USA jdou s požadavkem na biometrické pasy správným směrem
Od dubna se začaly vydávat nové cestovní pasy, které už obsahují dva biometrické údaje. Kromě obrazu obličeje obsahují nyní i otisky prstů. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.
Úředník obecního úřadu sejme žadateli o pas otisk pravého a levého ukazováku. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky existuje i možnost nechat si vydat pas bez tohoto citlivého údaje. To se může stát i v případě, že se nepodaří sejmout v dostatečné kvalitě nejen otisky ukazováků, ale ani dalšího prstu. Takový pas má ale jistá omezení.
„V případě, že nechcete pas s otisky prstů, musíte se nejprve informovat, zda v zemi, do které se chystáte, nevyžadují pas s biometrickým údajem, přímo tedy pas s otiskem prstů. Pokud ne, můžete si zažádat o tzv. blesk pas, ale ten má nevýhodu, že platí jen krátkou dobu a je dražší.“
Pasy z biometrickými údaji mají zabránit zneužívání dokladů. Česko zavádí toto opatření na základě tlaku USA, který vznikl po teroristickém útoku 11. září. Cílem je mít po maximální kontrolou toho, kdo na území USA vstupuje. Odborník na bezpečnost, bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor, říká, že efektivita tohoto opatření je vysoká.
„Daktyloskopie samozřejmě nelže. A k tomu, když se dnes dělá i biometrie očí, tak to je další prvek, které téměř stoprocentně vylučuje zneužití pasu.“
Evropská unie se s tímto opatřením musí podle Šándora smířit, i když se skřípěním zubů. Dotýká se totiž i občanů těch zemí, které mají s USA už léta bezvízový styk. Smířit se s tím musí i Češi.
„Obávám se, že tento trend bude samozřejmě pokračovat dál. Je třeba si uvědomit, že my v Česku pořád nejsme schopni docenit to, jak Američané vnímají, co se jim stalo 11. září a že jsou plně odhodláni udělat vše pro to, aby se to neopakovalo.“Žádné opatření sice nemůže být podle Šándora stoprocentní. Spojené státy se ale podle něj vydaly správnou cestou.
„Všechno se dá samozřejmě nějakým způsobem obejít. Nikdy nemůžete říci, že opatření, které zavádíte, budou naprosto stoprocentní. Věřím ale, že je to cesta správným směrem. Spojené státy, přestože se na jejich území od 11. září vlastně nic nestalo, zůstávají pořád cílem číslo jedna pro potenciální teroristy. Ale vzhledem k tomu, že masivně investují do bezpečnosti všeho druhu, včetně té biometrie, požadování určitých dat a splnění určitých předpokladů pro všechny, kdo na jejich území cestují, tak ty teroristické útoky či pravděpodobnost jejich výskytu maximálně eliminují. Tady si nejsem jist, že Evropa jde správným směrem a stejnou rychlostí.“
K bezvízové cestě do USA bude ale zatím stačit i pas, který obsahuje jen jeden biometrický údaj, tedy obraz obličeje.