Zprávy
Hokejisté přijeli do centra Prahy na střeše autobusu a slavili
Do Prahy se z Vídně vrátili zlatí čeští hokejisté, noví mistři světa. Na starém ruzyňském letišti je vítali rodinní příslušníci a také asi dvě stovky fanoušků. Jako první se na schůdcích letadla symbolicky objevil s pohárem v rukou kapitán David Výborný, jenž získal v rakouské metropoli již svůj pátý světový titul. Výprava pobyla na letišti zhruba tři čtvrtě hodiny, pak odvezla ukázat zlatý pohár na Staroměstské náměstí. Na zaplněné tradiční dějiště triumfálních oslav, kde čekalo více než dvacet tisíc fanoušků, dorazili hokejoví reprezentanti autobusem. Největších ovací se dočkal Jaromír Jágr. Oslavy se nesly i v duchu vzpomínky na tragicky zesnulého kouče olympijských vítězů z Nagana Ivana Hlinku. Jeho portrét položili hokejisté do poháru a vzdali mu hold.
Hokejisté spustili po příchodu na pódium sprchu šampaňského do vlastních řad i na nejbližší fanoušky, kteří se tísnili pod pódiem. Jaroslav Špaček nevynechal dokonce hlídkující policisty. Nastalo objímání, zvedání rukou a tleskání. Když přišel na pódium jako poslední kouč Vladimír Růžička, došlo i na proslovy. Hráči vesměs pěli ódy na své příznivce. "Čeští fanoušci jsou nejlepší na světě a Praha nejlepší město," křičeli téměř všichni. Kouč Růžička děkoval. "Fandili jste skvěle a já jsem hrdý na všechny hráče," řekl. Fanoušci jej vyzvali, aby u reprezentace zůstal. "To byl museli zůstat všichni hráči," odvětil.
Triumf českých hokejistů na mistrovství světa ve Vídni nepotěšil jen sportovní fandy, ale také většinu sázkařů. Více než polovina tipujících totiž vsadila na vítězství týmu trenéra Vladimíra Růžičky. Na výsledcích turnaje tratily naopak sázkové kanceláře, protože favorité vesměs vyhrávali. MS bylo největší sázkařskou událostí roku a objem sázek překonal loňský pražský šampionát, vyplývá z ankety ČTK mezi provozovateli sázek.
Většina Čechů míní, že EU potřebuje ústavu, a přeje si referendum
Více než polovina Čechů míní, že Evropská unie by měla mít jednotnou ústavu. O jejím přijetí by podle šesti lidí z deseti mělo v Česku rozhodnout referendum. Nadpoloviční většina dotázaných přitom není o obsahu euroústavy informována vůbec a více než čtvrtina lidí vyjádřila názor, že by se referenda spíše či rozhodně nezúčastnila. Vyplynulo to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Názor veřejnosti na přijetí euroústavy se od února 2005 nijak významně nezměnil. S jejím přijetím stále souhlasí 51 procent lidí, čtvrtina je proti a 23 procent lidí se k otázce nedokáže vyjádřit. Proti euroústavě v Česku veřejně vystupuje prezident Václav Klaus, který pro veřejné mínění dlouhodobě představuje nejdůvěryhodnější figuru na politické scéně. Kvůli své kritice se již dostal do ostrého sporu s poslanci Evropského parlamentu i s šéfem Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem.
Političtí vězni kritizují ráz EU i existenci euroústavy
Političtí vězni jsou přesvědčeni o tom, že ráz Evropské unie je příliš socialistický. Kritizují to, stejně jako znění a existenci evropské ústavy. Člen předsednictva Konfederace politických vězňů Čestmír Čejka řekl, že jiná alternativa než je EU, není. Avšak je to podle něj natolik rozmanitý celek, že jen těžko se může za jediný rok dohodnout na kvalitním dokumentu. Čejka uvedl, že euroústava je nečitelná, zbytečně urychluje některé procesy, chybí v ní odkaz na křesťanské kořeny a nadmíru zohledňuje zájmy Francie a Německa. Přimlouval by se za její "pomalé a jemné sestavování". "Svazky, které jsou narychlo udělané, se rozpadnou," uvedl s poukazem na historické zkušenosti.
