Zprávy
Premiér Gross prohlásil, že prezident Klaus dává veřejnosti zavádějící informace o euroústavě
Prezident Václav Klaus dává veřejnosti zavádějící informace o evropské ústavní smlouvě, prohlásil premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross. V diskusním pořadu České televize se tak postavil na adresu Klausových kritiků z Evropského i českého parlamentu ve sporu o dopady evropské ústavy. Prezidentův mluvčí Petr Hájek ČTK řekl, že hlava státu se k těmto Grossovým výrokům nebude zatím vyjadřovat. Prezident, který byl ve Vatikánu na inauguraci papeže Benedikta XVI., pořad neviděl a chce znát autentická Grossova vyjádření. Reakci prezidenta, který označil kritiku od europoslanců za urážku hlavy státu i suverénní členské země EU, považuje Gross za nepřiměřenou.
Na stranu Klausových kritiků se už dříve přidal předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD); prezident mu v pátek napsal, že se jeho postojem cítí dotčen. Zaorálek v nedělním pořadu televize Nova uvedl, že Klausovi odpoví "během jednoho dvou dnů". "Nesdílím názor, že to, že byl kritizován, je urážka České republiky. Protože si myslím, že říkal svůj osobní názor, že to nebylo stanovisko instituce," uvedl Zaorálek. Jeho oponent v diskusi, europoslanec Jan Zahradil (ODS), se postavil za prezidenta s tím, že stejný názor mají i ostatní Češi v Evropském parlamentu. "Cítíme se slovy těch dvou (Vidal- Quadrase a Leinena) na adresu prezidenta uraženi jako europoslanci, jako občané České republiky," konstatoval Zahradil. Odpor k ústavě, kterou označil za problematický dokument, podle něj roste. Není proto dobré tvrdit, že "jediný kladný názor je souhlas s euroústavou", soudí Zahradil.
Nový papež byl slavnostně inaugurován
Ve Vatikánu byl slavnostně inaugurován nový papež Benedikt XVI. Při ceremonii, která za trvala zhruba tři hodiny, převzal 265. nejvyšší představitel katolické církve na Svatopetrském náměstí nejdůležitější odznaky svého úřadu - papežský prsten a pallium. Mezi účastníky byli i oficiální zástupci asi 150 států a také zástupci dalších církví a mezinárodních organizací. Českou delegaci vedl prezident republiky Václav Klaus.
V dlouho očekávaném kázání papež prohlásil, že nehodlá předkládat žádný "vládní program" a vyjádřil přesvědčení, že jeho hlavním úkolem je "naslouchat slovu Pána", a nikoli určovat nějaké politické linie. Přesto zaujal několikrát vyhraněně kritické stanovisko vůči "mocným tohoto světa".
KSČM možná pomůže vládě, když navrhne majetková přiznání
Opoziční KSČM by možná pomohla budoucí vládě Jiřího Paroubka (ČSSD) získat důvěru v Poslanecké sněmovně, pokud by tento kabinet navrhl zákon o majetkových přiznáních. V pořadu České televize to naznačil místopředseda KSČM Vojtěch Filip. Odcházející premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross ve stejném pořadu uvedl, že se s majetkovými přiznáními počítá v novém zákoně o střetu zájmů. Na dotaz, zda by majetková přiznání byla uplatnitelná i zpětně, Gross uvedl, že "musíme postavit takový zákon, který obstojí i před Ústavním soudem".
Zaorálek: Opozice by měla při hlasování o nedůvěře potvrdit sílu
Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) by chtěl zavést do ústavy princip takzvané konstruktivní nedůvěry. To znamená, že opozice by musela při hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně představit svého "stínového" premiéra. Ten by měl získat většinu a dokázat tak, že je schopen vlády. Zaorálek ideu představil v diskusním pořadu televize Nova.
