Festival Mene Tekel opět připomíná zlo totalitních režimů
V pondělí byl v Praze zahájen pátý ročník festivalu Mene Tekel, který každoročně připomíná období totality a boje proti zlu. Až do neděle budou v hlavním městě probíhat výstavy, koncerty, filmová představení, besedy s bývalými politickými vězni a programy pro školy.
Muklovská hymna zahájila v pondělí odpoledne na Staroměstském náměstí v Praze další ročník Mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu, násilí a pro paměť národa Mene Tekel. Pro jeho zahájení zvolili pořadatelé už tradičně balkón paláce Kinských, odkud v únoru 1948 promlouval k Pražanům Klement Gottwald. Právě probíhal komunistický puč, který si po dalších 40 let totalitní režim připomínal jako Vítězství pracujícího lidu.
"Festival Mene tekel je zahajován právě zde, na Staroměstském náměstí, aby bylo toto místo navždy očištěno od zla a násilí,"
řekla k tomu předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Totalitní režimy ve svém vystoupení odsoudil i prezident Mezinárodní asociace politických vězňů Jure Knezovic:"Komunismus má reálnou, ale brutální historii, která byla pro Československo proklamovaná z tohoto balkónu. Komunistické systémy, které byly šířené sedmdesát let po celém světě, nakonec ale utrpěly celkový úpadek a zanechaly po sobě nenapravitelnou ekonomickou a ekologickou destrukci. Každá z obětí nedávné národněsocialistické nebo reálsocialistické diktatury je zbytečnou obětí. A rasová vražda nacistů a třídní vražda komunistů jsou dvě paralelní zla."
K účastníkům setkání na Staroměstském náměstí promluvil i pražský primátor Bohuslav Svoboda:"Říká se, že dějiny píší vítězové. Bylo tomu tak i po desetiletí v komunistickém Československu. Ti, kteří zůstali neochvějně stát na svých pozicích a bránili demokracii a svobodu, byli označování za agenty reakce a západních výzvědných služeb. Odměnou za jejich zásadové postoje jim byly tresty smrti, mnohaleté žaláře a konfiskace majetku."
Totalitní režim a jeho oběti v rámci festivalu Mene Tekel připomíná cyklus výstav v pražském Karolinu. Na univerzitní půdě se v úterý konala i mezinárodní konference Reflexe totality v umění a vzdělávání. V Městské knihovně po celý týden probíhají pořady pro školy i setkání s politickými vězni. Diváci mohou vidět cyklus filmových dokumentů o obětech totality a každý večer se po pražských klubech konají koncerty. Letošní ročník se zaměřil zejména na dva další státy, které byly komunistickou totalitou postiženy, a to Maďarsko a Polsko. Podrobný program festivalu je na jeho webu www.menetekel.cz.