Zelená úsporám už 15 let zlepšuje stav domů v Česku. Patří mezi nejúspěšnější dotační programy v EU

Zateplení fasády, střechy, stropu, podlah či výměna starého kotle, dveří, oken nebo například vybudování solárního ohřevu vody. Program Nová zelená úsporám, který pomáhá českým domácnostem snížit náklady na energie, slaví 15 let. Za tu dobu podpořil téměř půl milionu žádostí. Podle odborníků jde o jeden z nejlepších programů zaměřených na energetické renovace v Evropské unii.

Martin Bursík | Foto: Jana Přinosilová,  Český rozhlas

Program pod původním názvem Zelená úsporám vznikl v roce 2009. Státu se tehdy podařilo prodat zahraničním investorům emisní povolenky v hodnotě několika desítek miliard korun. „Podařilo se nán chytře využít Kjótského protokolu a prodat speciální emisní povolenky zemím, které jejich zakoupením splnily povinnost snížení emisí s menšími náklady, než kdyby samy investovaly do jejich snížení. Jako jediné zemi ze střední a východní Evropy se nám podařilo získat za tyto kredity 10 euro za tunu,“ připomněl tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, který stál u zrodu programu Nová zelená úsporám.

Peníze z prodeje pak putovaly domácnostem na zateplování, případně pořízení ekologického vytápění. Zájem byl ale tak velký, že převyšoval dostupné prostředky a program byl po vyčerpání prvního balíku peněz na několik let zastaven. V roce 2014 se rozběhl v nové podobě s názvem Nová zelená úsporám.

Od té doby běží s menšími přestávkami v řádu měsíců nepřetržitě a navíc se rozšířil – o podprogramy Nová zelená úsporám Light, který míří na nízkopříjmové domácnosti a Oprav dům po babičce zaměřený na mladé rodiny.

Petr Hladík | Foto: René Volfík,  iROZHLAS.cz

„Téměř půl milionu podpořených žádostí. To má za sebou nejúspěšnější program Nová zelená úsporám a jen za naší vlády se podařilo podpořit více než 335 tisíc žádostí pro rodinné i bytové domy. Nejvíce žádajících, konkrétně 170 tisíc, pak získalo podporu v posledních dvou letech. Pomohli jsme jim tak v době energetické krize, kdy ceny energií rapidně stouply. Naše vláda slíbila podpořit 100 000 fotovoltaik na domech, to jsme už dalece překonali – podpořili jsme již 201 tisíc fotovoltaik,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Program má podle něj tři pozitivní dopady na společnost - sociální, ekonomický a environmentální.„Pomáháme rodinám, seniorům i obyvatelům bytových domů, aby byli energeticky soběstačnější, platili méně peněz za energie, snižovali emise skleníkových plynů a adaptov ali se na změnu klimatu,“ doplnil ministr.

Jeden z nejúspěšnějších dotačních programů v EU

Od roku 2009 bylo v rámci programu Zelená úsporám a Nová zelená úsporám vyplaceno přes 91 miliard korun. Díky tomu došlo ke snížení emisí škodlivého oxidu uhličitého do ovzduší o miliony tun a domácnosti ušetřily miliardy korun.

Petr Valdman | Foto: Zuzana Jarolímková,  iROZHLAS.cz

„„Zelená úsporám a její pokračování Nová zelená úsporám jsou jedny z nejúspěšnějších dotačních programů v Evropské unii v oblasti energetických úspor s významným synergickým efektem. Oba programy přinesly významné benefity pro životní prostředí i ekonomiku České republiky, zvýšily kvalitu života obyvatel a nastavily standardy udržitelného bydlení, čímž jsme inspirací pro ostatní evropské státy,“ zdůraznil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí, který program spravuje.

Autor: Katarína Brezovská | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR
klíčové slovo:
spustit audio