Sociální demokracie získává zpět voliče
Sociální demokracie se po dlouhé době začíná opět dotahovat na ODS. Největší opoziční straně, která si vysoké preference držela více než rok, jako by v poslední době docházel dech. Pokračuje Zdeněk Vališ.
"Na druhou stranu je třeba říci, že sociální demokracie poklesla z třiceti procent na polovinu. Dosáhla pravděpodobně dna. Předpoklad, že by po letních změnách v sociální demokracii pokračoval propad, byl tedy málo realistický. Řekl bych, že nyní je to mírný návrat zpět. Kam ale ten trend povede, to se neodvažuji předpovídat."
Jak se projevilo na růstu preferencí právě řešení té letní vládní krize?
"Nepochybně se letní vládní krize projevila na poklesu preferencí. Ukazovalo se, že v sociální demokracii existuje obrovské napětí a nespokojenost s politikou premiéra Špidly. Myslím si, že to byla názorná ukázka toho, jak důležité jsou komunikační schopnosti v politice a co to znamená umění přesvědčovat. Myslím si, že nové vedení sociální demokracie je z hlediska komunikace vybaveno lépe a dokáže vysvětlovat přijatelnějším způsobem mnohdy i nepopulární vládní opatření."Na druhé straně ODS od léta v preferencích poklesla. Svědčí to o nějakém trendu?
"Podle mého názoru je to vysvětlení velmi jednoduché. ODS doplatila na čtyři roky tzv. opoziční smlouvy, kterou české veřejnost a česká média líčily jednostranně v černých barvách. Ve skutečnosti to byl poměrně zodpovědný pokus, jak udržet menšinovou vládu a zachovat jistou vládní linii. ODS ale na to doplatila a po odchodu Václava Klause se rozhodla změnit svůj postoj o 180 stupňů. Stala se nevybíravou kritičkou čehokoliv, co vláda udělala. To jí přineslo strmý nárůst preferencí, ale u toho se nedá vydržet, čistě negativistické postoje nejsou dlouho udržitelné. ODS se navíc sama dostává do fáze, kdy v ní probíhá ostrý mocenský zápas. O to ji oslabuje, v tom vidím příčiny poklesu preferencí této strany."
Zanedlouho budou krajské a senátní volby. V nich se sociálním demokratům už tradičně příliš nedaří. Myslíte si, že tentokrát budou úspěšnější?
"Netroufám si opravdu vyslovit prognózu. Kdyby byly ty krajské a senátní volby za půl roku, tak už by se nějaké změny daly pozorovat. Teď je na to příliš brzo."
Také ředitel agentury STEM Jan Hartl se domnívá, že trendy ve vývoji preferencí se možná projeví ve volbách až později.
"Zdá se, že obě strany budou ještě svádět o volební výsledek zápas - mám tím na mysli především výsledek voleb do Poslanecké sněmovny - a že ta situace zdaleka nebude tak jednoduchá a jaksi dopředu daná, jak to ještě před půl rokem vypadalo."
Jan Hartl zároveň připomíná, že zatímco v uplynulých měsících vydělávali na poklesu preferencí sociální demokracie komunisté, nyní nelze vyloučit, že část sociálnědemokratického zisku jde na úkor ODS. Nyní se totiž zvýšily preference jak sociální demokracie, tak komunistů.