Ombudsmanem byl na dalších šest let zvolen Otakar Motejl
Veřejným ochráncem práv bude i dalších šest let Otakar Motejl. V úterý o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Motejl získal hlasy 99 ze 188 přítomných poslanců. V tajné volbě porazil bývalého rektora ČVUT Jiřího Witzanyho, předsedu Spolku na podporu nezávislé justice v ČR Šalamoun Johna Boka i senátorku Jitku Seitlovou. Více se dozvíte od Martiny Lustigové. Martino, můžeš přiblížit, co ombudsman dělá?
Úkolem ombudsmana je bezplatně hájit občany před byrokracií a bránit jejich práva. Má právo vstupovat do projednávání konkrétních případů na úřadech, nemůže ale úřad k určité činnosti donutit. Na nedostatky může pouze upozornit nadřízený orgán nebo sněmovnu, případně kauzu zveřejnit.
Otakar Motejl byl vůbec prvním českým ombudsmanem. Kolik stížností už za šest let existence úřad obdržel? "Podle průběžného číslování za těch šest let asi 34 tisíc,"říká v rozhovoru pro Radio Praha Otakar Motejl. Dá se obecně říct, kdo se na úřad veřejného ochránce práv obrací a s jakými problémy? "V první dvouletce se stížnosti většinou snažily znovu otevírat a rekriminovat příběhy z těch předcházejících čtyřiceti let. V současné době spíše převládá aktuální stížnostní agenda, spíše hledající řešení pro budoucí aktivity nebo činnosti nebo pro současné problémy lidí, kteří přicházejí do styku se státními orgány. Rozšiřuje se i agenda cizinců, kteří se ocitají v nějakých problémových situacích s našimi státními orgány." S tím, jak se mění obsah stížností, se podle Otakara Motejla mění i věková skladba stěžovatelů - v prvním období převažovali lidé starší generace, dnes se objevují stížnosti mladších lidí.
A jaké cíle si Otakar Motejl klade pro nadcházející funkční období? "Jednak zvládat, řekl bych, ještě s větším přehledem, zejména z hlediska rychlosti těch procedur, ty jednotlivé příběhy. Pokusit se nějakým lepším způsobem ty výsledky medializovat. A pokračovat v nedávno nastolené praxi jakéhosi zobecňování, protože to množství stížností v některých těch věcech vytváří možnost určitým způsobem ty poznatky zobecňovat a odrazit se od těch jednotlivých případů k určitým principiálním, obecným řešením." Poslanci musí ještě zvolit zástupce ombudsmana. Rozhodování odložili na konec ledna.
A jak šestileté působení Otakara Motejla ve funkci hodnotí politolog Jiří Pehe? "Já myslím, že Otakar Motejl si ve funkci ombudsmana vydobyl respekt a uznání, což nebylo úplně lehké, protože tak, jak je konstruována tato pozice v českém zákonodárství, tak je to poměrně složitá záležitost, protože ombudsman nemá příliš rozsáhlé pravomoci a nemůže v podstatě přímo nařizovat některým státním úřadům, co mají dělat a jak to mají dělat, například opravovat různá vadná rozhodnutí, tak jak je tomu v některých jiných zemích, kde mají ombudsmani silnější postavení. Takže myslím si, že Otakar Motejl rozhodně v této funkci nezklamal."