Sir Charles Mackerras nastudoval s českými umělci Janáčkovu zpěvohru "Výlety páně Broučkovy"
V Brně symfonií Dunaj a koncertem Putování dušičky končí hudební festival Janáčkovo Brno 2004. Už ve středu ale v pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu dvoudílnou zpěvohru "Výlety páně Broučkovy", inspirovanou prózami Svatopluka Čecha. Informuje Evelina Himalová.
"Já jsem měl svoje první dojmy od Janáčka v Národním divadle, tak je to pro mne velmi úžasné, že mohu dirigovat operu Janáčka tady. Moje vztahy jsou velmi - bych řekl - intimní."
Tou první operou velikána české hudby, jehož 150. výročí narození si letos připomínáme, kterou Sir Charles Mackerras v Národním divadle v době svých pražských studií v roce 1947 slyšel, byla prý "Káťa Kabanová". Krátce nato navštívil ve Velké opeře 5. května, dnešní Státní opeře Praha "Výlety páně Broučkovy". Tenkrát ale ještě nevěděl, že "Brouček" je Janáčkova jediná komická opera, a neuvědomoval si neuvěřitelnou bohatost motivů zpracovaných Janáčkovým vyjímečným hudebním intelektem. "Myslím, že jeho hudbu a osobnost bych mohl shrnout slovy jako 'originalita', 'různorodost' a 'překvapení'," dodal slavný dirigent, který ve svém životě kromě jiných už dělal tři inscenace "Výletů páně Broučkových". První, rozhlasovou, vysílala stanice BBC v březnu 1970.
Na závěr připomenu, že při příležitosti současného nastudování "Výletů páně Broučkových" pod Mackerrasovou dirigentskou taktovkou, byla v prostorách první galerie historické budovy Národního divadla otevřena i stejnojmenná výstava. Jeden z jejích oddílů dokumentuje mimo jiné unikátní snímání vzácného modelu Prahy z let 1826 až 1833 malíře a litografa Antonína Langweila. Záběry jsou v nové inscenaci Janáčkovy opery použity.