Po povodni přišly sesuvy půdy

Troubky na Přerovsku na leteckém snímku z 18. května, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Povodně ničí Moravu. Nejsou tak katastrofální jako v roce 1997. Pod vodou se však opět ocitly Troubky, symbol povodní před třinácti lety. Stav nebezpečí platí v Moravskoslezském a Zlínském kraji ve 302 obcích. Přesto se zdá, že to nejhorší je za námi. Hladiny řek na horních tocích klesají, v dolních mohou ještě kulminovat.

Troubky na Přerovsku na leteckém snímku z 18. května,  foto: ČTK
Zatopené vesnice, boj o trafostanice, stres, evakuace, zničená úroda farmářů. Tak vypadá situace na Moravě, kterou rozvodnily mohutné deště. Vyhlášený stav nebezpečí se týká 141 obcí v Moravskoslezském kraji a 161 ve Zlínském, tedy zhruba poloviny obcí. To umožní snadnější koordinace záchranných prací, uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

"Můžeme například nařídit přednostní zásobování, ať už dezinfekčními prostředky, vodou. Můžeme neprodleně začít stavět, dělat zemní práce a odklízet. Po opadnutí vody budeme teprve vidět, jestli některé stavby po posouzení statikem nebude nutné strhnout. A k tomu potřebujeme zvláštní režim a to právě tento stav nebezpečí umožňuje."

Farmářka Jana Marcolová z Bohumína prožívá již třetí povodeň za posledních 13 let,  foto: ČTK
Stránky deníků plní příběhy lidí, kterým do života povodeň zasáhla. Například farmářka Jana Marcolová z Bohumína má zatopené pozemky už potřetí za posledních třináct let. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti narychlo balilo sbírky, vzácné archeologické nálezy a plátna barokních mistrů. Obyvatelé postižených oblastí jsou už několik dní na nohou. K tomu se přidala obava ze ztráty práce. Lidem na Karvinsku hrozí některé firmy výpovědí, pokud jim nepředloží potvrzení, že se nemohli kvůli povodním dostat do práce.

Symbolem povodní v roce 1997 se stala obec Troubky - tehdy tu zemřelo devět lidí a voda strhla na 150 domů. Po třinácti letech jsou Troubky opět zatopeny. Domy, většinou nové, zatím stojí. Hasiči z obce evakuovali přes 500 lidí.

Zaplavené Troubky,  foto: ČTK
"V roce 1997 jsem měl dům vytopený do výšky prvního patra. Oprava přišla na tři čtvrtě milionu korun. V letošním roce je to o půl metru méně,"

uvedl v České televizi Vlastimil Zatloukal, dobrovolný hasič z Troubek a dodal.

"Nikdo nepočítal s tím, že se to může opakovat po třinácti letech. Je to úplně stejná situace jako v roce 1997. Model se opakoval úplně stejně. Za celých 13 let nikdo ze státních úředníků nebo z Povodí Moravy nebyl schopen opravit tu část hráze, která vodu do vesnice pustila."

V celém Česku se od povodní před třinácti lety vydalo na protipovodňová zabezpečení zhruba 4 miliardy korun. V Troubkách se však zdržela kvůli sporům o pozemky, na nichž měla stát nádrž. Ty patří stovkám lidí a polovina z nich nespolupracuje. Záchranáři tu byli tentokrát dřív než voda a obyvatele včas varovali. V Česku byl totiž poprvé využit i nový superpočítač, který může předpovídat místní rychlé přívalové deště. I díky tomu mají povodně jen jednu oběť.

Řeka Morava pod česko-slovenského hraničním mostem u Lanžhota na Břeclavsku,  foto: ČTK
Zdá se však, že to nejhorší má Morava za sebou. Hladiny řek na horních tocích začínají zvolna klesat. Také přehrady, které nebylo možné kvůli množství vody regulovat, už jsou pod kontrolou. Pro obyvatele zaplavených lokalit teď začne tvrdá práce s odklízením spouště, kterou povodeň napáchala. Ta ještě doznívá. Hasiči odstřelili v Kvasicích na Kroměřížsku část břehu potoka, aby odklonili vodu do přilehlých lužních lesů. Začaly sesuvy půdy a hrozí demolice domů.

Lidem v oblastech zasažených povodněmi lze pomoci zasláním dárcovských SMS či peněžních příspěvků na konta, která zřídily organizace Člověk v tísni, ADRA či Český červený kříž.

Člověk v tísni: účet 72027202/0300, dárcovská SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

ADRA: účet 4028 4028/0300, variabilní symbol 397

Český červený kříž: účet 222826/5500 s variabilním symbolem 222, dárcovská SMS s textem DMS CCK na telefonní číslo 87777.

Cena jedné zprávy je 30 korun, organizace obdrží 27 korun.