Historikové získali informace o Čechoslovácích zadržovaných v sovětských zajateckých táborech
GUPVI - zkratka sovětské Hlavní správy vojenských zajatců a internovaných není příliš známá, přesto v zajateckých táborech, které pod ni spadaly, byli zadržováni i občané někdejšího Československa.
V systému táborů GUPVI neskončili jen váleční zajatci, ale právě i tzv. internované osoby, říká Stanislav Mičev, ředitel Muzea Slovenského národního povstání.
"Mezi internované osoby patřili např. Poláci, kteří na území Běloruska nebo Ukrajiny byli pro režim nepohodlní a byli přesunuti na jiná území Sovětského svazu. Týkalo se to nejen Poláků, ale také Němců, volyňských Čechů a dalších," uvedl Stanislav Mičev, právě od něj záznamy o Čechoslovácích symbolicky převzal ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra. Podle něj předáním materiálů činnost badatelů nekončí.
"Čeká nás další práce. Je na nás, abychom se získanou databázi pokusili zanalyzovat a vyhodnotit. Tento projekt nemá význam jen vědeckovýzkumný, ale i morálně lidský. Očekáváme, že rodiny, jejichž členové prošli těmito tábory a nic bližšího o nich nevědí, tak i tyto informace poslouží k dohledání personálních spisů v moskevských archivech a objasnění jejich osudů."Komplikovaná otázka válečných zajatců
Historik Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů upozorňuje, že se především zabývají osudy lidí z Československa, kteří byli na území sovětského svazu perzekuováni například kvůli politickému přesvědčení nebo prostě jen proto, že se dostali do soukolí režimu.
"Zajatci jsou jiná otázka. Je třeba si uvědomit, že šlo o členy armád, které se podílely na válečných operacích proti Sovětskému svazu. Víme, že velká část československých členů jednotek, které se podílely na válečných operacích v Sovětském svazu, zběhla k Sovětům. Byli mezi nimi i Židé, kteří byli nasazeni v maďarských pracovních jednotkách, Rusíni, Češi, čeští Němci. Ta otázka je opravdu velice komplikovaná a zajímavá."Podle dostupných údajů prošlo v letech 1941 až 45 zajateckými a internačními tábory téměř 70 000 Čechoslováků. Číslo ale nemusí být přesné a konečné.