Zaorálek v souvislosti s končící vládní krizí, která vznikla kvůli finanční aféře odstupujícího ministerského předsedy Stanislava Grosse, obvinil prezidenta Václava Klause z neústavního chování. Tím, že Klaus nepřijal demise lidoveckých ministrů, podle Zaorálka blokoval vládu. Europoslanec a bývalý místopředseda ODS Jan Zahradil naopak hájil prezidenta a čestného předsedu ODS. Choval se racionálně, při krocích souvisejících s vládní krizí pouze využíval volnosti ústavy, soudí Zahradil. Za příčinu vládní krize označil Zahradil Grosse, který je nedospělý, a sociální demokracii, která takového politika držela v čele vlády.
Hlavním cílem nové strany je dostat Romy do parlamentu
Dostat zástupce Romů do Poslanecké sněmovny, to je hlavním cílem nově založené Romské demokratické sociální strany (RDSS). Na konferenci, která v Novém Boru na Českolipsku zvolila vedení strany, to řekl jeden ze zakladatelů Miroslav Tancoš. Právě tohoto novoborského podnikatele delegáti do čela strany zvolili. "Podle odhadů žije v České republice kolem 350.000 až 400.000 Romů, tři čtvrtiny z nich žijí v holobytech nebo nevyhovujících bytech a téměř 95 procent jich je nezaměstnaných," řekl Tancoš. Rasová diskriminace je podle něj každodenní součástí života Romů. To vše chce strana změnit. Romové by rádi prosadili zákon, který by příslušníkům menšin zaručoval určitý podíl pracovních míst na úřadech i v podnicích, sami však přiznávají, že problémem je nedostatečné vzdělání. Právě možnost rovného vzdělání pro Romy proto patří k prioritám strany.
Romské politické strany se v České republice začaly objevovat listopadu 1989. První a pravděpodobně nejúspěšnější romskou politickou stranou byla Romská občanská iniciativa. Ve volbách v roce 1990 se straně podařilo získat několik poslaneckých mandátů, ovšem rychlý úspěch romských politiků vystřídaly nezdary, provázené osobními půtkami a volebními debakly v následujících volbách. Většina romských politických stran nakonec zanikla nebo není aktivní.
Senátor Štětina chce iniciovat zákon, kterým by ČR uznala genocidu Arménů
Senátor Jaromír Štětina chce iniciovat zákon, kterým by Česká republika uznala násilí na Arménech v tehdejší Osmanské říši v roce 1915 jako genocidu. "Je hanba, že ČR ještě takový zákon nemá," řekl Štětina. Senátor se v pražském kostele svatého Salvátora zúčastnil smuteční mše pořádané arménskou komunitou za oběti násilí před 90 lety, kterých je podle Arménů 1,5 milionu. Již roku 1987 označil transport a vraždění Arménů za genocidu Evropský parlament.
Turecko odmítá tehdejší události za genocidu označit a tvrdí, že šlo o represe v kontextu občanské války. Také udává podstatně nižší počet obětí, a to zhruba 300.000 až 500.000. Výročí krvavých událostí si v Praze připomněla arménská komunita nejen smuteční mší, ale také shromážděním na Staroměstském náměstí.
Lucembursko navrhuje škrty ve výdajích, ČR by z EU dostávala méně
Lucembursko předloží jako předsednická země EU v pondělí ministrům zahraničí unie další návrh jejího rozpočtového rámce na léta 2007-13, který obsahuje podstatné škrty ve výdajích, zejména na pomoc chudým zemím a regionům. Česká republika proti němu bude podle diplomatických zdrojů protestovat. Pokud totiž bude přijat, Česko z unie získá méně peněz. Schůzky v Lucemburku se zúčastní ministr zahraničí Cyril Svoboda.
Podle návrhu "vyjednávacího balíčku", který ČTK získala, by se strop příjmů pro ČR z titulu regionální pomoci a venkovského rozvoje snížil z dnešních čtyř procent hrubého národního důchodu na 3,5 procenta HND. Navrhuje se totiž, že na čtyři procenta budou mít nárok už jen nejchudší země, jejichž HND na hlavu nedosahuje 40 procent průměru EU, tedy baltské státy. Ostatní dostanou méně, přičemž Česko se zhruba 65 procenty HND na hlavu by na tom bylo spolu s Maďarskem nejhůř. Návrh dále obsahuje hrozbu, že klesne i absolutní suma peněz pro ČR.
