Rekonstrukce na památku bojovníků o rozhlas
Ve čtvrtek a v sobotu se znovu bojovalo o Český rozhlas na Vinohradské třídě v Praze. Rekonstrukci bitvy doprovázela střelba z pušek a samopalů, výkřiky a řinčení skla. Veřejné ukázky v obou dnech připomněly začátek Pražského povstání před 60 lety, kdy se Češi zmocnili budovy rádia a začali poprvé po několika letech vysílat pouze česky. Bojové ukázce přihlíželo po oba dny několik set lidí včetně mnoha válečných veteránů a politiků.
Podle hlavního iniciátora a organizátora akce Alexandra Píchy, který se v této souvislosti hlásí i ke své původní profesi učitele dějepisu, bylo hlavním cílem upozornit na události, které zvolna mizí v zapomnění:
"Upozornit nějakým netradičním způsobem mladší generaci na to, co se tady vlastně stalo, že lidé v této zemi byli ochotni obětovat všechno pro naši svobodu a naše životy. Druhým důvodem je vzdát hold těm lidem, na které my rozhlasáci, a nejen rozhlasáci, i policisté, protože Český rozhlas osvobozovali hlavně policisté, na co můžeme být hrdi."Ukázky bojů v dobových uniformách probíhaly částečně na chodbách budovy, z větší části ale na ulici, kde rekonstrukci doprovázely i autentické dobové záznamy.
"Já jsem původně nezamýšlel, že to bude tak velké, ale začalo to postupně bobtnat. Když jsem psal článek na rozhlasový web, objevil jsem v depozitáři vojenského historického ústavu v Lešanech stíhač tanku, který měl na sobě nápis Čs. rozhlas. když jsme zjistili, že sem můžeme ten stíhač tanku dostat, ale že nejezdí, tak jsme začali přemýšlet, jak to dál ozvláštnit. Já jsem na jedné fotografii narazil na to, že na budovu rozhlasu byly vyvěšeny čtyři vlajky, a to během povstání a za dramatických okolností. Povstalci nejprve vyvěsili americkou a československou vlajku a potom se na Schwerinově (dnešní Vinohradské) třídě strhla prudká přestřelka a ty další vlajky, sovětskou a britskou mohli vyvěsit, až když se podařilo dobít rozhlas. No a tak jsme si řekli, že bychom mohli vyvěsit vlajky a že bychom u toho mohli udělat nějakou menší scénku, jenomže se nám nabalovaly další souvislosti, až z toho vyrostlo, že musíme zrekonstruovat všechno, co se dělo na Vinohradské třídě."Všechno, s jedinou výjimkou: chybět musí nálet německého proudového messerschmitu, který půltunovou pumou zničil čtyři podlaží rozhlasové budovy. Teprve tak se podařilo umlčet obnovené české vysílání. Při potyčkách v budově Českého rozhlasu padlo během povstání 89 jeho pracovníků, českých policistů a dalších povstalců.
Foto: Štěpánka Budková