Ekonomický přehled týdne
Finanční správa asi dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud by hodnota neevidovaného majetku převýšila sedm milionů korun, finanční správa by vyzvala poplatníka k prokázání jeho původu a případně jej zdanila. Předpokládá to návrh zákona o prokazování původu majetku, který dnes schválila Sněmovna. Předloha, která neznamená zavedení plošných majetkových přiznání, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Finanční správa asi dostane právo zkoumat výši majetku poplatníků
Finanční správa asi dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud by hodnota neevidovaného majetku převýšila sedm milionů korun, finanční správa by vyzvala poplatníka k prokázání jeho původu a případně jej zdanila. Předpokládá to návrh zákona o prokazování původu majetku, který dnes schválila Sněmovna. Předloha, která neznamená zavedení plošných majetkových přiznání, nyní zamíří k posouzení do Senátu.V případě, že poplatník nebude schopen prokázat původ svých příjmů, bude mu daň podle předlohy vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše má být 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník nebude s daňovým úřadem spolupracovat. Dolní komora odmítla pozměňovací návrh Marka Černocha (Úsvit), podle kterého by se finanční správa mohla zabývat majetky nabytými až čtvrtstoletí do minulosti. Vláda v podstatě navrhuje tři roky, což je základní délka lhůty pro stanovení daně. Pokud uplyne, daň už není možné vyměřit.
ČSÚ potvrdil růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí o tři procenta
Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla meziročně o 3 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 0,4 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).
Za zpomalením růstu proti loňsku, kdy HDP v jednotlivých čtvrtletích rostl podle revidovaných čísel meziročně až o pět procent, stojí podle analytiků nižší vládní investice kvůli konci programového období fondů EU a problémům s posudky EIA u dopravních staveb. "Tento problém bude ekonomiku brzdit po celý letošní rok, a nic na tom zřejmě nezmění ani nedávno oznámený posun ve vyjednávání mezi vládou a Evropskou komisí," sdělil analytik Komerční banky Marek Dřímal. "Za celý letošní rok by měla ekonomika vzrůst o 2,1 procenta," doplnil.
Ministerstvo financí zvažuje měsíční odklad zavedení elektronické evidence tržeb
Ministerstvo financí zvažuje odložit spuštění elektronické evidence tržeb na začátek roku 2017. Původně se počítalo s tím, že systém odstartuje letos 1. prosince. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO chce o termínu rozhodnout do konce srpna. Podle původních plánů se elektronická evidence tržeb měla v první fázi spustit od prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se mají zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku by musely evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy.Podle předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka není důležitý termín startu, ale jestli bude pro podnikatele platit zkušební doba:
"Doba, kdy podnikatelé nebudou sankcionováni, kdy si to budou testovat. Sice už bude probíhat režim naostro, ale v zásadě bez nějakého penalizování, když se něco nepodaří. A to se domnívám, že by nemělo být po dobu jednoho nebo dvou měsíců, ale třeba po dobu šesti měsíců."
Ministr Babiš navíc připustil, že by se evidence tržeb netýkala podnikatelů s ročními příjmy do jednoho milionu korun.
České zbrojařské firmy loni zvýšily export na 15 miliard Kč
Export zbraní, obranného materiálu a služeb byl loni rekordní, překročil 15 miliard korun. Výrazně se zvýšil především vývoz do USA. ČTK to řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Export pro české zbrojařské firmy představuje 90 procent jejich produkce. V jiných zemích Evropské unie a NATO je to deset až 30 procent celkového objemu jejich výroby.
Hospodářská komora je proti uzavření velkých obchodů o svátcích
Hospodářská komora ČR se silně ohradila proti zákonu, který ukládá obchodům s rozlohou nad 200 metrů čtverečních povinnost zavřít o sedmi státních svátcích. Jde o diskriminaci, kterou by měl přezkoumat Ústavní soud ČR, sdělila komora ČTK. Zákon schválila Sněmovna na návrh Senátu a přes odpor pravice.Komora vynaložila veškeré úsilí, aby apelovala na poslanecké kluby politických stran, které od počátku proti právě schválenému zákonu o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě protestovaly, aby sestavily potřebnou většinu zákonodárců a obrátily se se stížností na Ústavní soud ČR. "Věříme, že v případě, že se tak stane, soud diskriminační obsah zákona potvrdí," dodala komora.
Insolvence OKD ohrožuje 6000 míst v dodavatelských firmách
Insolvence OKD ohrožuje minimálně 6000 pracovních míst ve firmách, které těžební společnosti dodávají zboží nebo služby. Těchto firem je 650, přičemž asi třetina z nich je na OKD zcela závislá. Dodavatelské firmy mají za OKD pohledávky dohromady za 1,8 až dvě miliardy korun. V Ostravě to řekli zástupci Hospodářské komory a vládní zmocněnec Jiří Cienciala.