Exner: Evropské země by neměly být v Severoatlantické alianci
Evropské státy by podle KSČM neměly být v Severoatlantické alianci. Zrušení členství v NATO komunisté považují za jeden z kroků, který zvýší bezpečnost na starém kontinentě. "NATO je škodlivým pozůstatkem studené války, který nepřispívá ke zvýšení bezpečnosti Evropy, ale naopak," řekl místopředseda KSČM Václav Exner na mezinárodní konferenci komunistických a levicových stran v Praze. Na víkendovou konferenci přijelo 39 zástupců levicových stran z 32 zemí, zejména z Evropy, ale také Číny, Severní Koreje nebo Vietnamu. Nedělní diskusi dominovala kritika politiky Spojených států a jejich vojenských operací.
Proti pořádání dvoudenního setkání demonstrovala desítka lidí. Demonstranti si přinesli transparent a na trávník rozprostřeli bílé kříže symbolizující oběti komunistického režimu. K protestu se na chvíli připojili i tři běloruští emigranti. Skupina demonstrantů šla za účastníky konference a chvíli s nimi hovořili. Bělorusové se chtěli sejít se zástupcem své země, ale neuspěli.
Osvobození Brna předcházel tuhý německý odpor a těžké boje
Moravská metropole Brno byla na jaře 1945 jednou z důležitých překážek v postupu sovětských jednotek při osvobozování protektorátu Čechy a Morava. Město s početnou německou menšinou bylo už od zimy pečlivě opevňováno a v plánech nacistické generality se stalo "pevností Brno". Vojákům 2. ukrajinského frontu se ji ale podařilo 26. dubna 1945 dobýt. Osvobození Brna bylo pokračováním Bratislavsko-brněnské operace, která začala už na počátku dubna, kdy 2. ukrajinský front pod vedením maršála Rodiona Malinovského překonal řeku Hron.
Osvobození Brna znamenalo, podobně jako v řadě jiných měst, i konec tamní německé menšiny. Před válkou se k německé národnosti hlásilo přes 40.000 lidí, téměř třetina obyvatel (v několikrát lidnatější Praze to bylo zhruba stejně lidí). Dva měsíce před postupimskou konferencí, 29. května 1945, schválil zemský národní výbor vyhlášku, podle které bylo do Rakouska odsunuto přes 20.000 brněnských Němců - hlavně žen, dětí a starých lidí, muži zůstali odstraňovat škody. Další tisíce Němců byly odsunuty v roce 1946, už podle závěrů postupimské konference.
Bývalí vězňové si připomněli osvobození tábora Flossenbürgu
Zhruba 300 bývalých vězňů někdejšího bavorského koncentračního tábora Flossenbürg si připomnělo jeho osvobození před 60 lety. V táboře zahynulo během války více než 30.000 lidí ze zhruba 100.000 vězňů. Vzpomínkového shromáždění se zúčastnil i náměstek českého ministra zahraničí Pavel Svoboda, stejně jako několik desítek přeživších českých vězňů. Flossenbürgem, který americké jednotky osvobodily 23. dubna 1945, prošlo 5600 Čechů.
Poslední americký pilot sestřelený za války nad Evropou má pamětní desku v Milostíně
Poslední příslušník americké 8. letecké armády sestřelený během druhé světové války nad Evropou má od neděle pamětní desku v Milostíně na Rakovnicku. Právě zde se 25. dubna 1945 poručík William Hoelscher po leteckém souboji zřítil. Přežil díky tehdy čtrnáctileté Zdeňce Drexlerové. "Bylo to zvláštní seznámení. Já mu dala facku, aby se probral z bezvědomí, a on na mě vytáhl pistoli," řekla dnes novinářům žena, která pilota vyprostila z padáku, ošetřila a předala českým vlastencům. Ti Hoelschera před Němci ukryli v Rakovníku. William Hoelscher, který později v 50. letech bojoval ve válce v Koreji, zemřel v roce 1984 ve věku 63 let. Se svou zachránkyní se již nikdy nesetkal. Hned v květnu 1945 byl totiž odvelen za demarkační linii do americké zóny.