Sociální demokracie nadále nestojí ve vládě o spolupráci s komunisty, řekl na setkání politických vězňů předseda ČSSD Stanislav Gross. Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek ale ČSSD vytýká, že výrazná část sociálních demokratů by proti podpoře komunistů nebyla. Poznamenal, že již pozoruje otevřenou snahu komunistů začít ovládat zemi. Podle posledních průzkumů veřejného mínění je nyní KSČM druhou nejoblíbenější stranou.
Ministr Svoboda: Uzbečtí politici by měli s opozičními vůdci jednat
Uzbečtí politici v čele s prezidentem Islamem Karimovem by měli jednat s opozičními vůdci a řešit současnou vyhrocenou politickou situaci v zemi bez použití násilí. Řekl to český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených), jenž se jako novinář intenzivně věnoval dění v postsovětských republikách, označil střelbu do uzbeckých demonstrantů v posledních dnech za bezprecedentní zločin.
"Podle mého názoru by měl prezident Karimov - a nechci se vměšovat do vnitřních záležitostí země - zahájit jednání, protože se ukazuje, že jde o víc než o jednorázovou reakci na nějaký soudní proces," prohlásil Svoboda. Podle šéfa české diplomacie se "ukázalo naprosto jasně na Ukrajině a v dalších zemích, že ve chvílích, kdy jsou politici ochotni si sednout za stůl a začít jednat, vede to k řešení celé situace". Lidé ve východním Uzbekistánu minulý týden v ulicích původně demonstrovali za propuštění 23 lidí souzených za údajné členství v extremistických organizacích a za protiústavní činnost. Na rozdíl od nedávné "oranžové" revoluce na Ukrajině začali v pátek ve městě Andižan do demonstrantů střílet vojáci. Vládní zdroje tvrdily, že tu bylo potlačeno povstání islamistických extremistů. Údajně bylo zabito na 500 lidí.
Politici odhalili sochu Edvarda Beneše a odmítli jeho kritiku
Před budovou ministerstva zahraničí na pražském Loretánském náměstí byla slavnostně odhalena socha druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Slavnostní akce před Černínským palácem, kde Beneš působil jako meziválečný šéf československé diplomacie, se zúčastnil premiér Jiří Paroubek (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), šéf ODS Mirek Topolánek, někteří ministři, poslanci, senátoři, velvyslanci i desítky pamětníků Benešovy éry.
Zaorálek v projevu odmítl ostrou kritiku, kterou odhalení Benešovy sochy vyvolalo v řadách sudetských Němců. Připomněl, že Beneš stál u zrodu demokratického Československa a byl na straně těch, kteří se postavili proti nacismu. Útok na Beneše je tak trochu útok na Tomáše Garrigua Masaryka i na principy, na kterých oba zakládali samostatnou republiku, řekl šéf dolní komory. Paroubek poznamenal, že "prezident-budovatel" byl u osudových okamžiků československé historie minulého století. "Byl obrovskou autoritou u veřejnosti, zvláště za druhé světové války," uvedl premiér. Beneš je pro něj i mementem křehkosti demokracie.
Bavorský premiér Edmund Stoiber (CSU) na víkendovém sjezdu landsmanšaftu řekl, že odhalení sochy vnímá jako provokaci. Na rozdíl od svého předchůdce v čele státu Tomáše Garrigua Masaryka nemá Edvard Beneš v České republice mnoho soch. K jedněm z mála patří pomník v Aši, který byl před tehdejším gymnáziem odhalen už v roce 1947. Po únoru 1948 ale skončil zasypaný v jámě a na místo se vrátil až v září 1995; proti znovuodhalení sochy protestovali někteří představitelé sudetských Němců. Pobouřené reakce v Německu a Rakousku pak před rokem vyvolalo i odhalení Benešovy busty a pamětní desky v českokrumlovském hotelu Růže.
