Zprávy
"Padesát na padesát" odhaduje šance na dosažení dohody o rozpočtu EU premiér Paroubek
"Padesát na padesát", tak odhaduje český premiér Jiří Paroubek šance na dosažení dohody o rozpočtovém výhledu EU na léta 2007-13 na dnešním summitu Evropské unie. Lídři pětadvaceti členských zemí se po obědě rozešli, protože předsedající lucemburský premiér spolu s předsedou Evropské komise zahájili bilaterální schůzky s představiteli zemí, které mají k návrhu rozpočtové sedmiletky nejsilnější výhrady. Pro Českou republiku by bylo jednoznačně výhodné, kdyby EU schválila rozpočet zhruba v té podobě, jak byla navržena. Podle kalkulací expertů by Česko mělo šanci ročně vyčerpat z EU na projekty nejméně 110 miliard korun; další podstatné sumy by dostalo ve formě zemědělských dotací, podpory venkovského rozvoje a v rámci specializovaných programů. Její odvod do kasy unie by byl 30 miliard korun.
Případný krach jednání o rozpočtu Evropské unie na léta 2007 až 2013 na summitu EU by mohl Českou republiku v dalších letech připravit o peníze z evropských fondů. Podle ekonomů, které oslovila ČTK, by tak mohlo být ohroženo budování dopravní infrastruktury, čistíren odpadních vod a rozvoj chudších regionů. Experti ale stále věří, že se rozpočet nakonec schválit podaří.
Lídři vládní koalice se v sobotu sejdou kvůli euroústavě
O dalším postupu při ratifikaci evropské ústavy budou v sobotu večer jednat v Kramářově vile lídři vládní koalice. Zástupci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU na schůzce posoudí výsledky summitu EU, který po odmítnutí dokumentu ve Francii a Nizozemsku rozhodl o prodloužení lhůty na schvalování euroústavy. Původně měla ratifikace skončit ve všech zemích "pětadvacítky" na podzim příštího roku. V pondělí má premiér Jiří Paroubek a předseda nejsilnější vládní strany Stanislav Gross jednat o ratifikačním procesu také s předsedou opoziční KSČM Miroslavem Grebeníčkem. Premiér chce s předákem komunistů hovořit i o Grebeníčkových zkušenostech z jeho nedávné cesty do Číny, kam příští týden míří i Paroubek. ČSSD plánuje schůzku i s občanskými demokraty.
Český premiér v Bruselu řekl, že zřejmě i v České republice se posune termín pro ratifikaci, kterou chtěla původně vláda spojit s volbami v červnu 2006. Vhodný termín se Paroubkovi zdá na přelomu let 2006 a 2007. ODS ale prodlužování lhůty pro ratifikaci euroústavy stejně jako smlouvu samotnou odmítá. "Nemá smysl pokračovat v něčem, co nemá konec, to je naprosto zbytečné. Lídři EU směřují k tomu, že lidé dříve nebo později začnou říkat ne nejen ústavě, ale i unii, a to je velmi nebezpečné," soudí poslanec ODS Miroslav Beneš. Ústava je podle senátora ODS Jaroslava Kubery ve fázi klinické smrti a napojit ji na přístroje k ničemu nevede. KSČM vnímá přestávku jako vhodnou příležitost ústavu změnit.
STEM: Češi by nyní v referendu přijetí euroústavy asi odmítli
Češi by nyní v případném referendu o evropské ústavě její přijetí pravděpodobně odmítli. Referenda by se zúčastnila pouze necelá polovina obyvatel. Pro přijetí ústavy by hlasovalo jen 42 procent účastníků referenda, proti 58 procent. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila agentura STEM. Podpora euroústavy oproti minulým měsícům klesla, předchozí výzkumy STEM i dalších firem ukazovaly její většinovou podporu. Průzkum se uskutečnil v prvních šesti červnových dnech, tedy krátce poté, co obyvatelé Francie a Nizozemska v referendu přijetí evropské ústavy odmítli.