Profesor Gregor byl pasován na Rytíře českého lékařského stavu
Rytířem českého lékařského stavu se stal přední český odborník v oboru vnitřního lékařství a gastroenterologie profesor Ota Gregor. Trojím poklepáním mečem na rameno ho pasoval prezident České lékařské komory David Rath ve smíchovské kapli Sacré Coeur. Titul uděluje stavovská organizace lékařů od roku 1996 lékaři, který se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj.
Profesoru Gregorovi je devětaosmdesát let, přesto stále působí jako lékař v Psychosomatické poradně v Praze. Na medicíně ho těšilo nejvíce to, že může někomu pomoci. "A to je hlavní důvod, proč i ve svém pokročilém věku aspoň jednou týdně ordinuji," řekl ČTK. Gregor utekl za okupace Československa do Anglie, kde na univerzitě v Birminghamu vystudoval biochemii. V Británii vstoupil do československé brigády a aktivně se zúčastnil spojenecké invaze v červnu 1944. Po návratu do vlasti vystudoval medicínu. V roce 1967 byl jmenován řádným profesorem a stal se přednostou první interní kliniky nemocnice Pod Petřínem, kde byl až do odchodu do důchodu v roce 1981.
Ministerstvo financí vrátí nadacím 11 milionů vybraných na daních z dárcovských SMS
Ministerstvo financí vrátí nadacím téměř 11 milionů korun, které vybralo na dani z přidané hodnoty z dárcovských SMS zpráv. Humanitární sbírky na podporu jihovýchodní Asie získají 9,2 milionu korun a na pomoc slovenským Vysokým Tatrám stát pošle 1,6 milionu korun. Návrh ministerstva musí ještě ve středu formálně schválit vláda, řekl mluvčí resortu Radek Němeček. Kabinet již na počátku roku rozhodl, že se DPH z dárcovských SMS vrátí zpět do veřejných sbírek. Peníze by mělo ministerstvo financí uvolnit z vládní rozpočtové rezervy. Posílání darů prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů je českým vynálezem a rychle se rozšířilo.
Obyvatelé Rokytnice demonstrovali proti nastěhování Romů
Obyvatelé Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku vyšli do ulic a protestovali proti nastěhování romských rodin z nedalekého Kostelce nad Orlicí. Akce se zúčastnilo asi 500 z přibližně 2000 obyvatel obce. Šlo o spontánní projevy, kdy lidé bránili přístupu k ubytovně, řekl ČTK policista z Rokytnice. Nikdo nebyl zadržen, stěhování bylo pozastaveno. Rokytnická radnice přitom s přestěhováním nesouhlasila, majitel soukromé ubytovny navíc nezískal na rokytnický objekt potřebnou kolaudaci.
Romové musí opustit své domovy v městské ubytovně v Kostelci kvůli rekonstrukci objektu. Radnice s opravami začala ve středu, přestože v ní stále přebývalo několik desítek Romů. Skončily jim nájemní smlouvy, ale odstěhovat se odmítli. Ubytovna je odpojená od přívodu vody, elektřiny a plynu, pracovníci stavební firmy již demontovali společné sociální zázemí včetně toalet, uvedl deník Právo. "Nájemníci byli dostatečně dopředu s naším postupem seznámeni. Nikdo z nich si nesehnal náhradní ubytování. Nyní již nemají v objektu co pohledávat ... dohoda s nimi je nemožná, pouze si stěžují, nadávají, vyhrožují," uvedla starostka Kostelce Ivana Červinková (ODS). Podle krajského romského koordinátora Františka Koláře je pravda na straně radnice. "Romům jejich nájemní smlouva definitivně vypršela, jsou v objektu již neoprávněně. Nabízí se alternativa, že ženy s dětmi se přestěhují do azylových domů a manželé do domovů pro bezdomovce pro muže," řekl Kolář. Dodal, že od začátku roku 1999 Romové věděli, že jejich bydlení v tomto objektu je smlouvou ošetřeno jen na dobu určitou.