Ministryně Emmerová přenesla rozhodnutí o platech lékařů na premiéra
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová předloží ve čtvrtek premiérovi Jiřímu Paroubkovi argumenty lékařů a zdravotních pojišťoven, zda je či není možné zvýšit platy lékařů, aniž se prohloubí zadlužení systému zdravotního pojištění. Po dvouhodinovém jednání se zástupci lékařů to ministryně řekla novinářům. "Nechci být tím, kdo dál zadluží systém, i když plně souhlasím s vyšším ohodnocením práce lékařů," prohlásila ministryně. Zdravotní pojišťovny tvrdí, že splnění mzdových požadavků lékařů by systém ročně zatížilo 24 miliardami korun.
Prezident České lékařské komory David Rath považuje přenesení rozhodnutí na premiéra za zbytečné dramatizování situace. Rath uvedl, že cena práce lékařů v seznamu zdravotnických výkonů se nezvýšila od roku 1997, zatímco náklady na léky stouply o 80 procent. Výpočty zdravotních pojišťoven zpochybnil.
Kroky České televize vůči neplatičům mohou ohrozit její snahu zvýšit poplatky
Postup České televize (ČT) vůči neplatičům koncesionářských poplatků může podle místopředsedy sněmovní mediální komise Ladislava Skopala (ČSSD) televizi zkomplikovat její snahu prosadit zvýšení těchto poplatků. "Stěží zvedneme ruku pro zvýšení poplatků, když ČT nedokáže v některých finančních i osobních záležitostech postupovat taktně," řekl novinářům. Kvůli postupu ČT hodlá také iniciovat jednání v parlamentu.
Česká televize dluhy odprodala firmě BSP Lawyer Partners a minulý týden začala rozesílat lidem dopisy, v nichž je vyzývá k zaplacení dlužných poplatků. Zprovoznila v uplynulých dnech také placené telefonní linky, kde si lidé mohou svůj dluh ověřit. "Je to nehorázné jednání, které slušná instituce nedělá," prohlásil Skopal. Prostřednictvím Rady ČT prý bude chtít znát vysvětlení, proč byla pro odkoupení pohledávky vybrána firma bez výběrového řízení. Poslance také zajímá, kdo bude hradit rozesílání dopisů. To, že je telefonní linka ČT placená a že televize rozesílá upomínky i lidem, kteří platí řádně, vyvolalo ostrou vlnu kritiky. Podle některých médií se řada lidí cítí dopisem od ČT dotčena, a hodlá proto televizi žalovat.
Prezident Klaus: Novým úkolem Rady Evropy by měl být boj s postdemokracií
Boj proti takzvané postdemokracii by měl být podle českého prezidenta Václava Klause novým úkolem Rady Evropy (RE). Klaus to řekl novinářům na tiskové konferenci během prvního dne summitu RE, který se koná ve Varšavě. Postdemokracie podle něj zahrnuje především nátlak nejrůznějších nevládních organizací, které chtějí promlouvat do běžného života lidí, přestože nemají mandát vzešlý z voleb. "Jsem pevně přesvědčen o tom, že boj za svobodu a demokracii neskončil pádem komunismu a že jsou nová nebezpečí a nové hrozby. Že lidská práva, občanská práva je třeba hlídat, dodržovat, dbát o ně a bojovat za ně," uvedl Klaus.
Varšavský summit Rady Evropy je věnován budoucnosti této nejstarší organizace sdružující evropské státy. Dosud byla hlavním úkolem rady podpora evropské jednoty a ochrana lidských práv. Jedním z jejích orgánů je Evropský soud pro lidská práva, který sídlí ve francouzském Štrasburku. Kritici Rady Evropy ale tvrdí, že s dalším rozšiřováním Evropské unie rada ztrácí smysl. Klaus ale spatřuje význam podobných setkání také v tom, že se mohou vidět představitelé států, kteří by k sobě obtížně hledali cestu.
