Rudolf II. láká na Pražský hrad tisíce návštěvníků, láme rekordy
Nový palác na Pražském hradě zažívá v těchto dnech nebývalý nápor návštěvníků. V běžně nepřístupných reprezentačních prostorách Rudolfovy galerie a Široké chodby probíhá výstava ke čtyřstému výročí úmrtí císaře Rudolfa II. Návštěvníci se mohou dozvědět o posledních dnech života císaře a jeho pohřbu a také shlédnout dokumentární filmy o Rudolfově době. Výstavu navštívila Olga Mullen.
„Lidé se těší na to, že se budou moci podívat do nepřístupné části Pražského hradu, a samozřejmě se těší i na ten doprovodný program, který jsme pro ně připravili, kde uvidí věci, které jsou spojeny s posledními dny císaře Rudolfa zde na Pražském hradě a stejně tak i s jeho pohřbem. Zde návštěvníci určitě ocení kopii cínové rakve, ve které je Rudolf II. v katedrále Sv.Víta uložen. Stejně tak pohřební štít, který je dokonalou řezbářskou prací.“
O popularitě výstavy svědčí dlouhá fronta lidí před vchodem do galerie, samotné prostory Široké chodby byly téměř neprůchodné. Vystavené exponáty obdivovali děti, dospělí i senioři a někteří se o své dojmy také podělili.
„Já myslím, že je to dobře, že se ta akce určitě uskutečnila, že asi Rudolf II. má nějaké významné místo v českých dějinách, takže škoda, že to trvá jenom tak krátkou dobu. Jsem ráda, že jsem ve skutečnosti viděla třeba ty konvičky na srdce a mozek, které jsou jinak v té hrobce ve svatovítské katedrále.“„Mně se hodně líbila ta budova, ten Španělský sál i tady ta galerie je zajímavá. Pak ty klenoty jsou zajímavé a že je hodně těch pohřebních věcí. Já jsem čekal, že tady bude něco ze života, a ono je to spíš z jeho smrti.“
„Nejvíc se mi líbila cínová rakev, a pak ještě klenoty.“
„Zaujalo mě to, tak celkově to oblečení, vůbec ta práce lidí na těch punčochách jak to tam je tkané a pletené, krásné.“
Obrovský zájem vzbudila přednáška na téma Kunstkomora Rudolfa II., svého času největší a nejproslulejší v Evropě. Podle existujícího inventáře lze odhadnout, že císařská sbírka obsahovala přibližně tři tisíce exponátů z oblasti kultury a věd. Rudolfovu sbírku ve své přednášce návštěvníkům přiblížila Beket Bukovinská, specialistka na rudolfínské umělecké řemeslo a kunstkomoru.„Zájem byl zaměřen k přírodninám, jejich surové podobě, ale kunstkomora měla obsáhnout také co největší šíři teritoriální a proto zde byly ve velké míře zahrnuty objekty ze všech dostupných částí světa. Se soudobými kunstkomorami je však nesrovnatelná šíře a množství shromažďovaných objektů, a přímý podíl vzdělaného panovníka, jehož zájmy se rozprostíraly od dokonalé znalosti umělecké produkce v Evropě přes zasvěcený zájem o přírodní vědy stejně jako zoologii nebo botaniku a v neposlední řadě o kultury vzdálených kontinentů, ať už Asii, Afriku nebo obě Ameriky.“
Pocta Rudolfovi II. sice končí už v neděli 29. ledna, ale rudolfínské oslavy na Hradě budou pokračovat i v únoru. Obrazárna Pražského hradu vystaví nově zrestaurovaná díla Rudolfových dvorních umělců - Hanse von Aachena, Bartholomea Sprangera a Matthäuse Gundelacha. Jedno z děl, Aachenův autoportrét, bude v Česku vystaveno vůbec poprvé.