Týden v ČR

0:00
/
0:00

Ohlédnutí za událostmi uplynulého týdne připravila Martina Lustigová.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda,  foto: ČTK
Česká politika v uplynulém týdnu žila mimo jiné blížícím se summitem Evropské unie, který ve čtvrtek začal v Bruselu. Premiér Jiří Paroubek dal před odjezdem najevo jasné stanovisko - ratifikace euroústavy má pokračovat a lhůta pro její dokončení by se mohla posunout až o dva roky. A k čemu bruselský summit dospěl? Lídři zemí pětadvacítky jasně řekli: ratifikace bude pokračovat!

Politici se shodli, že není dobré tlačit na země, které ještě ratifikaci nepodstoupily, aby urychleně dokument schvalovaly. Naopak, podle nich nastal čas na přemýšlení a reflexi. "Teď je potřeba čas reflexe a také přiblížit Evropskou unii více občanům. Učinit Evropskou unii víc sexy," uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Státy nyní si nyní mohou tempo ratifikace přizpůsobit svým potřebám. Pokračuje premiér Jiří Paroubek: "Kdo chce, bude pokračovat v ratifikačním procesu. Ale budou i jiné státy, které se mohou rozhodnout jinak - že tedy získají jakousi přestávku a budou v ratifikačním procesu pokračovat po přestávce."

A Česká republika? V Praze se v nejbližších hodinách a dnech povedou klíčová jednání, z nichž vzejde dohoda, jak dál postupovat. Podle čtvrtečního vyjádření premiéra Paroubka by ideálním termínem pro ratifikaci euroústavy byl přelom let 2006 a 2007.


Premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Sociálně-demokratický premiér Jiří Paroubek získává oblibu veřejnosti a preference České strany sociálně demokratické podle posledních průzkumů rostou. Předseda ČSSD Stanislav Gross se proto nebrání představě, že by právě Jiří Paroubek mohl být lídrem sociální demokracie pro nadcházející parlamentní volby. Politologové Grossovo rozhodnutí chválí. Například podle Václava Žáka by představa Stanislava Grosse jako lídra byla pro stranu přímo sebevražedná.

A Jiří Paroubek? Jan Hartl ze Střediska empirických výzkumů STEM upozorňuje, že obliba premiéra souvisí se změnou jeho mediální prezentace: "Se změnou role se Jiří Paroubek velmi zviditelnil a to je také hlavním zdrojem toho, že tak velmi poskočil v popularitě." Z dlouhodobého sběru dat ovšem podle Jana Hartla vyplývá, že noví premiéři časem oblibu ztrácejí: "Bývá pravidlem, že tak jak jsou premiéři nuceni dělat i některé nepopulární kroky, tak jejich popularita pozvolna upadá nebo koroduje. Ale uvidíme. Tam vždycky záleží na konkrétní osobnosti." O tom, kdo se stane sociálnědemokratickým volebním lídrem, se s konečnou platností rozhodne až na podzim.


Vláda schválila návrh ministra financí Bohuslava Sobotky na snížení daně z příjmu. Podle ministra by na daních mělo ušetřit až devadesát procent Čechů. Lidem, kteří vydělávají do dvaceti tisíc korun, by ročně zůstaly čtyři tisíce navíc. Ještě při platu kolem třiceti tisíc měsíčně by měla roční úspora činit téměř 3 tisíce korun. U vyšších mezd však již roční úspora činí jen několik set korun. Snížením daní přijde státní kasa až o 15 miliard korun ročně. Podle ministra Sobotky ale tuto ztrátu z velké části nahradí příjmy ze změny nepřímých daní, například na tabákové výrobky.

Na klady a zápory vládního návrhu na snížení daní se ptáme ekonoma České spořitelny Petra Zahradníka: "Já se domnívám, že kladem je samotné snížení daňové zátěže, protože si musíme uvědomit, že žijeme v prostředí, kde konkurujeme i ostatním zemím, a náklady práce v České republice jsou skutečně relativně velmi vysoké. Záporem bych nazval to, že z tohoto návrhu je možné skrytě vyčíst určité blížící se volební období v tom smyslu, že vláda dává největší přínos zejména nízkopříjmovým skupinám. V příjmové skupině někde mezi dvaceti a třiceti tisíci korunami měsíčně vidíme pozvolný úbytek výhod, které z tohoto návrhu vyplývají. Při profesní skupině nad třicet tisíc korun měsíčně je ten přínos spíše symbolický."

Opoziční občanští demokraté naproti tomu chtějí prosadit rovnou patnáctiprocentní daň: "Myslím si, že ten návrh ODS je plošnější, oslovuje v podstatě všechny skupiny obyvatelstva rovnoměrným způsobem, byť v tomto návrhu je naopak citelné zvýhodnění výše příjmových skupin a výhoda, která by byla pro níže příjmové skupiny, by byla relativně menší," míní Petr Zahradník.