Spřízněnost v rámci ironie
V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti začal ve čtvrtek jubilejní desátý veletrh Svět knihy. Ve srovnání s olomouckým a nově i brněnským knižním veletrhem jde nesporně o největší akci tohoto druhu v České republice. Bližší informace připravil Vilém Faltýnek.
Při zahajování veletrhu vystoupil prezident Mezinárodního PEN klubu Jiří Gruša. V rozhovoru pro Radio Praha připomněl, jakým způsobem se podílel na zakládání tradice těchto pražských veletrhů před deseti lety.
"V Německu se hledaly kontakty, ve Frankfurtu, já jsem byl tehdy ambasadorem v Německu a ty kontakty jsem měl, i jako literát, tak jsem sloužil při zprostředkování rozhovorů. A kdyby mi tehdy někdo řekl, že to bude mít takovýhle úspěch, tak bych byl ještě pilnější."
Můžete tehle náš veletrh porovnat s frankfurtským, lipským?
"Frankfurtský je dneska už prakticky nakladatelský. Před 14 dny jsem zahajoval veletrh v Lipsku, který se vyvinul jako specifická knižní potence směrem do nových, kandidátských zemí. A já myslím, že tady je obrovská možnost. Aby vznikl vztah, tak musíte mít druhý pól. A ten je tady. A když porovnám naše finanční možnosti a jejich, tak bych řekl, že jsme udělali malý zázrak."
Čím myslíte, že může být irská, skotská a welšská literatura inspirativní pro českého čtenáře, nebo i pro českou literaturu jako takovou?"My jsme geneticky skoro ze třetiny keltové, není divu, že naši lidé tady tak hezky hráli a tancovali tu keltskou muziku, a tam je jakási spřízněnost v rámci ironie, ta literatura je ironická, má možnost se vciťovat, je empatická a má vypravěčský duktus. Až se se od nich naučíme mít ten vypravěčský duktus, tak budeme stejně důležití jako oni."
Jiří Gruša na zahájení přivedl rovněž předsedu exilové kubánské organizace Angela Cuadru. Ten přijel do Prahy s delegací kubánských disidentů.
"Děkuji České republice za všechnu podporu, kterou jsme my kubánští spisovatelé i ostatní stoupenci demokracie a svobody od vás dostali. Myslím, že literatura se může ve své plnosti vyjádřit jen tehdy, není-li potlačována lidská svoboda. A doufám, že literatura bude společným lidským vlastnictvím bez ohledu na hranice," vyjádřil svou touhu spisovatel, který ve své vlasti strávil patnáct let ve vězení. Dodal, že při procházkách Prahou navštívil i místo, kde se na protest proti nesvobodě upálil Jan Palach. Báseň, kterou o něm složil, předal symbolicky ředitelce veletrhu Daně Kalinové.