V Opočně se můžete projít po „Kupkově galerii na náměstí“
Rodným městem malíře Františka Kupky, jehož díla trhají aukční rekordy, je východočeské Opočno. Dlouho se tam ale o Kupkovi příliš nemluvilo, poslední dobou se však situace mění. Byla uzavřena partnerská smlouva s francouzským Puteaux, kde Kupka žil a zemřel, v Opočně se pořádají výstavy a ten, kdo se projde po, jak jinak než Kupkově, náměstí může mít pocit, že kam šlápne, tam Kupka. Více se dozvíte od starosty Štěpána Jelínka.
„Ty první myšlenky tady byly už někdy v šedesátých letech. V roce 1962 bylo dokonce domluveno, že v Opočně vznikne stálá expozice Františka Kupky. Měly sem být zapůjčeny originály z Národní galerie. Tehdejší zastupitelstvo města to s díky odmítlo, protože František Kupka nebyl ten správný, možná bych řekl, budovatel, nebo prostě člověk, který by se měl propagovat. V roce 1989 bylo opět domluveno, že na zámku v Opočně by měla vzniknout stálá expozice Kupky. Do toho přišla revoluce a to znamenalo, že tyto plány vzaly za své. V roce 2006 pak přineslo na světlo světa Františka Kupku občanské sdružení Abakus a začalo tady v tomto směru dělat osvětu. Sdružení začalo pořádat nejen výstavy, ale i projekt Kulturní festival Františka Kupky.“
Co všechno dnes v Opočně Kupku připomíná? Jak se jej snažíte obyvatelům vůbec představit, protože to jeho dílo není snadno uchopitelné…
„Není, to je pravda. My se jej snažíme připomínat různě, máme teď připravený projekt Opočno Františka Kupky. My chceme především laické veřejnosti představit Kupku jako člověka, který nebyl jen malířem, ale byl také filozofem, pedagogem a milovníkem umění vůbec. V Opočně dnes můžeme vidět rodný dům Františka Kupky, kde je umístěna i jeho busta. Snažíme se také každý rok, aby proběhla nějaká výstava. Na podzim tohoto roku chystáme stálou expozici Františka Kupky a Luboše Sluky, hudebního skladatele, který je také opočenským rodákem. Na té výstavě by měl být průřez tvorbou Františka Kupky ze sbírek Národní galerie, Muzea Kampa a Vojenského historického ústavu. Chceme připomenout, že Kupka byl i legionářem, byl Čechem, který na to nikdy nezapomněl a byl jedním ze spoluzakladatelů legií ve Francii. Tyto skvosty, které máme, nebudou samozřejmě originály, ale budou to reprodukce, myslím si ale, že dostatečně přiblíží tu tvorbu Františka Kupky. Budeme tady mít i takovou krásnou zajímavost. František Kupka jako legionář navrhoval pro legionáře řády, uniformy, tvořil karikatury různých vojáků…Navrhly i řád, Vyznamenání Zlaté lípy, který nikdy nebyl zrealizován. V roce 2008 byla paní ministryně Parkanová tak uchvácena tím řádem, že ho nechala zrealizovat. Mezi prvními, kteří ho dostali byl in memoriam právě František Kupka. Ten řád bude vystaven i v této stálé expozici.“
Kupku tady připomínají i obrazce na náměstí…„Je to taková naše rarita. Nevím o městě, které by něco takového mělo. My tomu říkáme ´galerie na náměstí.“ Lidé mají možnost vidět na chodníku před Sokolským domem sedm motivů z Kupkova Alba abstrakce, po celé délce se pak objevují čtyři geometrické obrazce. Je tam vydlážděn i jeho známý podpis, kterým se podepisoval. Na to jsme patřičně hrdi, myslím, že galerii na náměstí nemá nikdo.“