Přežije vláda překopání rozpočtu?
Při schvalování rozpočtu ve sněmovně levice za střídavé pomoci lidovců a zelených prosadila své pozměňovací návrhy. ODS teď pobízí kabinet, do nějž nominovala skoro polovinu ministrů, aby zvážil svou další existenci. Hrozí zemi politická nestabilita, nebo jsou to jen plané řeči poražených?
Janota proto zvažuje další setrvání ve funkci, rozhodne se ale až po pondělní debatě s premiérem Janem Fischerem. Bez dohody s ním prý nechce udělat krok, který by situaci komplikoval.
Předseda ODS Mirek Topolánek poté, co schválený rozpočet označil za děsivý, vyzval vládu, aby zvážila další existenci: "Fischer je v těžké situaci. Já myslím, že musí zvážit existenci této vlády, protože fakticky nemá žádný manipulační prostor, nemá žádný mandát, nemůže se opírat o žádnou většinu ve sněmovně."
Podle premiéra Fischera to jsou ale příliš silná slova: "Já samozřejmě nejsem nikterak šťasten z toho výsledku hlasování. Nicméně vláda nehlasovala. Vláda přišla s návrhem." A poraženým je někdo jiný, než kabinet, dodává jeho předseda: "To hlasování dopadlo v neprospěch ODS. To je v první řadě potřeba, aby si také ODS toto zhodnotila."Vládu podpořil prezident Václav Klaus slovy, že při schvalování rozpočtu ve sněmovně selhala ODS, jejíž poslanci dost nebojovali a neprosadili své vlastní návrhy: "Kritizovat vládu za tuto věc, a zejména ministra financí, se mi zdá strašlivě nefér."
ODS navíc zůstává jen u apelů na vládu, iniciovat hlasování o důvěře se ale nechystá. Co si o tedy máme myslet o prohlášeních občanských demokratů?
"Já doufám, že jsou to jenom politické tanečky. Připadá mi to v současné chvíli jako taková první reakce, 'někdo mi rozšlapal bábovičku, tak já mu rozšlapu taky'. Měli bychom si víc uvědomit, že ve hře je politická stabilita, která je pro ekonomickou stabilitu stejně důležitá, jako přijetí státního rozpočtu, i když ta jeho podoba třeba není úplně optimální,"říká politolog Lukáš Valeš z brněnské vysoké školy NEWTON College.
A nebrání se ani myšlence, že ODS by si měla zamést před vlastním prahem. Zejména její předseda Mirek Topolánek, který se na podzim vzdal poslaneckého mandátu a v době hlasování o rozpočtu navíc pobýval ve Spojených státech:"Hlasování o rozpočtu je nejdůležitějším hlasováním celé sněmovny za rok. Už je špatně to, že Mirek Topolánek nemluvil o postojích ODS jako její předseda z řečnického pultu Poslanecké sněmovny. Ale to, že nebyl ani přítomen, aby mohl například jak čelit novinářům, tak formulovat stanovisko své strany přímo na místě - byť on se tedy odkazuje na nějaký digitální přenos, ale asi cítíme všichni, že to není totéž - tak to je opravdu velmi na pováženou."
To ale samozřejmě ze sociálních demokratů nesnímá odpovědnost za to, že do rozpočtu zabudovali skrytý schodek, což se zřejmě projeví příští rok na podzim, přestože v té době by chtěla vést vládu sama ČSSD, dodává Lukáš Valeš: "Já se obávám, tak jak především Jiří Paroubek vede sociální demokracii, že skutečně v současné chvíli ty ekonomické důvody jdou do pozadí a rozhodující je právě to získat nové voliče, kteří pomohou straně vyhrát parlamentní volby."