Český zakladatel Kaliningradu nemá ve městě jedinou sochu
Oslavy výročí založení města, které letos čekají obyvatele ruského Kaliningradu, budou zřejmě rozporuplné. Radnice slibuje velkolepý program s balonovou regatou, koncerty a ohňostroj. Místní lidé jsou ale skeptičtí a míní, že do červencových oslav rozhodně nebude ani nově vydlážděno centrální náměstí. Kaliningrad, někdejší Královec (Königsberg), založil před 750 lety český král Přemysl Otakar II. Ve městě dnes nemá ani jednu sochu. "Opravujeme starou Královskou bránu, kde bude i reliéf Přemysla Otakara II. Hodně práce nám ale dalo sehnat podobu panovníka. Nějaká zobrazení přišla teprve nedávno z Německa a Polska," řekla ČTK místní historička Světlana Kovalová. Na žádnou jinou skulpturu či připomínku zakladatele města si nevzpomněla. Přemysl Otakar II. přitom prý osobně v roce 1255 ukázal německým rytířům místo, kde mají vystavět svou pevnost. Dřevěnou stavbu nahradil kamenný hrad už o dva roky později.
Tající sníh v Krkonoších odhalil mrtvolu neznámého muže
Tělo neznámého mrtvého muže odhalil tající sníh v Krkonoších. Muže nalezli turisté na hraně nad Labským dolem a přivolali horskou službu. Tělo na místě leželo pravděpodobně několik měsíců, řekl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. "Muž měl na sobě turistické oblečení odpovídající podzimnímu počasí a vzhledem k místu nálezu zahynul ještě před spadem prvního sněhu," uvedl. Případ vyšetřují policisté, kteří nevylučují ani násilnou smrt.
Požár panelového domu v Děčíně si vyžádal jednu oběť
Požár bytu ve čtvrtém patře panelového domu v Děčíně si vyžádal jednu oběť. Zahynul muž, jenž se nadýchal zplodin. Další dva lidé se zranili, jednoho z mužů ošetřili v děčínské nemocnici s popálenou rukou. Na 40 nájemníků osmipatrového domu hasiči evakuovali do přistaveného autobusu, kde se o ně starali pracovnice Českého červeného kříže, řekl ČTK mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan.
Domácích turistů v hotelech ubylo
Domácích turistů v českých hotelech loni ubylo. V roce 2004 jich hoteliéři ubytovali 6,16 milionu, když o rok dříve jich bylo o 100.000 víc. Čechů tak sice bylo loni v českých ubytovacích zařízeních více než cizinců, ale jen o necelých 100.000 osob. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Důvodem je podle analytika Jaromíra Beránka vysoká cena domácí dovolené ve srovnání s levnými pobyty například na chorvatském pobřeží Jadranu, kde navíc na rozdíl od Česka mají turisté jistotu dobrého počasí. Domácí turistiku chce proto podporovat také stát. Vládní agentura CzechTourism připravuje reklamní kampaň, která by měla zvýšit prestiž domácí dovolené v očích českých turistů.
Hrad Pernštejn přivítal po požáru první návštěvníky
První návštěvníci si po týdenním uzavření prohlédli gotický hrad Pernštejn. Oheň zcela zničil budovu bývalé hradní sýpky, jež tvoří čtvrtou bránu přímo v centru rozlehlého historického komplexu. Pokladní a správu hradu překvapili lidé, kteří nosili peníze na obnovu památky. Škody na budově a zejména cenných sbírkách uvnitř sýpky památkáři předběžně odhadli na 100 milionů korun. Oheň zničil bezmála 400 obrazů, 250 kusů nábytku a desítky drobnějších předmětů. Památkáři s hasiči vynesli v době požáru z objektu 2000 předmětů. Pernštejn je ukryt v lesích Českomoravské vrchoviny, vznikl ve 13. století. Objekt patřil pánům z Pernštejna, kteří po dlouhá staletí ovlivňovali politický vývoj v českém království.
