Tomáš Baťa slaví devadesátku
Tomáš Baťa, ikona českého podnikání, přijel do vlasti oslavit 90. narozeniny. Oslava jeho narozenin na Pražském hradě je největší společenskou událostí letošního roku. Do Španělského sálu je pozváno téměř šest set hostí. Přijde současný prezident Václav Klaus, exprezident Václav Havel i premiér Stanislav Gross. Chybět nebudou Baťovy dcery ani syn Thomas, který dnes řídí baťovské obuvnické impérium. Podrobnosti má Jaromír Marek.
"Nejprve jsem byl učněm, tovaryšem a nakonec mistrem. Jinak bych tu živnost nemohl provozovat. Boty se ale vyrábějí, aby se prodávaly. I já jsem jako mladý kluk boty prodával. Musím říci, že nejen proto, že to chtěl můj otec, ale bavilo mně to. Zpočátku jsem sice měl ostych, ale zakrátko jsem si zvykl a už to bylo s úsměvem a relaxed. Vždycky jsem chtěl být ševcem, ale spíše než za verpánkem jsem chtěl pracovat v obchodě", uvedl tento týden v pořadu České televize.
Když stanul v čele rodinného podniku, blížila se německá okupace a válka. Tomáš Baťa proto přemístil vedení firmy do Kanady, kde zakládá obuvnickou společnost Bata Shoe Company a nedaleko Toronta celé nové město Batawa, které se má stát kanadským Zlínem. Do Československa se už po válce nevrací a své firmy řídí z Kanady. Hned v roce 1945 jsou přitom na základě Benešových výnosů jeho závody v ČSR znárodněny. Baťovská tradice má být zapomenuta. Komunistické jdou tak daleko, že dokonce přejmenují celé město, Zlín se na půlstoletí stává Gottwaldovem. Po pádu komunismu byl mezi prvními, kdo už v prosinci 1989 do staré vlasti zavítal a vrací se pravidelně, Nejraději do rodného Zlína. Výrobu obuvi tady ale už neobnovuje. Impérium s pobočkami po celém světě spravuje dál z Toronta. Dnes má Baťa klíčovou výrobní základnu v Indii, vyrábí v 68 zemích světa a stále patří k předním obuvnickým značkám světa. Zásady jeho otce však prý pro firmu Baťa platí stále.
"Naše základní principy vždycky byly: zákazník náš pán, služba veřejnosti a úzká spolupráce se spolupracovníky."
Své jubileum přijel oslavit v době, kdy jeho řemeslo v Česku prakticky odumřelo. Ještě na sklonku komunismu se v někdejších Baťových továrnách vyrábělo skoro 70 milionů párů bot. Dnes je to sotva desetina, protože Asie konkuruje nízkými náklady a jiné země, například Itálie, lepším designem. Značka Baťa, která je pro několik generací doslova synonymem obuvi, je mezi Čechy oblíbena i dnes. Podle loňského průzkumu nakupuje u Bati každoročně každý druhý.