České dráhy po půlroce vyjednávání podepsaly s odbory kolektivní dohodu
Vedení Českých drah po půlroce vyjednávání podepsalo s odbory kolektivní dohodu. Platy tak na dráze letos porostou v průměru o pět procent, zaměstnanci také budou moci čerpat až dva týdny dovolené navíc i řadu dalších výhod. ČTK to řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. V loňském roce průměrná mzda na dráze činila 18.340 korun. Vyjednávání vázlo kvůli požadavku strojvůdců na zvláštní příplatek pro jejich profesi. To však bylo nepřijatelné pro vedení firmy i pro ostatní odboráře. Strojvůdci nakonec přistoupili až na návrh řešení sporu, který předložila zprostředkovatelka.
Podle mluvčího Federace strojvůdců Libora Poláčka je podepsaná dohoda kompromisem. Strojvůdci na něj přistoupili s vidinou, že jejich odměňování bude od příštího roku řešeno systémovějším způsobem, než byl jimi požadovaný příplatek. Podle zprostředkovatelky se nyní na dráze začne vyjednávat o změnách tarifního zařazení některých profesí, včetně strojvůdců. Změna tzv. sborníku prací, tarifního zařazení profesí a systému odměňování na dráze by měla přitom být komplexní. Nová verze by měla lépe odrážet náročnost jednotlivých činností a odpovědnost zaměstnanců. Strojvůdci předpokládají, že tak jejich profese bude lépe ohodnocena. Jednání to ale podle Poláčka nejspíš nebudou jednoduchá. Pokud totiž vedení ČD přistoupí na to, že strojvůdcům přidá, lze očekávat požadavky na zvýšení tarifů také od dalších profesí.
Podepsání kolektivní dohody bylo jednou z priorit nového generálního ředitele Josefa Bazaly. Kvůli tomu, že kolektivní smlouva nebyla na dráze dlouho uzavřena, hrozilo, že se o 2000 až 2500 zvýší počet lidí, které ČD letos chtějí propustit. Nyní je však podle Šťáhlavského zřejmé, že se počet pracovníků letos sníží jen o původně plánovaných 6000 lidí. Větší část z nich využije tzv. doprovodný sociální program, a odejde tedy s vysokým odstupným. Podnik, který je největším zaměstnavatelem v zemi, má celkem 70.000 pracovníků.
Expert: Vlajkovou lodí české vědy může být jaderná energetika
Česká věda potřebuje průmyslové odvětví, které by na sebe vázalo výzkum a vývoj a inspirovalo je. Takovou "vlajkovou lodí" by se mohla stát jaderná energetika, řekl ČTK Jiří Wiedermann z Ústavu informatiky Akademie věd. Spolu s Pavlem Drábkem ze Západočeské univerzity přednášel na valném shromáždění Učené společnosti na téma "Jak hodnotit a financovat vědu". Každý stát si musí podle Wiedermanna nalézt nějakou velkolepou aplikaci vědeckých poznatků. Finové mají Nokii, která zásobuje celý svět mobilními telefony, Norové vyvíjejí podmořskou těžbu nafty, Američané mají letadlové lodě a Češi jadernou elektrárnu, řekl. Potíž je podle něj jen v tom, že na rozdíl od Američanů, kteří jsou na své letadlové lodě pyšní, Češi se za svou jadernou elektrárnu, ve které je skryto obrovské know-how, spíše stydí. "My se stydíme, že to umíme," poznamenal vědec. Wiedermann je přesvědčen, že právě na jadernou energetiku a technologie je možné vázat vědecký výzkum, a dosáhnout tak i zájmu průmyslu financovat ho. Přispět by k tomu také mohlo podmiňování investičních pobídek a daňových úlev firmám tím, že část zisku či obratu vloží do rozvoje vědy.
