Daňové povinnosti českých firem podnikajících v EU
V dnešní právní rubrice uzavřeme téma získávání zakázek českých společností v jiných členských státech EU a vysílání zaměstnanců do těchto států. Hostem Jana Hlocha byla Magdalena Vyškovská z advokátní kanceláře Peterka partners, která se tentokrát zaměřila na problematiku daňových povinností.
A jaká byste měla doporučení pro české společnosti, které poskytují služby v jiných členských státech?
"Vždy je potřeba zjistit, jaké jsou lokální podmínky pracovního práva, aby byly dodrženy minimální standardy. Z hlediska sociálního zabezpečení je nezbytné buď obstarat formulář E 1O1 sloužící k prokázání toho,že zaměstnanec nadále podléhá českému systému sociálního a zdravotního pojištění nebo, není-li možné využít systému vyslání přihlásit zaměstnance do lokálního systému sociálního a zdravotního pojištění. Dále je třeba se zabývat daňovými povinnostmi, zejména zda vznikne české společnosti stálá provozovna a z toho vyplývající povinnost uhradit daň z příjmů právnických osob ze zisku a také samozřejmě odvody daně z příjmů ze závislé činnosti zaměstnanců. Zapomenout se nesmí ani na DPH.
Vyslaní zaměstnanci by měli mít u sebe fotokopii formuláře E 1O1, evropskou kartu zdravotního pojištění, kopii pracovní smlouvy nebo jiného dokladu prokazujícího výši mzdy, kopii notifikace na příslušných úřadech, tj. obvykle inspekce práce, cizinecká policie případně finanční úřad. Tímto způsobem česká společnost zamezí případným problémům s úřady v místě realizace zakázky."