Majitelé domů předali soudu ve Štrasburku 1607 stížností
Občanské sdružení majitelů domů předalo Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku stížnosti 1607 majitelů, kteří žalují Českou republiku kvůli regulaci nájemného. ČTK to řekl místopředseda sdružení Milan Krček s tím, že počet stížností ještě není konečný. Majitelé odhadují, že jim od roku 2002 vznikly kvůli regulaci škody ve výši přibližně 40 miliard korun. "Ke stížnosti se připojilo rovněž 16 senátorů, převážně z Klubu otevřené demokracie a ODS," uvedl Krček.
Majitelé uvádějí, že jim regulace nájemného neumožňuje pokrýt ani běžné náklady na údržbu nemovitosti. Podle nich by se nájmy měly na tuto úroveň okamžitě zvýšit a do roku 2010 dosáhnout tržní úrovně. Ta podle nich běžně v Evropě činí šest až sedm procent tržní ceny nemovitosti. Na případnou obhajobu České republiky se již připravuje ministerstvo spravedlnosti. "Pro Českou republiku je velmi negativní, že je zde nerespektovaný verdikt Ústavního soudu, podle kterého je regulace nájemného v rozporu s ústavou," řekl již dříve mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Země se podle něj vyhne případné náhradě škod tím, že vláda co nejrychleji přijme zákon o nájemném, který bude ústavní nálezy respektovat.
Podle aktuálního návrhu zákona, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, by se nájmy měly do roku 2012 zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu. Podle majitelů domů je ale i tento návrh protiústavní. Stížnosti k evropskému soudu již v březnu a dubnu podalo za Hnutí na obranu majitelů realit. Šlo přibližně o 200 stížností. Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750.000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů.
Vidím, Landa a Barták nepojedou s Kühnlem do Afghánistánu
Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS), jeho poradce Martin Barták a zpěvák Daniel Landa nebudou doprovázet ministra obrany Karla Kühnla na jeho cestě za českými vojáky v Afghánistánu. Důvodem je snaha předejít různým pochybnostem, které už se v souvislosti s jejich cestou objevily v médiích. "Je mi z toho smutno," řekl Vidím, který o rozhodnutí trojice zrušit cestu informoval ČTK. S Kühnlem mají odjet do Afghánistánu čtyři poslanci z branného a dva ze zahraničního výboru.
Vidím odmítl informace tisku, že by nabídku doprovázet Kühnla poslancům zatajil. Popřel i zprávy deníku Právo, že obsadil místa ve vládním speciálu určená pro poslance svými přáteli. Na adresu Landy ještě před zrušením cesty poznamenal, že "jestli z někoho ti vojáci budou mít opravdu radost", tak spíše z Landy než z poslanců. Po oznámení, že cestu ruší, Vidím znovu zdůraznil, že Bartákovi ani Landovi neměl stát nic platit, tedy žádné stravné, diety a podobně. Landa chtěl jet zadarmo ve svém volném čase. Cestu se rozhodl zrušit poté, co se objevily i v diskusích na internetu obvinění, že má někam jet za státní peníze.
Vzpomínku na americké letce uctil i syn padlého pilota
Poprvé se do Slaného na Kladensku, kde za druhé světové války zemřel jeho otec, podíval Donald Christensen z amerického Colorada. "Když táta padl, bylo mi šest let," řekl ČTK Christensen na vzpomínkové akci u pomníku osmi členů americké posádky bombardéru Boeing B- 17, který byl sestřelen u Slaného na Kladensku v březnu 1945. Na pietní slavnost konanou na slánském letišti přijel s manželkou, synem, vnukem a pravnukem. "Je to moc příjemná akce a pro naši rodinu má skutečnost, že otci a jeho padlým druhům postavili ve střední Evropě pomník, zvláštní význam," uvedl Christensen. Pomník ze směrovky létající pevnosti, jak se B-17 přezdívá, s identifikačními čísly W 46573 K si tak během desátého ročníku slavnosti Air stars meeting prohlédl poprvé. "Je to neokázalé a milé," sdělil.
