Protest lékařů a lékárníků byl jen symbolický, někdy ani to ne
Úderem jedenácté hodiny zahájili v úterý soukromí ambulantní lékaři, zubaři a lékárny svůj první protest proti vládě s tím, že na hodinu omezí provoz ordinací a lékáren jen na akutní. Dosud tak činili pouze jejich kolegové z nemocnic, když bojovali za vyšší platy. Jak konkrétně úterní protest probíhal se vypravil zjistit Vilém Faltýnek.
Vaše lékárna je normálně otevřená a vydáváte léky, přestože je právě 11 hodin?
"Máme otevřeno a léky vydáváme, protože nás k tomu nutí ohled vůči pacientům."
Nebylo by vůči pacientům naopak v dlouhodobějším horizontu ohleduplnější připojit se k protestům a vymoci zlepšení situace ve zdravotnictví?
"Já myslím, že tímhle se nic se stejně nic nevyřeší. My s tím naprosto sympatizujeme, ale zavírat nebudeme."
Zkouším ještě několik lékáren v okolí, ale odpověď je vesměs totožná: naše lékárna se připojila k protestu jen symbolicky nebo vůbec: "Nepřipojila, protože si majitel myslí, že jsou jiné cesty k protestu, než tahleta," dozvídám se například.
Také lékaři byli připraveni ošetřovat pacienty, oproti jiným dnům jich ale přišlo méně; zřejmě se báli, že budou jako neakutní případy odmítnuti. Plakátky u ordinací vyvěšeny nikde nebyly."V našem případě to je tak, že se připojujeme postojem, ale letáky tu vyvěšené nemáme, protože jsme je nedostali."
Přijímáte pacienty?
"Pacienty s akutním onemocněním přijímáme, samozřejmě."
Větší procento ordinací a lékáren podpořilo protest ve středně velkých sídlech. Otevřená růstala zdravotnická zařízení tam, kde je podobných zařízení málo, nebo v místech s velkou konkurencí.
Jsou řetězcové lákárny, které na to vůbec nereflektovaly a nezavírají, tak nás to nutí, abychom nezavřeli taky, protože bychom se před lidmi postavili do špatného světla."
Nejsou to i zcela komerční důvody? Hodinové zavřené znamená přece ztrátu.
"Samozřejmě, i to je pravda. Musí se z něčeho zaplatit nájem, mzdy a tak dále."
Podle Koalice ambulantních lékařů a České lékárnické komory se protestu mělo zúčastnit 80 procent ambulancí a lékáren. Krize veřejného zdravotního pojištění na zdravotnická zařízení výrazně dopadá, Všeobecná zdravotní pojišťovna navzdory finančním injekcím vlády platí s velkým zpožděním, což ambulance existenčně ohrožuje.