Návštěvnost českých památek byla v červenci rekordní, ztráty z jara ale nevyrovná
České památky spravované Národním památkovým ústavem v červenci navštívil rekordní počet návštěvníků - 1,3 milionu lidí, což je nejvíce za poslední tři roky. Posední týden v měsíci dokonce NPÚ evidoval nejvyšší tržby za posledních dvacet let. Propad z jara, kdy byly památky kvůli pandemii koronaviru téměř dva měsíce zavřené, se ale podle památkářů nepodaří dohnat.
Národní památkový ústav zahajuje návštěvnickou sezonu každoročně 1. dubna. Vlivem koronavirové pandemie však letos památky otevřely až 25. května a v červnu byly v provozu s omezenou kapacitou prohlídek. Do konce června tak finanční ztráty dosáhly 138 milionů korun. V červenci se ztrátu podařilo snížit o čtyři miliony korun.
Červencovým výsledkům podle ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové pomohlo to, že lidé chtěli po karanténě cestovat.
"Červenec byl v duchu toho, že lidé chtěli navštívit památky, chtěli jít mezi lidi, chtěli prostě strávit čas v hezkém prostředí a užít si dovolené. Uvidíme, jak bude vypadat srpen. Třeba v loňském roce byl extrémně dobrý, meziroční srovnání tak pravděpodobně nedopadne tak dobře jako v červenci," uvedla.
Nejnavštěvovanější památkou ve správě NPÚ byl v červenci zámek Lednice na Břeclavsku, kam zamířilo téměř 92 tisíc návštěvníků. Následovaly jihočeské zámky Hluboká s necelými 68 tisíci návštěvníky a Český Krumlov, který si prohlédlo přes 64 tisíc turistů. Na čtvrté a páté příčce se umístily hrady Karlštejn a Trosky, zájem byl také o Valtice nebo Bouzov. Ale i o méně známá místa.
Například více návštěvníků, než loni v červenci přilákala zřícenina Dívčí Kámen, která stojí nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy poblíž Holubova a která je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v Česku. Také tam až 90 procent turistů byli Češi a Slováci, dále ukrajinské rodiny.
Menší ubytování
Právě památky jsou častým cílem Čechů i podle průzkumu agentury CzechTourism. Pokud se rozhodnout zůstat déle, vyhledávají spíše menší ubytování, než hotely.
"Podle posledního průzkumu dává přednost ubytování v penzionu nejvíce dotázaných, 37 procent. Na druhém místě je ubytování v kempu, to je vítanou variantou ubytování pro 27 procent respondentů. Potom následuje ubytování v soukromí," popisuje ředitel agentury Jan Herget.
Největší zájem je podle CzechTourism o ubytování na Moravě, v jižních Čechách nebo třeba v Krkonoších a Jizerských horách. Naopak velká města turisty příliš nelákají.
Celkový počet turistů v Česku ale podle odhadů agentury klesne. Důvodem je výpadek zahraničních návštěvníků.
Podzimní dovolená
Agentura CzechTourism informovala, že chce prodloužit domácí sezonu do září a října. Podle jejího průzkumu podzimní dovolenou nebo vícedenní výlet v tuzemsku plánuje 35 procent Čechů. Nejčastěji chtějí volný čas trávit v přírodě, pěší turistikou na horách, cykloturistikou nebo třeba ve wellness a v lázních. Lidé se ale chtějí vydat i za poznáváním měst, gastronomií a kulturními akcemi.
Ještě více turistů má k podzimním cestám po České republice nalákat další fáze mediální kampaně #světovéČesko. Vvystupují v ní čeští sportovci Jaromír Jágr, Ondřej Synek, Jaroslav Kulhavý nebo Gabriela Koukalová.
Cestovní ruch každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun a podle agentury CzechTourism vytváří tři procenta hrubého domácího produktu Česka. Podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR hoteliéři v hlavním městě i regionech na září a říjen počítají s obsazeností mezi 20 a 30 procenty.
Vláda už v červenci schválila kompenzace za nouzová opatření pro provozovatele ubytovacích zařízení. V rámci programu COVID - Ubytování jim za období, kdy musela být uzavřena, stát přispěje částkou 100 až 330 Kč na pokoj a noc, podle kategorie a třídy ubytování.