Spolu s veterány druhé světové války sloužícími v RAF Emilem Bočkem, Jaroslavem Hofrichterem a Františkem Fajtlem se Christensen také zúčastnil autogramiády a letových ukázek dvacetikilogramové makety bombardéru Vickers Wellington v měřítku jedna ku sedm a půl. Spolu s přibližně stovkou diváků američtí hosté sledovali letové ukázky moderních strojů L-159 Alca a Mig-21, které přiletěly z Čáslavi. "Slyšel jsem, že mám štěstí, protože ruské letouny Mig-21, známé i ve Spojených státech, prý už dlouho létat nebudou," uvedl Christensen. Generála Františka Fajtla naopak zaujala maketa britského stíhacího letounu Hurricane. "S tímhle letounem jsem nalétal asi 300 hodin, ale už si ani nepamatuji jeho přístrojovou desku," uvedl při pohledu do kabiny modelu třiadevadesátiletý legendární letec.
Senátoři nechtějí zavést institut ombudsmanova asistenta
Senátoři nesouhlasí se zavedením institutu asistenta veřejného ochránce práv, který navrhli poslanci. Senát proto vrátil dolní parlamentní komoře novelu, která má od příštího roku dát ombudsmanovi víc pravomocí při pomoci lidem ve věznicích, azylových zařízeních nebo zdravotnických a sociálních ústavech. Senátoři novelu rozšířili o návrhy týkající se funkčního období ombudsmana a jeho možností sdělovat jména osob, se kterými se setkal při práci. Novela má podle ministra bez portfeje Pavla Zářeckého rozšířit veřejnou kontrolu na místech, kde jsou lidé omezeni na svobodě.
Senát odmítl zakázat převody nemocnic na obchodní společnosti
Senát hlasy pravice zamítl novelu, která měla mimo jiné zakázat krajům převádět nemocnice na obchodní společnosti. Zákaz do předpisů o veřejném zdraví prosadili levicoví poslanci jako "blokační opatření" do doby, než začne fungovat připravovaný zákon o neziskových veřejných nemocnicích. Odmítnutá novela se vrací do sněmovny, která může veto Senátu přehlasovat nadpoloviční většinou všech svých členů.
Jde o spor, který se v parlamentu odehrává už poněkolikáté. Levice tvrdí, že zisky nemocnic by mohly po jejich přeměně na obchodní společnosti plynout do jiných oblastí. Nemocnice by se prý mohly soustředit jen na lukrativní obory, čímž by byla ohrožena dostupnost péče. Argumenty pravice a krajů se opírají o zkušenosti nemocnic, které již mají změnu za sebou a ekonomicky se jim daří, aniž se péče o pacienty zhoršila. Levicovým poslancům se podařilo podobný zákaz, poněkud jinak formulovaný, už jednou prosadit. Prezident Václav Klaus ale normu vetoval a dolní komora ho pak nedokázala přehlasovat.
V Aši unikl do potoka síran železitý; ve vodě uhynuly ryby
Asi 15.000 litrů síranu železitého uniklo z areálu čistírny odpadních vod v Aši. Chemikálie se dostala do Ašského potoka, který z Aše teče přes hranice do Německa. Ve vodě se objevilo větší množství uhynulých ryb, informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Případ vyšetřuje policie. Podle Jiřího Irbera, výrobně-technického náměstka společnosti Chevak, která čistírnu v Aši provozuje, se ve čtvrtek protrhla nádrž s chemikálií, kterou předtím naplnil odborný dodavatel.
Dženo: Většina Romů je na dně, budou asi odcházet na západ
Většina Romů v Česku je již sociálně "na dně". Řekl to předseda romského sdružení Dženo Ivan Veselý v rozhovoru s Romskou tiskovou agenturou (RPA). Podle něj je po chystané změně systému životního minima a dávek pravděpodobné, že se situace ještě zhorší a některé romské rodiny odejdou na západ. Podle analýzy Rozvojového programu OSN (UNDP) žije v ČR pod hranicí chudoby čtvrtina Romů, z většinové společnosti necelých devět procent lidí. V posledních letech přicházely do Česka ke svým příbuzným Romové ze Slovenska. Podle zprávy ministerstva práce tak ale zhoršily životní podmínky českých Romů. Bydlí v přeplněných bytech, mají další výdaje. Rozmáhá se lichva, kriminalita či zaměstnávání načerno.
