Stále nový a epochální Matěj Brouček
Matěj Brouček, hrdina knih Svatopluka Čecha, je postava nestárnoucí. Po více než sto dvaceti letech to můžeme tvrdit už téměř s jistotou. Pravý výlet pana Broučka do Měsíce i Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století patří ke klasice české satirické tvorby. Učí se o nich děti ve škole, ale dodnes oslovují i čtenáře starší. Výlet do XV. století se loni na podzim objevil na CD v interpretaci herce, režiséra a spisovatele Arnošta Goldflama, který ho dříve zpracoval i pro pražské Divadlo v Dlouhé. A letos vychází kniha opět tištěná.
"Ta knížka je nadčasová, především její náhled na lidi se v podstatě nezměnil. Pan Brouček by mohl žít i ve 21. století a mohlo by se mu přihodit, že se dostane mezi husity. Ten text je nadčasový, je velice vtipný a pořád má co říct."
Kromě výše zmíněného Arnošta Goldflama tuto prózu zdramatizoval pro divadlo už v 70. letech 20. století Václav Nývlt, v roce 1949 se na motivy hlavní postavy točil film Výlet pana Broučka do zlatých časů, který ale nebyl dokončen.
Hlavní hrdina vyprávění, vážený pražský měšťan Matěj Brouček, majitel činžovního domu odchází z hospůdky Vikárka a řádně ochmelen padá kamsi do neznáma. Zdá se mu, že se ocitá mezi Husity, v Praze obléhané císařem Zikmundem. Nedobrovolně se stává vojákem Žižkova vojska, má bojovat v bitvě na Vítkově, ale zbaběle prchá. Je lapen a hrozí mu upálení v sudu. V tom ale procitá a zjišťuje, že v opilosti upadl do sudu, kde je nalezen hostinským z Vikárky.Povídka je postavena na kontrastu doby autorova života a časů husitství. Autor si všímá vztahu hrdiny k národnímu jazyku, jeho vlastenectví a ochoty nasadit život pro národní ideál. Měšťanu Broučkovi nastavuje zrcadlo odvážný měšťan Jan Domšík od Zvonu, který se Broučka jako podivného cestovatele ujal. Svatopluk Čech v povídce využil detailní znalost historického pražského místopisu a sugestivně provádí čtenáře ulicemi tehdejšího Starého a Nového Města pražského. Ve zvukové verzi uslyšíte ukázku ze závěru knihy, kdy se pan Brouček o svých zážitcích rozpovídá mezi kumpány na Vikárce.
Nové vydání knihy ilustroval filmař Pavel Koutský a zajímavostí je, že on sám v této době pracuje na filmu, který se věnuje stejně jako Čechova kniha období husitství. Šéfredaktorka nakladateleství Jana Semelková upřesnila:"My jsme se s Pavlem setkali u knížky Záboj a Mlhoš ve službách Jana Husa, což je literárně zpracovaný scénář jeho filmu, a domluvili jsme se, že když objevíme něco právě pro něho, že by to udělal. A když se mi dostala do ruky knížka Svatopluka Čecha, tak jsem si říkala: Ano, to je přesně pro Pavla - a myslím, že jsme se trefili."
Kniha je vydávána v jazykové úpravě. Nakladatelská redaktorka Petra Niederlová archaickou češtinu Svatopluka Čecha modernizovala, aby byla přístupnější pro současného čtenáře.