Prezidentova slova povzbuzení i varování
Poslanecká sněmovna v úterý zaznamenala desátou návštěvu prezidenta republiky. Zatímco Václav Havel byl v historii České republiky v dolní komoře parlamentu osmkrát, Václav Klaus přišel v roli hlavy státu podruhé. Naposled k poslancům promluvil před sedmi lety.
"Jde mi o autoritu parlamentu jako suveréna, jako primárního zdroje, z něhož vyvěrají a z nějž jsou odvozeny všechny další moci ve státě - tedy včetně moci výkonné a soudní. Pro demokracii je ničivé, bude-li pokračovat trend, který v posledních letech pozorujeme u nás i v celé Evropě, že si různá soudní tělesa pro sebe usurpují větší díl moci, než jim přísluší. Nesmíme se smířit s tím, že Ústavní soud, místo toho, aby ústavu vykládal, do základního zákona naší země samovolně zasahuje a nad rámec svých pravomocí ústavní zákony mění."
Prezident Klaus také varoval před automatickým přejímáním zákonů Evropské unie:
"Zvláště těch jejích částí, které se netýkají chodu společného evropského prostoru, ale které "shora" a často mimořádně necitlivě zasahují do výsostných a detailních pravomocí České republiky a zájmů jejich občanů. Je třeba dávat pozor i na to, že takzvané povinné přebírání norem Evropské unie v předcházejících letech v nemalém počtu případů krylo pokusy některých domácích politických sil vnášet do našeho právního prostředí prvky, které by při standardní parlamentní proceduře neměly šanci na úspěch."
Po letošních parlamentních volbách podle prezidenta Klause "došlo k překreslení politické mapy" a nastaly překvapivé změny. Mezi nimi vypočítal odchod KDU-ČSL ze sněmovny i fakt, že dvě v posledním dvacetiletí nejsilnější strany na levici a pravici výrazně oslabily na úkor stran nových, které naopak získaly velmi silný mandát. Tuto situaci je podle Václava Klause třeba využít k prosazení tolik potřebných reformních kroků, na jejichž nutnost upozorňoval už před sedmi lety:"Řekněme si to naprosto jasně: reforma veřejných financí, což je vlastně reforma vztahu státu a občana, zůstává zásadní věcí naší nejbližší budoucnosti. Je smutné konstatovat dnes, po sedmi letech, že i teď je tato tolik potřebná reforma vztahu občana a státu zásadní věcí naší nejbližší budoucnosti. Právě tuto reformu zůstali politici našim občanům po celou tuto dobu dlužni."
Poslancům a poslankyním Václav Klaus řekl, že mají "velkou příležitost vrátit sněmovně v očích veřejnosti vážnost, která jí patří".