Češi zatím podvodným e-mailům odolávají
Podvodné e-maily, které se snaží z lidí vymámit přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví nebo jiná zpeněžitelná data, rozhodně nejsou žádnou českou specialitou. Češi ale prý na ně naletí v mnohem menší míře, než obyvatelé anglicky mluvících zemí. Zčásti možná i proto, že pro méně zdatné podvodníky je čeština oříškem.
Útoky nejsou novinkou a obecně se týkají všech bank, v posledních týdnech ale až na statisíce elektronických adres přichází i desítky e-mailů denně s cílem získat od lidí údaje z platební karty nebo k přímému bankovnictví České spořitelny, která patří mezi finanční domy s největším počtem drobných střadatelů. Banka zdůrazňuje, že o tak zásadních záležitostech, jako je například zabezpečení, se svými klienty nikdy nekomunikuje prostřednictvím e-mailu. A většina Čechů se už dnes skutečně drží osvědčených zásad – podezřelé e-maily ani neotvírat, a už vůbec v nich nikam neklikat a nic nevypisovat.
"U nás se chytila mizivá část, podle mých informací asi deset uživatelů internetového bankovnictví. A všechny ty útoky byly včas zastaveny. Takže u nás to nemá velký dopad, ale třeba v anglicky mluvících zemích se chytá až jedno procento nebo řádově dokonce procenta lidí," říká kryptolog Vlastimil Klíma a vysvětluje: "Češi jsou dost opatrní na své peníze a v těch západních demokraciích je ta volnost a svoboda víc využívaná, takže je tam i ta opatrnost menší, i když by člověk předpokládal právě opak."
Nejde ale jenom o opatrnost Čechů, dosud jim trochu pomáhala až příliš amatérská úroveň podvodníků: "Ty naše podvodné maily jsou vlastně takové hračičky, že to jsou hackeři velmi nízkého řádu, neodborní, že si vlastně jenom zkoušejí pole a zkoušejí si metody, že to nejsou vůbec žádní profesionálové. Proto také třeba ty maily jsou psány špatnou češtinou nebo anglicky pro českého klienta a podobně."
Oslovení „Drahoušek zákazník“ a sdělení „tato je tvůj funkcionář banka oznámení aby člen určitá služba dát pozor“ jistě nevzbudí důvěru ani u těch nejméně zdatných klientů. Nicméně podvodníci udělali z nouze ctnost a nyní dalšími e-maily psanými dobrou češtinou sami varují před novou verzí podvodných e-mailů, v nichž jde zase jen o to samé – vylákání údajů, které by žádná slušná banka po svých klientech nikdy nežádala elektronickou poštou.