Na krajanský festival do Prahy tentokrát přijel dvojnásobek účinkujících
Ve čtvrtek byl v sídle Senátu zahájen už třetí ročník Mezinárodního krajanského festivalu. Tentokrát se do Prahy sjelo dvakrát tolik účastníků než loni. Krajanské soubory budou v Praze vystupovat až do neděle, kdy festival zakončí krojovaný průvod stovek zpěváků a tanečníků na Hradčanském náměstí. Festival sleduje Milena Štráfeldová:
"Letos kromě tradičních účastníků, což jsou Ukrajinci a Slováci, tedy krajané z Ukrajiny a ze Slovenska, přijeli ještě navíc krajané z Polska, ze Spojených států, z Německa, ze Srbska, z Maďarska a z Bosny. Loni bylo kolem dvou set šedesáti a letos je asi pět set padesát účastníků. Největší skupina jsou Ukrajinci, těch je asi dvě stě. Další velká skupina jsou Chorvaté, to jsou čtyři chorvatské soubory. Pak jsou dvě skupiny ze Slovenska a všechny ostatní národnosti jsou po jedné skupině."
Kromě každodenních vystoupení folklorních, pěveckých a tanečních souborů v Martinickém paláci na Hradčanech je pro krajany připraven i rozsáhlý doprovodný program. Zásluhu na tom má i Středočeský kraj. Ten se totiž letos stal jedním ze spolupořadatelů a sponzorů celé akce. Na festivalu se prezentuje výstavou a pozval krajany i na jízdu historickým vlakem do okolí Karlštejna:"Má to dva aspekty. První aspekt je v tom, abychom trošku oživili atmosféru festivalu i nějakou památkou a návštěvou naší krajiny. A samozřejmě tím sledujeme i aspekt středočeský, protože řada turistů končí v Praze a nepokračuje dál do středních Čech,"
uvedl senátor a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek, který je současně předsedou senátní krajanské komise. Středočeský kraj by tak chtěl zahájit tradici putování krajanů po jednotlivých krajích ČR, v příštím roce by se část festivalu mohla konat v Moravskoslezském kraji. Na festivalu ani letos nechyběl jeho "maskot", už skoro tříletý Josífek Šubrt. Jeho maminka, vedoucí krajanského folklorního souboru z rumunského Temešváru, s sebou tentokrát vzala i pětiměsíční dceru Helenku. Na zahájení festivalu připomněla historii Čechů v Banátu:"Nyní je tomu 180 roků, co moji předkové odešli z Čech. Spolu s jednapadesáti rodinami si vystavěli dvanáct vesnic v rumunském Banátu. Já pocházím z české hornické rodiny. Matka mi vždycky přikazovala a učila, ať se nebojím práce. A otec mne učil, ať všechno hledám ve studiu."
Na zahájení festivalu se představil i ženský pěvecký sbor z Košic. České krajanky přednesly kantátu Otvírání studánek Bohuslava Martinů:V sobotu v Martinickém paláci proběhne i přehlídka filmových dokumentů ze života krajanů. Festival v neděli před polednem zakončí slavnostní vyhlášení vítězů i nového termínu festivalu 2010.