Česko zahalil pylový smog, teplo a sucho situaci zhoršuje
Žlutá auta, ulice, balkony, okenní parapety a také plné čekárny alergologů. Pyl kvetoucích stromů v posledních dnech zahalil celé Česko. Podle odborníků je to tím, že letošní jaro je extrémně teplé a všechny stromy vykvetly najednou.
Pozitivní správa podle něj je, že jarní alergeny dokvétají, ale ani následující dny nepřinesou alergikům úlevu: "Koncem tohoto týdne začne sezona trávy, což je hlavní alergen v České republice. Takže těm, kteří jsou alergičtí na pyl trav, trápení teprve začne."
Všechno vykvetlo najednou
Za vysokou koncentraci pylů v ovzduší může podle odborníků teplé a větrné počasí. V důsledku rychlého nástupu tepla - duben patřil k nejteplejším za posledních padesát let - vykvetlo mnoho rostlin dřív, než je v tomto období typické, a hlavně najednou.Přívaly žlutého prášku jsou také projevem sucha, které se každoročně zhoršuje. Kdyby pršelo, pyl by se spláchl. Navíc v potocích, řekách i v některých nádržích ubývá vody.
"Sucho má vždycky okamžitou příčinu, kterou je nedostatek srážek oproti obvyklým hodnotám. Případně jako v letošním roce v kombinaci s vyššími než obvyklými teplotami a slunečním zářením, které vodu z krajiny v podstatě vypaří," připomíná Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Nejméně vody v půdě oproti obvyklému stavu je podle něj v jižních Čechách a v Moravskoslezském kraji.
Dotace na opatření proti suchu
Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo obcím, které trápí sucho, pomoci. Rozdělí mezi ně dotace ve výši 600 milionů korun. Každá obec může požádat až o tři miliony a použít je může třeba na napojení na existující vodovodní potrubí nebo na budování nových podzemních vrtů.Peníze od státu by měly dostat hlavně obce, které mají problém s tím, že jim někdy jejich zdroj vody vyschne. "V obcích, zejména těch menších, které nejsou napojeny na žádné kapacitní vodárenské soustavy a jejichž veřejný vodovod je zásobován maximálně jedním či dvěma zdroji pitné vody, dochází v období sucha poměrně významně voda. Těmto obcím tato výzva může pomoci,"říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.