Osvobození a okupace, výstava bez glorioly a patosu

68srpen_vystava1.jpg

Ojedinělá fotografická konfrontace dvou klíčových událostí moderní československé historie: probíhá v pražské galerii Mánes, přivádí dohromady na osm desítek českých a slovenských fotografů a z jejich díla staví vedle sebe obraz let 1945 a 1968.

Projekt Dany Kyndrové staví vedle sebe zdánlivě protichůdné okamžiky našich novodobých dějin - osvobození sovětskou armádou v roce 1945 a sovětskou okupaci 1968 a nabízí tak veřejnosti pohled na přítomnost sovětských vojsk na našem území v širším historickém kontextu.

Vůbec poprvé můžou diváci vidět tak rozsáhlý soubor fotografií českých a slovenských autorů z těchto událostí, mnohé vystavené snímky nikdy nebyly publikovány. Kurátorka Dana Kyndrová objevila řadu zapomenutých snímků v archivech, objevila i fotografii sovětského tanku, který na náměstí v Liberci najel do sloupu jednoho z domů. Fotograf Jiří Egert tu má snímek z pohřbu jedné z prvních obětí okupace, dvacetiletého Milana Kadlece:

"Tam byli všichni jeho kamarádi a spolužáci a můžu říct, že ze všech zážitků z toho srpna ´68 to byl pro mě asi zážitek jeden z nejsilnějších,"řekl fotograf České televizi.

Dana Kyndrová vedle toho vybrala i fotografie velmi známé, například několik snímků Josefa Koudelky ze souboru Invaze, a snímky Ladislava Bielika, který fotografoval srpnové události v Bratislavě.

Dana Kyndrová je sama aktivní fotografka a k zájmu o toto téma ji přivedla vlastní práce při mapování odchodu sovětských vojsk z našeho území po roce 1990:

Foto: ČTK
"Tím že jsem měla sama ten odchod sovětských vojsk vyfocený, v roce 2003 jsem vydala knížku a říkala jsem si, že bych mohla dát dohromady i příchod, takže jsem se začala po těch fotografiích pídit. A byla taková absurdní situace, že v Moskvě, kde chtěli udělat výstavu z toho odchodu, tak přišli s nápadem, že bychom udělali výstavu osvobození, okupaci i odchod, což se ale ukázalo absurdní, toho se lekli, ta výstava tam nemohla jít."

Foto: ČTK
Koho to tam napadlo?

"Ředitelku moskevského domu fotografie a já jsem jí tenkrát říkala, že to je odvážný kousek, že si sama nejsem jistá, jestli to půjde, ale ona mě ujišťovala, že Rusko je dneska jiné. Mělo to tam jít na podzim roku 2004, ale ukázalo se, že i ona byla trochu naivní, takže nakonec jsme to tam neposlali. A když už jsem se do toho pustila a začala jsem se pídit po těch archivech, tak jsem pokračovala a postupně jsem to dala dokupy. Na té výstavě je asi stovka fotek z roku 1945, to je z archivů, třeba Ústředního vojenského archivu, a opravdu jsem tam našla fotky, které nebyly nikdy publikované, protože třeba ti sovětští vojáci jsou tam tak, že to úplně neodpovídá gloriole sovětského vojáka z roku 1945. Je fajn, že dneska to člověk může udělat úplně bez jakéhokoliv ideologického patosu, takže jsem prostě vybrala fotografie, které považuji za výborné. Je tam celkově 80 autorů, je tam sto fotek z roku 1945 a asi 170 z roku 1986."

Výstavu 1945 OSVOBOZENÍ...1968 OKUPACE / Sovětská vojska v Československu doprovází obrazová publikace s analytickým textem historika Jiřího Fiedlera.