Ústí uctí památku obětí holokaustu i masakru německých obyvatel
Město Ústí nad Labem letos poprvé uctí památku obětí masakru německých obyvatel z 31. července 1945. Při něm podle historiků shazovali Češi Němce z mostu do Labe. Na podzim pak vztyčením symbolického náhrobku v místech bývalého židovského hřbitova v Městských sadech připomene město osudy svých židovských obyvatel, kteří se stali oběťmi holokaustu.
O umístění desky na mostě rozhodli ústečtí městští radní jednomyslně. Podle jejich mínění může město takto napomoci k uzavření tragické události novodobých dějin a k ukončení dosud trvajících politických manipulací při jejím výkladu. Signálem k zahájení hromadného vraždění obyvatel německé národnosti v centru Ústí nad Labem se stal výbuch muničního skladiště v části Krásné Březno. Oběti byly na veřejných prostranstvích stříleny, ubíjeny klacky a bodáky, topeny v protipožární nádrži a shazovány z mostu. Na zločinech se podíleli příslušníci jednotky 28. pěšího pluku československé armády, sovětské armády a neznámí civilisté. Během zhruba hodinového incidentu zahynulo podle historika Vladimíra Kaisera v centru města přibližně 50 osob a dále nezjištěný počet lidí, kteří se utopili v Labi a jejichž těla odnesl říční proud na území Saska. Příčiny výbuchu muničního skladiště nebyly nikdy vyšetřeny. Vrazi zůstali neznámí. Do roku 1990 byly na české straně zmíněné události buď zamlčovány nebo tendenčně interpretovány, píše se v tiskové zprávě.
Ministr Urban jednal v Chile o prodeji letounů L159 a dalších zbraní
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban jednal s chilským ministrem obrany Jaime Ravinetem o prodeji bitevníků L159. Chilské letectvo podle ministerstva uvažuje o nákupu nových cvičných letounů k výcviku pilotů, kteří budou létat na amerických stíhačkách F-16. Bitevník L159B je podle mluvčího Ivo Mravinace díky avionickému vybavení vhodný pro výcvik pilotů na F-16, protože rozložení přístrojů v kokpitu je takřka shodné. Chile pro výcvik doposud používá španělské letouny CASA, kterým do pěti let skončí životnost. Ministr také jednal o dalších dodávkách aktivních i pasivních radiolokátorů české společnosti ERA pro chilský civilní i vojenský sektor.
Stát chce 35 let starou dálnici D1 opravit na současné parametry
Stát chce 35 let starou dálnici D1 postupně opravit a zmodernizovat tak, aby splňovala současné evropské bezpečnostní parametry. Na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Kdy by mohla nejfrekventovanější a zároveň nejstarší česká dálnice dosáhnout současného standardu, bude ale záležet na prostředcích. Na 30 místech, kde nájezd na dálnici neodpovídá současným bezpečnostním standardům, zavedla policie různá opatření, například snížila maximální rychlost a chystají se stavební úpravy.
Vzhledem k nárůstu provozu na dálnici, kterou denně projede 35.000 až 105.000 vozidel, změnil investor systém oprav dálnice. Současně se tak od letošního roku plánují na úseku mezi Prahou a Brnem vždy jen tři velká dopravní omezení současně. Tam, kde je to možné, jsou zachovány čtyři jízdní pruhy i při opravách. Jedním z kritérií pro přidělení stavební zakázky je také co nejkratší doba výstavby či opravy.
