Pražské Quadriennale udělovalo ceny
Na pondělním slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla v Praze byla tradičně v předstihu udělena ocenění mezinárodní soutěžní přehlídky Pražské Quadriennale, jíž se do 26. června zúčastní téměř sedmdesát zemí. Zlaté medaile získaly letos v této konkurenci Brazílie, Chorvatsko, Lotyšsko, Maďarsko, Nový Zéland, Mexiko, Velká Británie, Řecko a Norsko.
"Náš projekt ukazuje různorodost divadelní a umělecké produkce v Brazílií. Hledá určité spojení mezi pracemi od různých autorů, kteří vycházejí z rozdílných prostředí. Jde o to, ukázat rozmanitost kreativity našich umělců."
Brazilci bodovali také za nejlepší realizaci inscenace. Stánek brazilského umění vzbuzuje zájem i mezi návštěvníky výstavy ve Veletržním paláci. Člen mezinárodní poroty, režisér Viliam Dočolomanský objasnil důvody takové zájmu:"Je to všechno výsledkem velmi spontánní potřeby projevit se, potřeby, která se chce projevit a nemá na to velký rozpočet. Myslím si, že ta živost, spontanita, mnohost forem, potřeba těch velmi chudých umělců v Brazílií tvořit táto scénografická představení, je to nejzákladnější živé, co může oslovit stejně tak odbornou veřejnost, jako i široké publikum."
Zlatá medaile za nejlepší scénické řešení putuje do Chorvatska. Cenu za nejlepší kostým dostala Emma Ransleyová z Nového Zélandu za své Obytné šaty, které porotu ohromily extrémní jednoduchostí a konceptuální silou. Za nejlepší práci v oblasti divadelní architektury a prostoru byly oceněny Mexiko a Řecko. Zlatou medaili za nejlepší užití divadelní technologie si odváží chorvatský projekt Numen/For Use. Nejlepší expozici ve Studentské sekci připravili studenti katedry scénografie Lotyšské akademie umění. Cena za nejlepší kurátorský koncept expozice patří Maďarsku. S přáním zdůraznit klíčový význam děl zvukových a světelných designérů a v naději, že se těmto zásadním, byť často podceňovaným prvkům scénografie dostane zasloužené pozornosti, udělila porota zvláštní cenu za vynikající zvukový design Velké Británii.V budově, kde dříve sídlil komunistický deník Rudé právo, vystoupí se svým spektáklem od středy celkem devětkrát progresivní maďarská skupina Krétakör. Multimediální reality show se dotkne upálení Jana Palacha, neutěšené politické situace v současném Maďarsku, náboženství, ale i úskalí vztahů mezi rodiči i dětmi a v neposlední řadě hledání identity střední Evropy.