Povinné značení původu potravin by mohlo zvýšit spotřebu českého masa

Výrobci potravin budou muset na obalech povinně informovat o výživové hodnotě potravin a původu masa. Schválil to Evropský parlament. Původně měly být podrobné informace na přední straně obalu, ale bylo dosaženo kompromisu a budou uváděny jen na zadní straně.

Také už nehrozí, že bychom do obchodu museli chodit s lupou, když si chceme přečíst složení, které je na mnohých potravinách psáno miniaturním písmem.

"Na všech potravinách v EU budou informace standardizovány. A bude to do tří let. Takže samozřejmě název, seznam, množství složek a na té zadní straně bude vždy povinnost uvádět, kolik cukru, tuků, bílkovin, vitamínů, minerálů obsahuje ta daná potravina ve složení na sto gramů, eventuálně i na porci. Je důležité, že tam bude i na pohled viditelné označení přítomnosti alergenů a dokonce i varování před škodlivými účinky konzumace,"

Zuzana Roithová,  foto: František Chovanec,  archiv Z. Roithové
uvedla v České televizi europoslankyně Zuzana Roithová. Další novinkou jsou přísná pravidla pro tzv. zavádějící informace, například když jsou v potravinách použity imitace.

"Například nebude možné, aby třeba jogurt, který obsahuje jenom aroma a barviva, měl na sobě třeba obrázek maliny nebo borůvky nebo například, že pizza obsahuje jen imitace sýra."

Změny se týkají i informací o původu masa a to drůbežího, vepřového, skopového a jehněčího. Kvůli nemoci BSE je už povinně značen původ hovězího. Pro jeho zpracovatele tak budou změny nejméně náročné, uvedl ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina.

Příručka k označování masných výrobků
"My už s hovězím masem máme zkušenosti. V tuto chvíli půjde o převedení zkušeností na ostatní druhy masa. V našem případě se bavíme hlavně o vepřovém, takže si myslím, že u nás to nebude znamenat žádný zásadní problém."

Nová směrnice by podle zástupců Agrární komory mohla pomoci českým farmářům. Zemědělci totiž už dlouho poukazují na nekontrolovaný dovoz masa. Lidé tak budou mít na výběr, jestli si koupí maso německé, rakouské nebo české. I když podle zpracovatelů masa bude nadále hrát roli i cena. Otázkou je, jak se nové informace objeví třeba na jídelním lístku. Podle europoslankyně Zuzany Roithové, se v první řadě jedná o to, aby lidé měli například informace, že jídlo obsahuje alergeny.

Správné označení masného výrobku
"Jsou lidé, kteří mají alergie na různé látky, které nesmí konzumovat a oni se nedozví, jestli si to jídlo mohou dát. Třeba mají bezlepkovou dietu a podobně. To je důležitá změna, která je ku prospěchu spotřebitelů."

Je na uvážení členského státu, jak směrnice dosáhne. Objevují se námitky, že povinnost informovat o nutričních hodnotách potravin může způsobit problémy zejména menším výrobcům, protože určení těchto ukazatelů je poměrně nákladné. Panuje i obava, aby spotřebitel nebyl zahlcen množstvím informací. Nicméně výrobci teď budou mít tři roky na to, aby se pravidlům přizpůsobili a v případě informací o výživné hodnotě to bude pět let.