České sny slyšelo publikum ve 14 zemích

Escudo del proyecto 'Los Sueños Checos 2004'

Mezinárodní hudební projekt České sny během několika měsíců přinesl celkem 117 zahraničních koncertů mimo velká tradiční centra. Přišlo na ně 85.000 diváků. Ohlas projektu předčil očekávání organizátorů. Podle ředitele Davida Dittricha se proto bude za tři roky opakovat.

Logo projektu,  foto: www.ceskesny.cz
Skladbou Pet meditací Jana Nováka se v polovině prosince na koncertě v rakouském Retzu uzavřel projekt České sny, který od července nabízel ve 14 zemích českou hudbu posledních 4 staletí. Byl zaměřen k roku české hudby a dramaturgie se pokusila na kombinaci notoricky známých jmen a méně známých či mladých autorů posílit v Evropě povědomí o skutečné podobě české hudby.

Ředitele akce se Davida Dittricha se ptám, zda kromě čísel o počtu návštěvníků lze hovořit i o nějakém kvalitativním, dlouhodobějším dopadu Českých snů.

"Přinesly především to, že řada lidí, kteří jsou nadšenými organizátory, nasměrovali svoje úsilí na českou hudbu. Pokud by jim Poláci nebo Maďaři nabídli jinou tématiku, oni by ji přijali a věnovali by se se stejným nadšením jí. Jsme rádi, že se jim zalíbil náš projekt, a plně se mu oddali. Měli jsme štěstí, protože oni téměř do jednoho po té, co u nich proběhly koncerty, oni nás oslovili, jestli bychom něco podobného nemohli zorganizovat znovu."

A není to jen tím, že přišel někdo s plným servisem, nabídl program, organizaci, financování? Jak velká byla investice z jejich strany?

"Celý systém je vymyšlen tak, aby participace České republiky nebyla zásadní, ta je pouze startovacím motorem. Z rozpočtu Českých snů se hradila cesta a polovina honoráře. Zbytek, tzn. druhá polovina honoráře, ubytování, prostory, lokální propagace, lokální organizace, to všechno leželo na těch konkrétních městech. Čili já bych naopak řekl, že ten rozpočet, který jsme měli, který se řádově pohyboval okolo 15 milionů korun, nabalil na sebe několikanásobné finance, které do toho museli dát ti ostatní organizátoři. Odhadem, když jsme to sečetli, tak se to blíží 180 milionům korun."

Jaký typ publika mimo ta velká centra na vaše koncerty přicházel? Byli mezi nimi Češi?

"V podstatě bych řekl, že to byly tři typy publika. Buď festivalové publikum, pokud se koncert konal v rámci nějakého festivalu, jako Belfast Festival at Queen´s, potom bylo publikum z měnších měst, které koncert zažívá jednou za čas. Tito lidé byli mimořádně nadšeni a myslím, že tou kvalitou a tím novým, co jsme jim přinesli, to byl největší úspěch. A potom byla třetí část publika a to byli naši krajani. Ti samozřejmě přicházeli poslechnout si českou hudbu a podpořit aktivity České republiky. To byla třetí sorta publika, která byla víc připravená a která nám i pomohla tím, že o této akci dávali vědět."