Divnopis: Kníje

knije.jpg
0:00
/
0:00

V seriálu o divných názvech měst a vesnic celé České republiky tentokrát míříme na západ od Plzně. Leží tam obec, která má v mapě jméno Kníje, ale lidé jí říkají krátce Knije, anebo prostě Knej. Jak obec ke svému jménu přišla?

Projíždíme křížem krážem Kníje ale venku ani noha. Až na jednom konci vesnice na dvorku dva roztomilí manželé - Eva a Miroslav Královi.

"Proč se jmenujou Kníje Kníje? Proč se tak jmenujou?" Ptá se žena manžela.

"Kníje proč se jmenujou Kníje, protože německy Kníje je Knej, tak to bylo. Knej je koleno a od toho vzniklo slovo Kníje."

Proč právě koleno, to si necháváme dovysvětlit.

"Protože když sem jedete, tak tamhleto je takhle ohnutý a to je jako koleno. Ta cesta. A z toho vzniklo slovo Knije."

Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český říká, že název Kníjí pochází z kdysi běžného slova, které už zaniklo.

"Ale když se obrátíme do polštiny tak můžeme zjistit že tam existuje výraz ´knieja´ a ten význam je část lesa určená pro lov. Potom přeneseně v té polštině to může být také skrýš nebo jeskyně."

Zajímavé je, že jménem Kníje se kdysi jmenovala i obec Knihy, která leží jižně od Plzně.

"Protože to slovo zaniklo, tak už potom nám Čechům nebylo známo a přizpůsobili jsme si jej podobně znějícímu výrazu a to je kniha. Takže Kníje i Knihy můžeme vysvětlit zároveň z tohoto apelativa."

Divnopis si můžete koupit také jako bohatě ilustrovanou knihu. Vyšla ve vydavatelství Českého rozhlasu - Radioservis, které má katalog na internetové adrese www.radioservis-as.cz.