Wiedermann a Drábek se shodují v tom, že slabinou české vědy není jen málo peněz, ale především slabá podpora skutečných osobností, které mají schopnost vytvářet kolem sebe vědecké školy. Finance by měly téci tam, kde jsou dlouhodobé výsledky, protože tam je záruka, že budou i nadále, uvedl Drábek. Také nový předseda Akademie věd Václav Pačes po svém zvolení letos v březnu řekl, že by k povznesení české vědy přispělo vyčlenění nejlepších vědců, jimž by akademie mohla poskytnout nadstandardní prostředky. Jeho snem je vznik podobných "českých vědeckých škol", jakou byla v minulosti například polarografie Jaroslava Heyrovského nebo polymerní chemie Otty Wichterleho.
Čeští středoškoláci uspěli ve vědecké soutěži v USA
Dva čeští studenti uspěli v mezinárodní soutěži vědeckých a technických projektů pro středoškoláky INTEL ISEF (International Science and Engineering Fair), která se o víkendu konala v arizonském Phoenixu. Vítězové české národní soutěže obsadili ve dvou kategoriích při silné konkurenci první a čtvrté místo, sdělil ČTK Stanislav Medřický z Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET). Do soutěže ve Phoenixu se přihlásilo 1444 středoškoláků ze 43 zemí, kteří předložili na 1162 projektů.
Zuzana Tvarůžková z Kroměříže obsadila v oboru botanika první místo v konkurenci 86 projektů a Jan Šváb z Prahy v oboru technických projektů čtvrté místo a zvláštní cenu v konkurenci 213 projektů. Soutěže ve Spojených státech, která se koná už od roku 1950, se čeští středoškoláci účastnili letos poprvé.
Výtěžek české sbírky na obnovu parku v Chile poputuje na sazenice
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) chce peníze ze sbírky na obnovu chilského národního parku Torres del Paine věnovat na výsadbu sazenic stromů. Na park, který poničil požár, čeští ochránci přírody vybrali asi 70.000 korun, jeho obnova bude stát více než 100 milionů korun. ČTK to řekl koordinátor projektů ČSOP Ondřej Fiala. Peníze na obnovu rezervace, již nešťastnou náhodou zapálil český turista, věnuje i česká vláda.
Policie odložila další případ odposlechu poslance Hojdara
Mostecká policie odložila pro nedostatek důkazů případ údajného nelegálního odposlechu předsedy sněmovního hospodářského výboru Josefa Hojdara (ČSSD). Funkční odposlouchávací zařízení policisté nalezli koncem ledna v poslancově mostecké kanceláři. Je to další neúspěšný pokus odhalit, kdo politika sledoval, nebo nechal sledovat. Vyšetřovatel totiž už dříve odložil i případ nálezu jiných dvou "štěnic", které Hojdar loni objevil také v kanceláři a v autě. Ani tentokrát se podle mostecké policejní mluvčí nepodařilo zjistit skutečnosti, jež by umožnily zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě.
Počet připojištěných na penzi stoupl letos o 85.000
Penzijní fondy v prvním čtvrtletí roku překonaly hranici tří milionů účastníků a zaznamenaly výrazný nárůst aktiv. Meziroční růst přesáhl devět procent, což je na téměř vyčerpaném trhu velmi dobrý výsledek, řekl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Řada firem podle něj zapojila penzijní připojištění do motivačních programů a tak vzrostl počet těch, kterým na penzijní připojištění přispívá zaměstnavatel. Určitým problémem penzijního připojištění jsou stárnoucí klienti. "Největší skupinou klientů s 30procentním podílem jsou lidé ve věku 50 až 59 let a vzhledem ke stárnutí klientely nejrychleji v uplynulém čtvrtletí rostl podíl klientů nad 60 let," dodal. Aby se penzijní fondy staly účinným doplňkem důchodového systému, musí podle Prouzy motivovat své klienty k vyšším úložkám a ty poté zajímavě zhodnocovat.
