Příběh unikátních snímků ze života následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d Este
Poslední momenty ze života Františka Ferdinanda d'Este nabízí unikátní kolekce snímků v olomouckém Muzeu umění. Fotografie zachycují následníka rakousko-uherského trůnu v posledních letech před sarajevským atentátem. Pořídil je arcivévodův dvorní fotograf Rudolf Bruner-Dvořák.
"Tehdy v hledišti seděl místní dentista, doktor Šmíd a řekl: vždyť já mám podobné fotky doma. Spojili se a zjistili, že skutečně má doma fotografie, které pocházejí z dílny Rudolfa Brunera - Dvořáka. Dnes víme, že je to jedna z nejvýznamnějších fotografických osobností z přelomu století a začátku století dvacátého. Bývá označován za zakladatele české žurnalistické fotografie."
Výstava dostala název Co by bylo, kdyby nebylo Sarajevo? Muzeum ji připravilo ve spolupráci s historikem Jiřím Ošancem a olomouckým lékařem Břetislavem Šmídem. Historik Ošanec se s lékařem seznámil, když psal knihu o rakousko-uherských mariňácích.
"Poslal mi kopie, na kterých byli císař Vilém a následník trůnu František Ferdinand. To se mě hodilo, protože následník rakouského trůnu měl co do činění s mariňáky. Shodou okolností jsem si půjčil někde knihu od Pavla Scheuflera a Jana Hozáka Krásné časy. Vyšla v roce 1995 a tam jsem našel jednu z těch momentek, kterou jsem chtěl otisknout. Byl to snímek posunutý v čase. Někdo zmáčkl spoušť opakovaně."Také tady bylo uvedeno, že autorem je arcivévodův dvorní fotograf. Do rodiny doktora Šmída se snímky dostaly z odkazu jeho prastrýce Jana Leopolda Koláře, který působil na piaristickém gymnáziu v Benešově. Na Konopišti byl od roku 1902 jako zámecký kaplan a zpovědníkem arcivévody a jeho manželky. To historika Jiřího Ošance překvapilo:
"Chtěl jsem to ověřit, abych nepublikoval něco, co úplně nesedí. Obrátil jsem se na doktora Jiřího Chramostu z Benešova, který je odborníkem i na sloužící rodiny následníka trůnu a ten mi potvrdil dvě věci, že autorem fotografií je Rudolf Bruner - Dvořák, a že Jan Leopold Kolář byl zpovědníkem. Byl i učitelem náboženství dětí následníka trůnu."
Zpovědník Jan Leopold Kolář byl možná poslední, kdo s Františkem Ferdinandem d Este v Benešově mluvil. Stalo se tak cestou na Benešovské nádraží, odkud směřoval s manželkou do Sarajeva, uvedl Jiří Ošanec.
"Nechali zastavit. Kolář ho od té cesty zrazoval. Bylo mu ale řečeno, že nelze jinak, protože císař Vilém naléhá. Byl to možná poslední muž, který s ním na území Čech mluvil.""Když odešel z Konopiště po smrti Františka Ferdinanda, tak si sebou odnesl i několik památek na svůj pobyt. A mezi nimi bylo i 14 fotografií, které zachycují běžný život Františka Ferdinanda, jak si hraje se svými dětmi, jak lyžuje, sáňkuje, bruslí, jak se jeho manželka prochází. Je to dokument o moc pěkné, ale už dávno minulé době,"
dodala kurátorka Štěpánka Bieleszová. Pokud chcete stihnout výstavu, bude otevřena do 2. prosince.