V Praze bylo otevřeno Muzeum kávy
Historické informace i zábavu si můžete dopřát v novém Muzeu kávy v Praze. Bylo otevřeno 7. července a po Amsterodamu a Londýně je třetím v Evropě.
říká v rozhovoru pro Český rozhlas majitelka muzea Malgorzata Ebelová. A když se zmínila o legendách, je tu i ta nejdůležitější. Někdy v roce 800 totiž přišly etiopské kozy na to, že kávové bobule jsou poživatelné. Bystrý pasáček si pak všiml, jak jsou po nich kozy čilé a využití kávy bylo na světě. Majitelka muzea kupovala předměty týkající se kávy v obchodech po celém světě. Její sbírka sahá až do roku 1830. Lidé na výstavě uvidí například turecký servis z ryté mosazi nebo italský přístroj na přípravu domácího espressa, různé dózy, hrníčky, a informace o zemích, kde se káva pěstuje.
"To jsou předměty, které se během deseti let ocitly v mé sbírce a které jsem původně nenakupovala a nesbírala s myšlenkou otevření muzea. Ale nedávno jsem zjistila, že toho mám strašně moc a že by bylo fajn to nějakým způsobem roztřídit, popsat a nabídnout k vidění, poněvadž jsou to krásné věci."
Už máte taky chuť na kávu? Což takhle dát si cibetkovou."Cibetková káva, to je káva, která je strašně vzácná a kuriozní. To je káva, která projde zažívacím traktem cibetky, zvířátka, které žije na ostrově Sumatra v Indonésii a ta cibetka se jmenuje luwak. A po ní je pojmenovaná káva. Prodává se jako nejdražší. Je taková trošku navinulá, trošku trpká, jiná než ostatní kávy."Návštěvníci expozice si mohou přípravu této kávy z legrace vyzkoušet na dřevěné cibetce, do které se nasypou zrnka kávy, a zataháním za ocásek jí vyjdou z těla ven. Šálek cibetkové kávy nabízí za cenu kolem šesti set korun například restaurace Allegro v hotelu Four Seasons, která letos v březnu jako první podnik v Česku získala michelinskou hvězdu. A cibetková káva nepatří k ojedinělým přáním zákazníků.