OKD je od května v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala samotná firma, dluží podle něj více než 17 miliard korun, přičemž její majetek má hodnotu necelých sedmi miliard.
Antimonopolní úřad schválil prodej strojírny Žďas čínské CEFC Group
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej strojírny Žďas čínské CEFC Group. Transakci povolil ve zjednodušeném řízení. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Jde zatím o jednu z největších čínských akvizicí v České republice. Žďas dosud patřil do slovenské skupiny firem Železiarne Podbrezová Group.
Čínská investiční skupina CEFC Europe do března v ČR investovala dvacet miliard korun, na další akvizice měla připravených dalších zhruba 20 miliard. Čínská skupina bude nově kontrolovat výlučně nejen Žďas, ale i jeho dceřiné společnosti TS Plzeň a pobočku v Německu.
Banky ruší bonusové programy na kreditních kartách
Některé banky ruší bonusové programy na kreditních kartách. Nově tak jejich klienti přijdou o peníze, které jim banky za placení jejich kartou vracely. Evropský parlament loni schválil regulaci, která výrazně snížila poplatky obchodníků za každou transakci kartou ve prospěch jejich vydavatelů - tedy bank. Na změnu tak doplácí hlavně klienti.Od 1. srpna tento bonusový program ruší například Česká spořitelna. Byl pro ní totiž drahý, říká její mluvčí Klára Pačesová:
"Bonusy ke kreditním kartám jsme byli nuceni výrazně omezit, a to vzhledem k evropské regulaci na platby kartou. Díky regulaci klesá čistý výnos z karet o desítky milionů korun ročně, ty odměny dlouhodobě rostou a to není udržitelné."
Ke stejnému kroku už začátkem letošního roku přistoupila i Komerční banka. Ta snížila maximální částku, kterou lidé mohli na procentech z plateb dostat zpět na 500 korun.
Od loňského prosince evropská regulace omezila poplatky na tři desetiny procenta. Banky tak přichází o významný zdroj příjmů. Hlavní analytik finanční skupiny Chytrý Honza, František Bostl říká, že banky budou kvůli nízkým úrokovým sazbám, ale i novému zákonu o spotřebitelských úvěrech omezovat bonusy klientů ještě víc.
Dálnice D8 přes České středohoří bude dokončená letos v prosinci
Dálnice D8 přes České středohoří bude dostavěna ještě letos. První auta by tudy měla projet v polovině prosince. Otevření dálnice by podle ministra dopravy Dana Ťoka za Hnutí ANO neměly ohrozit ani problémy se sesuvem půdy. Svah se sesunul v červnu 2013 v okolí kamenolomu Dobkovičky. Podle ministerstva dopravy a Akademie věd byly jeho příčinami nadměrné srážky v kombinaci s přetížením kamenolomu a jeho nedostatečné odvodnění.
"V prvé řadě spouštěcím mechanismem bylo zvýšení hladiny podzemní vody a nadměrné srážky. Pak byly dva základní další faktory. Přitížení svahu výsypkou kamenolomu a vedení dálnice v zářezu. Tyhle dva faktory přispěly přibližně stejnou měrou ke ztrátě stability svahu," vysvětluje David Mašín z Ústavu hydrogeologie Karlovy univerzity.
Odborníci upozorňují, že o nestabilitě svahu se vědělo od 60. let minulého století. Přesto tam byla povolena těžba v kamenolomu. A nezohlednila ji ani studie vlivu stavby dálnice na životní prostředí. Odborníci nevylučují do budoucna další sesuvy. Ředitelství silnic a dálnic proto provádí nové průzkumy území a buduje hloubkové odvodnění. Komplikace spojené se sesuvem prodraží stavbu asi o jednu miliardu korun, říká ministr dopravy Dan Ťok z hnutí ANO.
Evropská komise předloží návrh další podpory producentů vepřového a mléka
Evropská komise plánuje v červenci navrhnout na jednání ministrů zemědělství další podporu producentům mléka a vepřového masa. Sdělil to český premiér Bohuslav Sobotka, který o věci v úterý jednal s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem.Podle představy Prahy by na kompenzace zemědělcům v unijních zemích, včetně těch českých, měla mířit nejméně stejná částka jako v posledním balíčku podpory, tedy nejméně 500 milionů eur (13,5 miliardy Kč). "Měly by to být kompenzace, které budou adresně mířit producentům mléka a vepřového masa. Poskytnutí dotace by mělo být spojeno s určitým závazkem, že nebudou navyšovat v následujících měsících produkci tak, abychom stabilizovali produkci," vysvětlil premiér Sobotka.