Libor Rouček: Evropská unie je už na komplikace s námi zvyklá
Posledních čtyřiadvacet hodin přineslo dvě důležité zprávy, které se týkají zemí bývalého Československa a jejich vztahu k Evropské unii. Unie povolila ratifikaci české výjimky, kterou prezident Klaus podmínil svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou, a na Slovensku padla vláda poté, co se premiérce Radičové nepodařilo přesvědčit poslance, aby hlasovali pro rozšíření záchranného fondu eurozóny. Všechny ostatní státy eurozóny přitom tzv. euroval schválily. Staly se z České a Slovenské republiky zlobivé děti Evropy? Jak velké komplikace vlastně Evropské unii působíme? Na to jsme se telefonicky do Bruselu zeptali europoslance a místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučka:
"Slovenská vládní koalice se neshodla na kladném hlasování k eurovalu. Hlasování se bude v nejbližších dnech opakovat. Opozice, strana Smer Roberta Fica, již jasně řekla, že euroval podpoří. Myslím, že to tak chápou lidé v evropských institucích. A tak to myslím pochopí i veřejnost. Čili během několika dní bude euroval i na Slovensku schválen a potom si samozřejmě musí Slováci vyřešit, zda budou mít předčasné volby, nebo zda dojde k rekonstrukci stávající vlády."
Je tady naděje, že Slovensko euroval napodruhé schválí. Jak se nicméně Evropská unie vlastně dívá na současnou situaci? Je to pro ni velká komplikace?
"Samozřejmě komplikace to je, nicméně Evropská unie je již na určité komplikace zvyklá. Viděli jsme to už při ratifikaci tzv. ústavy, viděli jsme, jaké tenkrát byly problémy s Českou republikou při ratifikaci Lisabonské smlouvy. Je to samozřejmě nepříjemné, ale taková je prostě situace v Evropské unii, kde máme 27 členských států, nebo v eurozóně, kde je států sedmnáct."A neozývají se v této souvislosti alespoň v kuloárech v Bruselu hlášky, že rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy bylo unáhlené?
"Samozřejmě že ty názory slyšíme v souvislosti s fungováním eurozóny, slyšíme je teď v souvislosti s Schengenem. Holandský parlament i finský parlament mají potíže s tím, abychom nyní do schengenského prostoru přijali Rumunsko a Bulharsko. Ano, v mnoha tzv. starých členských zemích se ozývají hlavy, většinou je to na pravě nebo krajně pravicové straně politického spektra, že byla chyba rozšířit se tak velkým a tak rychlým způsobem. A hlavně o země, jako je Rumunsko a Bulharsko."