Ekonomická data nabízejí jiskřičky naděje
Průměrná mzda v České republice v prvním čtvrtletí stoupla, vzrostla i průmyslová výroba v dubnu, zatímco nezaměstnanost se v květnu snížila. Optimistické signály ožívající ekonomiky jsou ale poměrně slabé a ne všichni věří v jejich trvalost.
V prvním čtvrtletí letošního roku byla průměrná měsíční mzda v Česku o 484 korun vyšší, než ve stejném období loni. Na úroveň 22.748 korun tak meziročně stoupla jen o 2,2 procenta, což je nejméně za deset let. Horší je, že mezi zaměstnance vlastně proudilo méně peněz, ale v prvním kvartálu ubylo 176.000 pracovních míst a vyplacené prostředky se rozdělily mezi méně příjemců.
Není divu, že maloobchodní tržby se v dubnu meziměsíčně propadly o více než dvě a meziročně o více něž čtyři procenta. To zaskočilo i největší pesimisty v řadách ekonomů, kteří se vesměs zmohli jen na konstatování, že poptávka je nadále slabá.Je to ale relativní, připomíná analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Při nízké inflaci totiž stále ještě hovoříme o růstu mezd a navíc Češi přece nepatří mezi chudé národy: "Navzdory tomu, že nominální mzda neroste nijak rychle a v porovnání s předchozím čtvrtletím výrazně zpomaluje, tak reálná kupní síla českých domácností díky nízké inflaci zůstavá nadále relativně vysoká a nadále roste."
Horská ale připouští, že se těžko generalizuje. Z těch, kteří práci mají, jsou třeba ve výhodě vesměs státní zaměstnanci: "Stále ještě vysoká nezaměstnanost a slabé oživení české ekonomiky škrtí růst mezd. Ze statistiky vyplývá, že lépe z hlediska příjmů jsou na tom zaměstnanci v nepodnikatelské sféře. Zde se tolik nepropouští a mzdy rostou. Zato v soukromém sektoru jsou se propouští a zároveň šetří i na mzdách."Pokud jde o nezaměstnanost, ta se v květnu meziměsíčně snížila z 9,2 na 8,7 procenta. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek ale není příliš velký optimista: "Počet nezaměstnaných proti dubnu klesl, což kontrastuje s květnem 2009, kdy nezaměstnaných přibývalo. Hlavním důvodem letošní klesající nezaměstnanosti ovšem byly sezónní práce. Nově vzniklých dlouhodobých míst se zatím objevuje málo. A také si myslím, že míra nezaměstnanosti bude po zbytek roku spíš stagnovat, než aby šla trendově dolů."
Podle analytika ČSOB Petra Dufka by to ale kvůli sezónním jevům mohlo být ještě horší: "Určitě se dá říct, že míra nezaměstnanosti v dalších měsících poroste, a to především díky absolventům. Je to obvykle efekt června a července a potom následně v září. Takže nemůžeme počítat s tím, že míra nezaměstnanosti bude klesat i nadále. Myslím si, že ve druhé polovině roku zažijeme její opětovný nárůst někam nad úroveň 9,5 procenta."Široko daleko nejlepším údajem je tak dubnový růst průmyslové výroby meziměsíčně o jedno a meziročně dokonce téměř o jedenáct procent. Vše ale bude záležet na zahraniční poptávce. "Vzhledem k tomu, že v Evropě už k oživení dochází, i když velmi slabému, tak bychom se mohli dočkat pozitivních čísel z průmyslu i v dalších měsících," věří Petr Dufek.