Týden v ČR

Ministr obrany Miroslav Kostelka, foto: ČTK

Přehled toho nejdůležitějšího, co se tento týden odehrálo v České republice, připravil Josef Kubeczka.

Český ministr obrany Miroslav Kostelka, aniž by se dohodl s vládou, veřejně prohlásil, že čeští vojáci odejdou z Iráku do začátku příštího roku. Prohlášením překvapil nejen své kolegy ve vládě, ale i spojence, se kterými čeští vojáci v Iráku spolupracují.

Ministr obrany Miroslav Kostelka,  foto: ČTK
Ministr Kostelka chce ještě do letních prázdnin vládě navrhnout, aby se Česko v budoucnu soustředilo na mise na Balkáně a v Afghánistánu. Ve svém prohlášení o odchodu českých vojáků z Iráku zdůraznil, že konečné rozhodnutí je na politicích. Vojenští policisté nyní v Iráku na základně Šaíba a také na vojenské akademii v Zubajru školí irácké policejní síly. Podle Kostelky Češi tento úkol do konce roku splní, zvlášť v situaci, kdy prozatímní irácká vláda oznámila, že hodlá po převzetí moci na konci června snížit dosud plánované počty svých policejních sil o 9000 mužů.

"Plán je prakticky zpracován do podzimu letošního roku, do té doby, kdy tady bude britská divize. Pak bude zpracován do konce roku další po rotaci britské divize. Domnívám se, že úkol bude splněn do konce roku. Bude vycvičeno dostatek iráckých policistů a iráckých instruktorů, aby ve výcviku mohli pokračovat."

Irácká mise ročně přijde na částku kolem 200 milionů korun. Ekonomický náměstek ministra obrany Jan Dzvoník připomněl, že vláda dala armádě na zahraniční mise pouze jednu miliardu ročně a už letos musel kabinet vojsku vypomáhat sto sedmdesáti miliony korun. Podle poslance Petra Nečase, stínového ministra obrany z Občanské demokratické strany, vláda nemá záruky na finanční krytí zahraničních misí. Přitom nyní odejít z Iráku bez předchozích konzultacích se spojenci je podle něj chybný krok.

"Náhlé prozření ministerstva obrany, že provozování tří zahraničních misí je nad její síly, je pro nás z tohoto pohledu velmi překvapivé. Byl bych velmi rád, aby Česká republika byla považována za věrohodného a spolehlivého spojence. Pokud by mělo dojít k odchodu našich vojáků z Iráku, tak by to mělo být pouze po konzultacích a dohodě se spojenci, se kterými tam působíme. Samozřejmě po 30. červnu i s legitimní iráckou vládou."

V Iráku nyní působí 90 českých vojenských policistů, které zřejmě posílí malý zdravotnický tým. Jak uvedl náčelník Generálního štábu Pavel Štefka, vojenští lékaři a sestry by mohli odletět do Iráku během června.

"Je to otázka zdravotnického zabezpečení našich vojáků, které my samozřejmě podporujeme. Proto tam posíláme v červnu šest lidí, takový malý chirurgický tým. Myslím, že to jsou tři lékaři a tři sestřičky."


V unikátním armádním výcvikovém středisku ve Vyškově se od pondělí školí řečtí protichemičtí odborníci. Česká armáda je má připravit na možnost chemického útoku při olympijských hrách v Aténách.

Ve Vyškově proběhne výcvik asi padesáti řeckých armádních specialistů. Mají se naučit především psychicky zvládat náročnou činnost v prostoru zamořeném toxickými chemikáliemi. Budou totiž pracovat se skutečnými bojovými chemickými látkami, jako je sarin nebo yperit. To, že se řečtí vojáci budou připravovat právě ve Vyškově, není žádným překvapením. Česko se v rámci NATO specializuje na chemickou, radiační a biologickou ochranu, má zde sídlo mezinárodní prapor sil rychlé reakce. Ředitel Vojenského technického ústavu ochrany Brno Jan Weiser nám popsal průběh výcviku.

"Konkrétně se budou učit vyhledávat skutečné chemické látky ve vzorcích, které jim budeme připravovat. A přitom samozřejmě už budou používat všechny přístroje a prostředky individuální ochrany tak, jak by je používali ve skutečné situaci."

Vše, co souvisí s výcvikem, je samozřejmě finančně nákladná záležitost. Jak říká mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha, tento výcvik si platí Řecko.

"Hlavním cílem je připravit Řeky na různé situace, které by mohly nastat v průběhu olympijských her. Předběžná dohoda je konstruována tak, že veškeré náklady ponese řecká strana."

Původně se spekulovalo o tom, že by bezpečnost olympijských her zajišťovali přímo čeští chemici. Armáda ale chtěla od řecké strany uhradit náklady, vyčíslené na více než 50 miliónů korun. Šlo by jen o zajištění bezpečnostní služby. Kdyby ovšem v Řecku došlo k teroristickému útoku, pak by začala platit Washingtonská smlouva, podle které bychom Řecku, jako aliančnímu spojenci, bez váhání pomohli.


Zlínský pes
V pondělí začal ve Zlíně 44. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. V průběhu týdne zhlédli diváci téměř tři stovky nejzajímavějších filmů světové kinematografie. O Zlaté střevíčky a další ceny dospělé a dětské poroty se utkalo 121 filmů. Prezident festivalu Vítězslav Jandák nám přiblížil ústřední téma letošní přehlídky.

"Samozřejmě festival musí být především pro děti a téma, pokud to půjde, pozitivita, protože svět není moc hezký, tak chceme, aby alespoň ten filmový pro děti byl velmi hezký. Letošní ročník je rekordní, protože je tady 288 filmů z 38 zemí světa, tak že jsme skoro o sedmdesát filmů překročili loňský limit. Jsme tak definitivně největším festivalem na světě."