Zpráva, že měl sociálnědemokratický poslanec Josef Hojdar ve svém autě odposlech, způsobila mezi politiky zděšení. Na to, že je odposloucháván, upozorňoval Hojdar už v létě. Stalo se tak poté, co na protest proti podobě reformy veřejných financí vystoupil z poslaneckého klubu své strany. Navíc se v jeho blízkosti vyskytovaly dva vozy civilní kontrarozvědky. To vyšetřování sice potvrdilo, ale BIS uvedla, že středem jejich zájmu nebyl Hojdar, ale lidé, se kterými se stýkal. Nyní Josef Hojdar podal trestní oznámení, že je v jeho služebním voze zřejmě odposlech a policie ho skutečně našla.
říká poslanec Josef Hojdar, který měl před časem při hlasování o reformě v rukou osud vlády. Navíc je vlivným předsedou sněmovního hospodářského výboru. Odposlouchávací zařízení, které bylo napojené na poslancův mobilní telefon, má dosah kolem 150 metrů a bylo zapnuté i v době, kdy s ním manipulovala policie. Josef Hojdar zveřejnil zprávu o odposlechu poté, co se opět vrátil do poslaneckého klubu ČSSD a jeho kolegové nyní chtějí dát prohlédnout prostory sněmovny včetně služebních aut poslanců. Klub požádal o prošetření kauzy premiéra i ministry, pod které spadají čtyři tajné služby. Premiér Vladimír Špidla uvedl, že žádné podezření zatím neexistuje.
"Požádám příslušné ministry, aby podali informaci o situaci a je na policii, aby systémem naprosto bezohledným vyšetřila, kdo se tohoto činu dopustil."
Jako první na zveřejnění případu zareagovala Bezpečnostní informační služba, která jakékoliv spojení s případem důrazně odmítá, což potvrdil šéf sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky Jan Klas.
"Jako první informace zazněla, že v žádném případě to není jejich zařízení, že oni se v tom neangažují, nicméně to ještě samozřejmě nic neznamená a já budu postupovat tak dál, jak se situace bude vyvíjet."
Klas si myslí, že hlavní odpovědnost za problémy, které se v poslední době objevily v Česku kolem odposlechů, nese premiér Vladimír Špidla. Ten podle Klase zavedl v této oblasti praxi, "že nikdo nikomu nevěří". Připomněl, že Špidla každý týden navštěvuje sídlo BIS, kde si čte přepisy telefonních odposlechů. Takové počínání předsedy vlády je podle poslance v demokratické společnosti neobvyklé. Se snahou zapojit do záležitosti parlamentní kontrolní orgány Klas nesouhlasí. Vidí v tom pokus odklonit problém od zodpovědných institucí řízených příslušnými ministry a premiérem na parlamentní půdu.Kdo zařízení do auta dal je zatím předmětem spekulací. Bezpečnostně prověřený není například servis, kam se služební vozy poslanců dávají. Někteří Hojdarovi kolegové byli aférou zděšeni. Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Šromach však reagoval slovy, že od té doby, co byl zvolen, žije tak, jako by byl odposloucháván, neboť technické možnosti jsou stále dokonalejší. Předpokládá, že odposlechy používají i skupiny a organizace, které nemají nic společného s vládou ani s politickými stranami.