Proč je u nás stále komunistická strana?

Foto: ČTK

V poslední době se poměrně často v našem vysílání zamýšlíme nad tím, proč mají u nás komunisté stále značnou podporu voličů. V dnešním vydání rubriky Česko v komentáři Vám nabízíme názor politologa Jiřího Pehe na to, kde se stala základní chyba, že komunistická strana stále existuje.

Foto: ČTK
I když od sametové revoluce uplynulo 15 let, stále není v České republice dořešená otázka bytí či nebytí komunistické strany. Hlasy volající po jejím zákazu sílí, už téměř půl druhého roku bojuje o vypuzení komunistů z politické scény iniciativa "S komunisty se nemluví", vrcholí akce nazvaná "Podzim bez komunistů". Více než deset let také platí zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Přesto i poslední krajské a senátní volby pro ní dopadly úspěšně, když v obou případech shodně obsadila druhé místo. Kde se podle Vás stala osudná chyba?

"Já se domnívám, že takovou základní chybou bylo, že po volbách v roce 1990, po těch prvních svobodných volbách, byl opět do čela federální vlády postaven bývalý aparátčík Marián Čalfa. To si myslím ze symbolických důvodů nebylo dobře a velmi těžko se to obhajuje i tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi, který s tím krokem souhlasil, ačkoliv sám říká, že on samozřejmě za něj nebyl zodpovědný, protože koneckonců ty volby v roce 1990 vyhrálo Občanské fórum a Veřejnost proti násilí. Právě ty se rozhodly, že budou Čalfu nominovat do této pozice. Čili byli jsme svědky nějakého politického procesu, který Havel už jenom schvaloval v roli prezidenta. Nicméně domnívám se, že to byla chyba. Zatímco do těch voleb v roce 1990, do června, mohl Čalfa sehrát určitou pozitivní roli v tom, že pomáhal bývalým disidentským strukturám v přechodu k demokracii, k uskutečnění prvních svobodných voleb, tak po červnu 1990 to byl omyl."

Foto: ČTK
Máme za sebou patnáct let nekomunistického vývoje, přesto mají komunisté stále své zastoupení v obou komorách Parlamentu. Mají voliči tak krátkou paměť, nebo se stala chyba už právě v zárodku, při pokusech o vyrovnání se s minulostí?

"Existují různé názory na to, jak se mělo zacházet s komunistickou stranou. Já osobně jsem toho názoru, že komunistická strana měla být po roce 1989 buď zakázána, anebo ji mělo být přikázáno, že nesmí používat onoho přívlastku 'komunistická'. Je to něco velmi podobného tomu, kdyby například v Německu po druhé světové válce existovala dále strana, která by se nazývala národně socialistická nebo nacistická. Myslím si tedy, že to byla chyba. Nicméně to, proč jsou komunisté dnes tak silní, to má mnoho různých důvodů. Jedním je skutečně to, že nebyla přijata radikální řešení a že ta strana je v jakési schizofrenní situaci, kdy na jedné straně legálně existuje, je velmi viditelná, její vůdci mluví v televizi, v rozhlase, jsou prostě vidět a mohou svobodně všechno kritizovat, a na druhé straně nenesou za nic odpovědnost. Tato schizofrenie rozhodně přispívá k tomu, aby ta strana mohla hrát roli takové protestní strany. Musím ale také říct, že komunisté velmi chytře změnili svoji politickou strategii v posledních letech. Oni dnes už neobhospodařují pouze extrémní levici, tedy tu část voličstva, která stojí nalevo od sociální demokracie, ale posunuli se také k extrémní pravici. Oni v sobě spojují jak voličstva levicová, tak extrémně pravicová. Komunistická strana se svojí xenofóbní rétorikou, protievropskou, protiněmeckou, je dnes stranou, která v české politice hraje do značné míry i roli, kterou třeba v Rakousku hraje Heider nebo ve Francii Le Pen, a to samozřejmě jim nahání voliče, které by jinak neměli,"

soudí dnešní host u mikrofonu Radia Praha, politolog Jiří Pehe.