Omezení před terminálem jsou protiprávní; letiště je ruší
Dopravní omezení, která tento týden zavedla před halou ruzyňského letiště Česká správa letišť /ČSL/ a jež vyvolala protesty řidičů taxislužby, je protiprávní. ČTK to sdělil náměstek primátora Rudolf Blažek. Vedení letiště po vyhodnocení situace opatření zrušilo. Podle Blažka porušuje správa letiště zákon o provozu na pozemních komunikacích. Zavedla totiž opatření na své komunikaci bez předchozího schválení ze strany odboru dopravy magistrátu. ČSL tak hrozí sankce až 200.000 korun. Magistrát očekává, že ČSL podá žádost o povolení tohoto opatření a město o něm bude jednat.
ČSL omezila příjezd vozidel na komunikaci, která vede přímo před odbavovací halu. Výjimku mají vozidla se zvláštním povolením. Ostatní včetně vozů taxi musejí parkovat asi 150 metrů od haly. Zastavit mohou zdarma maximálně na deset minut. Opatření vyvolalo ve čtvrtek protestní akci taxikářů, kteří omezovali pomalou jízdou průjezd prostorem před terminálem. Taxikářům vadí především to, že letiště celou věc s řešením dopravy před terminálem organizačně nedomyslelo a nezajistilo podmínky pro zákazníky taxi.
Hřensko na Děčínsku dostalo peníze na sanaci nebezpečných skal
Hřensko na Děčínsku dostalo 15 milionů korun na sanaci nebezpečného skalního masivu, který hrozí sesuvem na frekventovanou silnici mezi Hřenskem a Děčínem. Skálu dva roky monitoruje speciální zařízení, které je propojeno se semaforem. V případě pohybu masivu by se na semaforu rozsvítila červená, která by zabránila motoristům ve vjezdu do ohroženého úseku. Sanaci skály nechtěly zaplatit ani Lesy ČR, na jejichž pozemcích nebezpečný masiv stojí, ani Ředitelství silnic a dálnic, jemuž zase patří silnice. Ministerstvo životního prostředí loni uvolnilo 74 milionů korun na dokumentaci a mapování ohrožených území i na technické zajištění svahů a skalních masivů. Hřenská radnice odhaduje, že sanace všech skalních objektů si vyžádá 300 až 400 milionů korun.
Temelín obnovil dodávky proudu do sítě
Jaderná elektrárna Temelín, která od úterý stála kvůli poruše na systému chlazení generátoru v nejaderné části, připojila první blok do rozvodné sítě. Technici závadu odstranili a elektrárna nyní postupně obnovuje dodávku elektřiny. ČTK o tom informoval mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Podle sdružení Jihočeské matky se poruchy na chlazení generátoru opakují.
Předsedou České konference rektorů byl opět zvolen Ivan Wilhelm
Předsedou České konference rektorů (ČKR) se v Ústí nad Labem stal opět rektor Univerzity Karlovy v Praze Ivan Wilhelm. Na svém dvoudenním jednání ho zvolili představitelé vysokých škol. Zároveň upozornili na to, že vlády neplní slib o podpoře výzkumu, vývoje a inovací ve výši 0,7 procenta HDP. Nyní se tato podpora podle Wilhelma pohybuje kolem 0,55 procenta HDP. Česká konference rektorů reprezentuje vysoké školy a sdružuje rektory 24 veřejných, dvou státních a deseti soukromých škol. V Česku nyní studuje na vysokých školách 270.000 lidí.
Brigád pro studenty proti loňsku ubylo, zájem o ně ale trvá
Studenti, kteří si budou chtít o letních prázdninách přivydělat, mají letos méně příležitostí než dříve. Zájem o brigády je přitom jako obvykle značný. Agentury, jež brigády sjednávají, z malé nabídky viní nový zákon o zaměstnanosti. Norma zprostředkovatelům ukládá platit za brigádníky zdravotní a sociální pojištění, což tuto pracovní sílu zdražuje. Mnoho firem navíc při hledání brigádníků upřednostňuje děti svých zaměstnanců. Některé agentury zaznamenaly pokles nabízených brigád až o polovinu. Na severu Čech, kde je navíc vysoká nezaměstnanost a lidé jsou zde vděčni i za krátkodobé práce, řada studentů raději zamíří do zahraničí. Někteří vyrážejí do Německa, Anglie či Irska "na vlastní pěst". I zde je ale větší poptávka po brigádách než počet nabízených míst.
