Müllerova vila dostala cenu za svou zahradu

Foto: autorka

Slavná Müllerova vila na pražské Ořechovce získala další ocenění. Na Mezinárodním odborném veletrhu pro urbanistickou zeleň a krajinářství GaLaBau v Norimberku získala prestižní ocenění ELCA za renovaci a údržbu historické zahrady, která vilu obklopuje. Cenu uděluje mezinárodní asociace, sdružující 22 evropských zemí, a dále Spojené státy, Austrálii a Japonsko. Česko v této soutěži získalo cenu po více než čtyřiceti letech. Čím je zahrada Müllerovy vily pozoruhodná a jak náročná byla její rekonstrukce, na to se Milena Štráfeldová zeptala hlavního projektanta rekonstrukce vily architekta prof. Václava Girsy:

Foto: autorka
"Zahrada je pozoruhodná tak jako dům samotný tím, že za prvé byla vybudována na malém pozemku a za druhé na pozemku otočeném k severu. A tak jako se s tím architekt Adolf Loos vyrovnal v případě objektu samého, tak stejně skvěle se s tím vyrovnal on a potom i autoři té výsadby v případě zahrady. Ta zahrada je koncipovaná tak jako dům, jako soustava prostorů, které jsou výškově rozčleněné, takže vlastně plocha s trávníkem nahoře je vlastně další obytnou místností. Máme tady systém teras a komunikací, které mají docela promyšlený smysl a význam. To je jedna věc, to prostorové řazení. A výtvarné taky, to znamená použití barev a druhů."

Foto: autorka
V jakém stavu byla zahrada, když jste začali v 90. letech s její rekonstrukcí?

"Zahrada byla neudržovaná a zdevastovaná, to znamená, že byl špatný technický stav stavebních prvků. Je nutno si uvědomit, že ta stavební podstata byla poničená. Byly tam rozpadlé ploty, zídky, chybějící dlažba a tak dále. Vegetace byla také těžce zchátralá, protože byla dlouhodobě zanedbaná údržba, řada /druhů/ květinové výzdoby zanikla. Z původní výstavby se zachovaly hlavně pyramidální dub, skupina borovic a přerostlé habrové a tisové plůtky."

Foto: autorka
Vy jste se vrátili k vegetaci z přelomu 20. a 30. let, kdy zahrada vznikla. Bylo obtížné ji o šedesát let později získávat?

"Ano, je to obtížné. Bylo sice velkou předností a zcela unikátní situací, že se dochovaly ještě původní výsadbové plány. To je důležité. To znamená, že byla přesná informace o tom, v jaké skladbě se pracovalo, jaký sortiment vegetace byl použit. Jednalo se zejména o trvalky. Problém je ale v tom, že řada kultivarů se už nedochovala v té původní podobě, protože vše podléhá módě. Hledají se nové, stále odolnější variety, takže se muselo jít v mnoha případech na řešení náhradní, ovšem blížící se tomu původnímu konceptu."

Foto: autorka
A na závěr ještě alespoň krátce k ceně. Čím je vlastně tato cena tak významná?

"My si jí vážíme z toho důvodu, že to je cena mezinárodní a že dává jakoby další impuls pro podobné akce i pro systematickou neutuchající péči. Musíme si uvědomit, že my jsme deset let po obnově zahrady. To je vlastně ideální stav, ale aby ten stav byl ideální, to vyžaduje velmi intenzívní všestrannou péči. Takže to je takový podnět i pro uživatele zahrady a ocenění, že vkládal prostředky a věnoval velkou pozornost péči o tuto zahradu."