Šlechtici v Karlových Varech plesali i vybírali na děti
Až do nedělních časných ranních hodin trval Jarní ples, který byl součástí devátého Evropského setkání aristokracie v Karlových Varech. Účastníci plesu kromě společenské zábavy také vybírali peníze pro německou organizaci EJF - Lazarus a na jejich programy na ochranu dětí. Organizace nedávno začala působit i v Chebu. Letos se setkání účastní asi 700 šlechticů z celé Evropy. Hrabata, baroni či princové se do Karlových Varů začali sjíždět už v pátek. Z už tradičního programu letos vypadly dostihy a s nimi spojená soutěž o nejkrásnější klobouk.
Antonín Kratochvíl představil v Praze snímky ze života Američanů
Fotograf českého původu Antonín Kratochvíl představil v pražském Ateliéru Josefa Sudka soubor snímků, který mapuje život obyvatel New Yorku po teroristickém útoku v září 2001. Fotografická esej nazvaná USSA upozorňuje na stále větší míru nesvobody v zemi, která pro autora doposud představovala garanci demokracie. Fotografiemi chce autor otevřít debatu o principech svobody, které jsou podle něj v Americe ohroženy. Nápad zachytit změněnou atmosféru ulic ve Washingtonu a New Yorku vznikl v podstatě náhodou, když loni Kratochvíla zadržela policie při fotografování jednoho z pomníků ve Washingtonu.
Kratochvíl se narodil v roce 1951. O dvacet let později emigroval, nejdříve do západní Evropy a pak do Spojených států. Věnoval se fotografování v komunistické Evropě a také dokumentoval dopady válek na civilní obyvatelstvo. Za záběr věznice v Barmě a snímek ženy z Konga získal ocenění v soutěži World Press Photo.
Kovaříková s Jonem ujeli na kole přes 67 tisíc km kolem světa
Cyklisté Lucie Kovaříková a Michal Jon překročili hranici do Česka. Vrátili se z cesty kolem světa, na kterou se vydali z pražské obory Hvězda 1. května 2002. "Když to teď aktuálně počítám, máme v nohách 67.668 kilometrů," řekl krátce po obdržení českého razítka do pasu Jon. Oba jsou první českou cyklistickou dvojicí, která se vydala na cestu kolem světa.
Cesta vedla přes severní Evropu do Asie, Austrálie a na Nový Zéland, pak přes Fidži do Jižní Ameriky, následovalo odskočení do Antarktidy, znovu Jižní a pak Severní Amerika, nejjižnější cíp Afriky a opět Evropa. Jeli bez doprovodu, veškerou výbavu vezli s sebou. Zážitky z cest oba cyklisté, povoláním učitelé jazyků, zpracovávají i literárně. Dosud vydali knihy Z Čech až do země vycházejícího slunce, Pod oblohou Jižního kříže a nově i publikaci Přes ledové království do zeleného pekla. Po návratu do Prahy napíšou ještě čtvrtý díl.
České tenistky porazily Japonsko a budou hrát o postup mezi elitu
České tenistky porazily ve Fed Cupu Japonsko 3:2 na zápasy a v červenci se pokusí probojovat mezi elitu Světové skupiny. V závěrečné čtyřhře na pražské Štvanici získaly rozhodující bod Květa Peschkeová s Ivetou Benešovou po vítězství nad Akiko Morigamiovou a Saori Obataovou 4:6, 6:3 a 6:0.
Pichrtová doběhla druhá v maratonu v Salt Lake City
Anna Pichrtová obsadila druhé místo v maratonu v Salt Lake City. Česká vytrvalkyně zaběhla v Utahu čas 2:34:47 hodiny a za vítězkou Dorotou Grucovou z Polska zaostala o čtyři minuty a 40 sekund. Třetí skončila Irina Bogačevovoá z Kyrgyzstánu. Pichrtová svým sobotním výkonem znovu překonala limit A na mistrovství světa v Helsinkách, který má hodnotu dvě hodiny a 37 minut.
Česká hokejová osmnáctka bronz na MS nezískala
Česká hokejová reprezentace do osmnácti let skončila na mistrovství světa bez medaile. V utkání o třetí místo prohráli mladí čeští hráči v Plzni se Švédskem 2:4 a obsadili čtvrtou pozici.
Počasí
Bude oblačno, až zataženo s deštěm. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 9 stupňů Celsia.