Kvůli zapálení bezdomovce policie obvinila muže z pokusu o vraždu
Dvojici mužů zadržených ve čtvrtek kvůli podezření, že podpálili bezdomovce, policie obvinila z pokusu o vraždu. Podezřelí údajně zaútočili na třiačtyřicetiletého muže v noci na 28. května v jedné z pražských tramvají. Spícího bezdomovce nejprve polili hořlavinou a poté zapálili. Obviněným je kolem třiceti let. Podle policie jsou podezřelí i z dalších podobných útoků v pražských tramvajích. Údajně si vytypovali zanedbané lidi spící v noční lince a zapalovali jim vlasy, oděv či zavazadla.
Policie: Žena z okna vypadla asi nešťastnou náhodou
Pravděpodobně nešťastná náhoda stojí za čtvrtečním pádem devětadvacetileté ženy z okna ve třetím patře domu v Havířově na Karvinsku. Vyplývá to z výslechu zraněné. Žena uvedla, že chtěla z věšáku u okna posbírat prádlo. "Ztratila rovnováhu a spadla. Zachytila se za sušák a pokoušela se sama dostat nahoru, což se jí ale nepodařilo," doplnila mluvčí policie.
S verzí, že ženu někdo úmyslně z okna vyhodil, přišli svědci události. Podle nich v bytě bylo více lidí a nikdo z nich visící ženě nepomohl. Kriminalisté zjistili, že v bytě bylo celkem osm lidí. "Ostatní ale ve chvíli nehody byli ve vedlejší místnosti a pod vlivem alkoholu spali," vysvětlila mluvčí. Žena dopadla na plechovou stříšku ve dvoře domu. Utrpěla vážné poranění míchy, zlomeniny obratlů a četné zhmožděniny. Její stav je podle lékařů stabilizovaný.
Křesťané budou vybírat peníze na operaci afghánského chlapce
Na třídenním mezinárodním setkání křesťanů, začíná v Praze, bude vyhlášena sbírka na pomoc projektu občanského sdružení Berkat, které chce podpořit operaci oční rohovky afghánského chlapce Adžamala. "To bude naše poselství," řekl novinářům prezident setkání, někdejší evangelický synodní senior Pavel Smetana. Na podporu Adžamala se také konají v Česku koncerty. Má jít o první operaci svého druhu v Afghánistánu; projekt navíc umožní afghánským lékařům, aby byli posléze schopni tyto operace vedoucí k záchraně zraku provádět sami. Lidí s obdobnými problémy se zrakem je v důsledku dlouhodobé podvýživy a nedostatku vitamínů v Afghánistánu mnoho.
Pražská záchranná služba bude mít už brzy pojízdnou ošetřovnu
Pražská záchranná služba bude mít do šesti až osmi měsíců pojízdnou ošetřovnu, která záchranářům usnadní zásahy v případě hromadných havárií. "Nebude to nemocnice, ani velká sanitka. Bude to modul, který dopraví na místo neštěstí veškeré potřebné vybavení, aby si záchranáři zřídili mobilní pracoviště pro ošetření zraněných," řekl ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz. Upravený kamion za 13,5 milionu korun a tahač za dva až 2,5 milionu korun dodá společnost KOV Velim, která vyhrála výběrové řízení. Záchranná služba dosud musí k větším neštěstím vyslat s potřebným vybavením několik aut a v trvalé pohotovosti musí být nepřetržitě alespoň deset lidí.
