Personalisté: Trh práce prochází největší změnou za posledních deset let
Dopady epidemie koronaviru mění pracovní trh v Česku. Ten podle personálních agentur prochází největší změnou za posledních deset let. Lidé z profesí zasažených koronakrizí přecházejí do zcela jiných oborů své působnosti.
Přijímání zaměstnanců ze zcela jiných odvětví je podle personálně poradenské společnosti Randstad výrazným fenoménem současné doby. Začalo podle ní už na jaře, kdy se pracovníci z nejpostiženějších oborů, tedy hlavně ze služeb a sektoru hotelů a restaurací, zajímali o práci v elektronickém obchodování či logistice. Tedy v oborech, které naopak v krizi zaznamenaly obří boom.
Na podzim se část těchto lidí ke svým původním profesím již nevrátila a zůstala v nových působištích. Nebo se přesunula na tradiční předvánoční sezonní práce nebo na brigády, kterými se firmy snaží vykrýt své personální potřeby omezené karanténami a neschopenkami.
"Umělý zásah do ekonomiky, kterým koronavirová opatření a omezení jsou, ublížil především profesím, které se týkají osobně, fyzicky poskytovaných služeb. Posílil veškeré aktivity, jež se mohou odehrávat on-line," uvedla Alžběta Honsová marketingová manažerka Randstad.
Rekvalifikační kurzy
Lidé využívají také rekvalifikačních kurzů. Podle Úřadu práce je letos zájem hlavně o kurzy pro pracovníky v sociálních službách, IT lekce nebo kurzy zaměřené na získání řidičských a profesních průkazů.
"Pro změnu profese nebo další prouhlobení znalostí se většinou rozhodují lidé s výučním listem, úplným středním vzděláním s maturitou a se základním vzděláním," řekla Českému rozhlasu mluvčí Úřadu Kateřina Beránková.
Z hlediska věku podle ní převažují účastníci nad 50 let.
Změny ve fungování firem
Z průzkumu společnosti Randstad také vyplývá, že pandemie způsobila řadu změn a omezení i ve fungování firem. Vedle nových způsobů práce, které zavedly tři čtvrtiny podniků, změnilo 37 procent firem obchodní model a 62 procent jich zavedlo nové technologie a automatizaci.
Takzvaný hybridní způsob práce (kombinace týmů prácujících v kanceláři s prací na dálku), dosud vlastní IT firmám, se zavádí i v dalších oborech - prakticky všude, kde to povaha práce umožňuje. Téměř tři čtvrtiny firem například potvrdily, že se začaly mnohem více soustředit na ochranu zdraví a bezpečnosti svých zaměstnanců.
Otázkou podle společnosti Randstad zůstává, zda přijatá opatření firmy zachovají i do budoucna. „Průzkum naznačuje, že zkušenost s covid-19 nejspíš ovlivní způsob jejich fungování a podnikání jednou provždy. I kdyby to bylo jen ve snaze o vylepšení technologických schopností, které jim v budoucnu umožní podobné situace lépe zvládat,“ uzavřela Honsová.