V Semilech řídil auto muž s pěti promile alkoholu
Muž s pěti promile alkoholu v krvi a bez řidičského oprávnění řídil v neděli v Semilech vůz. Jízdu zakončil nehodou u restaurace, která je oblíbeným výletním cílem semilských rodin. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, řekl vedoucí semilské dopravní policie Milan Čermák. Pět promile odpovídá zhruba 20 naráz vypitým pivům. Už čtyři promile znamenají velmi hlubokou opilost, při níž většina lidí upadá do bezvědomí a hrozí smrt z otravy alkoholem. Čermák na Semilsku pracuje jako policista 25 let, s podobným případem opilství za volantem se ale ještě nesetkal. Semilský alkoholový rekord není ovšem nic proti 12,3 promile, které loni v prosinci polští lékaři naměřili v krvi pětačtyřicetiletého řidiče z okolí Varšavy. Zhruba trojnásobně tak překročil dávku považovanou za smrtelnou.
Rovnost žen a mužů je nejvýraznější na severu Evropy
Nejvýraznější rovnost mezi ženami a muži panuje v severoevropských státech, zatímco na opačném konci figurují země jako Pákistán, Turecko a Egypt, kde jsou práva žen silně potlačena. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo v Londýně Světové ekonomické fórum (WEF). České republice přiřklo WEF mezi 58 hodnocenými zeměmi 25. příčku, Slovensko je na 21. místě. Příliš dobře na tom nejsou s právy žen ale ani vyspělé státy jako USA na 17. místě, Švýcarsko na 34. místě a Japonsko na 38. místě.
Téměř polovina dětí od sedmi do 14 let má dle průzkumu svůj mobil
Mobilní telefon vlastní v tuzemsku téměř polovina dětí ve věku mezi sedmi a 14 lety. Zatímco v celé této skupině má mobil 47 procent dětí, mezi školáky ve věku 13 a 14 let nemá telefon jen čtvrtina. Vyplývá to z loňského průzkumu společnosti Millward Brown. Rozšíření mobilní komunikace mezi dětmi je podle studie srovnatelná se západní Evropou, například s Německem, a vyšší než v USA nebo Japonsku. Podle údajů z letošního prvního čtvrtletí připadá na 100 Čechů kolem 106 aktivních mobilních čísel. Zhruba čtvrtina lidí však stále telefon nevlastní, zatímco část obyvatel má naopak více čísel. Nejvíce jsou mobilními telefony vybaveny děti v Plzeňském kraji, kde mají svůj přístroj dvě třetiny školáků. V Praze má telefon přesně polovina dětí a nejvíce zaostává Vysočina s 27 procenty malých vlastníků mobilů.
Sedm tisíc lidí navštívilo za pět dní veletrh starožitností
Veletrh starožitností, který se od čtvrtka konal v pražském Mánesu, navštívilo přibližně 7000 lidí, kteří tu utratili asi 20 milionů korun. ČTK to řekla prezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková. Zatímco podle ní evropský trend vypovídá o tom, že sběratelé se více přiklánějí k nákupu děl na aukcích, tuzemští milovníci umění si stále více nacházejí cestu na veletrhy. Aukce sice nabízejí umělecká díla za vyvolávací cenu, jež je přibližně dvoutřetinová oproti odhadní ceně, konečná hodnota se ale může vyšplhat velmi vysoko. Některým sběratelům však vyhovuje "sportovní" prostředí dražeb. "Na veletrhu mnozí poskytují slevy," uvedla. Tradičně také v Mánesu působí komise odborníků, jež posuzuje pravost nabízených děl. Falza totiž stále trápí český trh s uměním. Mezi šesti desítkami vystavovatelů hledali a nakupovali i "VIP sběratelé". "Bylo tu mnoho lidí z diplomatického sboru i některé hvězdy pop music. Karel Gott, František Janeček a Ladislav Štaidl přišli a nakoupili," řekla Šustková.
Počasí
Bude zataženo až oblačno, přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 16 až 20 stupňů, na horách kolem 10 stupňů Celsia.