Hledač pokladů Mužík tvrdí, že objevil nacistický úkryt u Mimoně
Hledač pokladů Josef Mužík tvrdí, že objevil v bývalém pískovcovém lomu mezi Mimoní a Zákupy na Českolipsku úkryt, do něhož ustupující německá armáda vložila na konci druhé světové války archivní dokumenty. V úkrytu jsou možná i zbraně a zlato, řekl Mužík. "Ze zazděných prostorů jsem zatím se svými pomocníky vynesl tři bedýnky s dokumenty o příslušnících říšské bezpečnosti a sudetoněmeckých skupin. Týkají se lidí od Liberce až po Ústí nad Labem," uvedl Mužík. Byl prý pouze na okraji úkrytu, uvnitř však viděl mnohem více bedýnek. Otvor pak znovu zazdil a zamaskoval. Nyní hledá majitele pozemku, aby získal povolení k průzkumu podzemí.
Tip na úkryt dostal Mužík od německého kolegy Helmuta Gaensela, se kterým již 14 let soupeří při pokusech o nalezení takzvaného Štěchovického pokladu. "Gaensel se o archivních materiálech, zbraních, cennostech a zlatu dozvěděl od pamětníka. Věci ukryté mezi Mimoní a Zákupy Gaensela nezajímají, a tak o nich řekl mně," vysvětlil Mužík. Terén v okolí bývalého lomu zkoumal se svými pomocníky radarem a poblíž narazil na vyrytý hákový kříž, svastiku a znaky německé záškodnické organizace Wehrwolf. Do svého pátrání by Mužík rád zapojil historiky. Odhaduje, že věci z podzemí zaberou tři až pět nákladních aut.
Do Loštic se po desetiletích vrátila židovská tóra z 19. století
Vzácná židovská tóra se po několika desetiletích vrátila do synagogy v Lošticích na Šumpersku, odkud pochází. Přivezli ji členové kongregace Hakafa z USA, aby její rabín Bruce Elder mohl vykonat bohoslužbu v jejím spirituálním domově. V loštické synagoze to byla vůbec první bohoslužba od nacistické okupace. "Tóra pochází z konce 19. století. V Lošticích byla až do počátku německé okupace, pak ji zkonfiskovali nacisté. Po válce zůstala spolu s ostatními ve skladu, protože ji nebylo komu vrátit. Židovská obec v Lošticích se totiž neobnovila. V roce 1964 patřila mezi 1564 tór, které tehdejší československá vláda prodala do Velké Británie," popsal historii svitku Luděk Štipl ze sdružení Respekt a tolerance, jež se historií a životem Židů v regionu zabývá. Podle něj asi 20 metrů dlouhá tóra obsahuje Pět knih Mojžíšových, jež jsou ručně psané na svitku zvířecí kůže. Je vůbec první z celého množství prodaných tór, která se do vlasti alespoň na čas vrátila. Patří Westminsterské synagoze, která ji ale dlouhodobě zapůjčila do města Glencoe u Chicaga.
Richard Pachman napsal scénické oratorium o Janu Husovi
Vpředvečer 590. výročí upálení Jana Husa zazní 5. července na Staroměstském náměstí v Praze nové scénické oratorium o tomto středověkém kazateli, církevním reformátorovi a významném mysliteli. Autorem je Richard Pachman, režii má Irena Žantovská a v hlavních rolích vystoupí Ilona Csáková a Marián Vojtko.
Pachman, hráč na klávesy a skladatel, napsal texty i hudbu. "Osobní výpovědi, dopisy psané těsně před popravou - to byl Hus, kterého jsem začal poznávat jako člověka - úžasně mravního, nade vše věřícího, stojícího si za svou pravdou a přitom velmi lidského," vzpomíná na bližší setkání s Husovým odkazem před dvěma lety. Vycházel z Husových textů a ze středověké hudby, mnoha skladbám se snažil vložit duchovní a historizující charakter. V oratoriu zazní řada Pachmanových sborových a duchovních skladeb, rockové balady i dvě duchovní skladby ze 14. století, ke kterým upravoval texty sám Hus.
