Ilsa a Markéta: Paměť národa

Osvětim - Birkenau, foto: Barbora Kmentová / Archiv ČRo 7
0:00
/
0:00

Přežily a dnes vzpomínají. Řeč je o Ilse Maierové a Markétě Novákové. Jsou sestřenice a jako židovské dívky se za války dostaly do Terezína. Osud je ale obě, i s jejich manželi, přivedl do Osvětimi. To ostatně dokumentuje i dobová fotka, na které se po letech poznaly. I jejich příběh je nominován na cenu Paměť národa.

Osvětim - Birkenau,  foto: Barbora Kmentová / Archiv ČRo 7
Doprava nebo doleva? Otázka, na které závisel v Osvětimi život. Když Mengele "rozřazoval", byla jedna strana smrt a druhá život. Své o tom vědí také Ilsa Maierová a Markéta Nováková, které sem dobrovolně následovaly své manžele.

Po příjezdu do koncentračního tábora prošly přísným sítem a byly poslány na práci. Jejich cestu "na baráky" mapuje fotka, kterou náhodně po letech Ilsa Maierová uviděla.

"Jednoho dne, můj manžel a já, když jsme byli v NY, jsme šli do knihkupectví a tam jsme našli knihu a jmenovalo se to Commandant of Auschwitz, a tam jsem našla tento obrázek. Zařvala jsem v knihkupectví, protože tady jsem já a tady je Margitka."

Fotografie patří ke snímkům, které pořídily stráže SS roku 1944. Umožňují zdokumentovat, co se s vězni v táborech dělo. Ilsa Maierová i Markéta Nováková šílené věznění přežily a mohou tak vydat živé svědectví nejen o běsnění nacistů. Mikuláš Kroupa z Post Bellum vysvětluje.

Foto z tábora Birkenau-Osvětim zachycuje Ilse i Markétu,  foto: Post Bellum
"Někdy se mluví o 2. světové válce jako o době slavných bitev a válečných hrdinech. Já se domnívám, že se nesmí přitom zapomínat na nepředstavitelné utrpení milionů Židů, Romů a jiných, kteří umírali v nacistických koncentračních táborech. Já myslím, že je na místě se ptát, jak je možné, že se vůbec něco takového v dějinách lidstva stalo. Ale i tam nacházíme obrovské lidské vzepětí a hrdinství. Mezi snad ty nejsilnější příběhy z války považuji osudy dívek, žen s dětmi, starých lidí. Známe příběhy dvou dívek, které následovaly své muže. Vedeny láskou k nim až do Osvětimi. Myslím, že není nic většího."

Může z těchto událostí plynout pro život nějaké poučení?

"To, co se nám dříve zdálo velmi důležité, pominulo. Důležité bylo, aby to člověk přežil a dal se dohromady. A takové maličkosti, jestli máte jeden prstýnek nebo ho nemáte, to najednou není důležitý a není ani dneska."

"Prostě abych žila nejlepším způsobem, co se týče morálky, více než čeho jiného. Abych já nikomu neškodila. A prostě bylo důležité, když jsme ztratily tak velkou rodinu, aby člověk začal život znovu a vybudoval velkou rodinu."

Takové je poselství Ilsa Maierové i Markéty Novákové. Podívejte se také na stránky www.cenypametinaroda.cz. A pokud vás jejich příběh zaujal, hlasujte.