Sněhem zavátá cesta na Luční boudu v Krkonoších je volná
Silnice na Luční boudu na hřebenech Krkonoš, kterou dosud pokrývaly až čtyřmetrové závěje sněhu, je opět volná. "Na proražení několika stovek metrů bariéry jsme s přestávkami pracovali pět týdnů. S posledním úsekem nám významně pomohl speciální bagr," řekl ČTK jednatel pecké společnosti O.K. Služby Jiří Šteiner. Proražení posledního úseku závějí financovala majitelka Luční boudy Klára Sovová. Ta potřebovala cestu uvolnit, aby mohla na Luční boudě začít se stavbou apartmánů, které by měly být hotové do podzimu. Cesta na Luční boudu bývá obvykle bez závějí již v květnu. Pamětníci nynější masy sněhu dlouhá léta nepamatují. "Jednou se tam prý starý sníh dočkal přes léto nového. Ale to prý bylo před válkou," řekl Šteiner.
Jan Gottvald se stal znovu majitelem fotbalového klubu v Drnovicích
Podnikatel Jan Gottvald se znovu stal majitelem fotbalového klubu v Drnovicích. Švýcarská společnost Sunstone na něj převedla sto procent akcií. ČTK to oznámil zástupce firmy Petr Urbánek, ale částku, kterou musí Gottvald zaplatit, neprozradil. Před sestupem do druhé ligy se v kuloárech hovořilo o deseti milionech korun. Bývalý místopředseda fotbalového svazu, s jehož jménem je spojen postup venkovského klubu z okresní úrovně až do první ligy, se tak znovu pokusí Drnovice zachránit. Klub má ekonomické problémy a zatím marně bojuje o získání profesionální licence.
Tenisový turnaj žen v Hertogenboschi vyhraje česká tenistka
Česká tenistka vyhraje turnaj WTA Tour na trávě v Hertogenboschi. S Klárou Koukalovou se v sobotním finále střetne Lucie Šafářová, letošní vítězka z Estorilu, která v druhém pátečním semifinále zdolala Giselu Dulkovou z Argentiny dvakrát 6:3 za hodinu hry.
Reprezentační stoper Rozehnal mění dres, přestoupil do Paříže
Stoper fotbalové reprezentace David Rozehnal odchází z týmu belgického mistra FC Bruggy do Paris St. Germain, kde podepsal čtyřletou smlouvu. Přestup mistra Evropy do 21 let z roku 2002 potvrdil hráčův agent Pavel Zíka. Odstupné za čtyřiadvacetiletého hráče by se mělo podle dřívějších zpráv francouzských médií pohybovat kolem dvou milionů eur. Po Vladimíru Šmicrovi, Janu Polákovi a Vratislavu Lokvencovi je Rozehnal již čtvrtým hráčem národního týmu, který v letním přestupním období změní dres.
Horolezci odsuzují Trčalův čin a zpochybňují, že byl na Everestu
Jméno Pavla Trčaly se v těchto dnech nejčastěji skloňuje mezi českými horolezci. Ekonomický analytik z Brna žijící ve Washingtonu údajně před pár týdny vylezl s pomocí kyslíku na nejvyšší horu světa Mt. Everest bez povolení čínských úřadů. Tento přístup ostatní české horolezce rozčílil a mnozí navíc jeho výstup podle předložených fotografií zpochybňují. Trčalův čin odsoudilo také vedení Českého horolezeckého svazu. Horolezci mají obavy, aby Číňané nezakázali Čechům vstup do země.
Sedmadvacetiletý Trčala chybu přiznal. "Lezl jsem bez povolení, omluvil jsem se a dodatečně to zaplatím," řekl ČTK. Částka za výstup z Tibetu je 5000 dolarů. Trčala byl členem česko-ukrajinské výpravy Josefa Kubíčka, který předčasně odjel. Čechoameričan neměl povolení vyjít ze základního tábora vzhůru. Netajil se ale tím, že vylézt na Everest byl jeho sen.
Počasí
Meteorologové upřesnili předpověď počasí na nejbližší dny, ve které trochu snížili očekávané maximální denní teploty. V Česku tedy nebudou panovat tropy, na většině území bude kolem 25 stupňů Celsia. Obloha by ale měla být slunečná. Počasí ovlivní severozápadní až severní proudění větru, které sníží teplotu.