Program Zelená úsporám pokračuje, chybí však osm miliard korun

Pozastavený program Zelená úsporám byl odblokován. Na podporu zateplování budov a ekologického vytápění však chybí téměř 8 miliard korun. Ministerstvo proto rozhodlo, že přestane poskytovat dotace veřejným budovám.

Tomáš Chalupa  (vpředu) a Petr Nečas,  foto: Vláda ČR
O dotaci požádalo 79 000 domácností. Takový zájem nikdo nečekal. Program se totiž zpočátku rozbíhal pomalu. Byl nastaven poměrně přísně. Aby lidé dosáhli na předepsané úspory energie, nestačilo třeba jen vyměnit okna, ale bylo nutné kombinovat několik opatření. Třeba okna plus zateplení domu, okna a střecha a podobně. Později došlo ke změkčení podmínek. Zatímco za rok 2009 přišlo 3 100 žádostí, v jednom týdnu před přerušením programu jich už bylo skoro 10 500. Nestačila kapacita úředníků, nebylo možné projekty zkontrolovat a program byl pozastaven. Řada lidí, kteří dali peníze za zpracované studie, se obávala, že už dotace neuvidí a že peníze vyhodili zbytečně.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nakonec rozhodl, že program Zelená úsporám bude pokračovat. Zatím bylo schváleno téměř 37.500 žádostí, dalších skoro 25.000 je před schválením, uvedl premiér Petr Nečas.

"Vyplaceny budou žádosti schválené a registrované a to v krátkém čase z aktuálně disponibilních zdrojů. Žadatelé s neúplnými žádostmi, kterých je více než šestnáct tisíc, budou vyzváni k jejich doplnění s lhůtou 60 dnů. Jde o jedinou variantu, která garantuje vyplácení dotací v původně deklarované výši."

Nedávno se totiž uvažovalo o snížení podpory ze 65 na zhruba 50 procent z celkové ceny projektu. Tuto variantu nakonec ministr Chalupa odmítl. Vytvořila by se tím nerovnost mezi minulými a současnými žadateli. Na výplatu dotací však chybí 8 miliard korun. Na peníze se tak mohou těšit v bytových a rodinných domech. Zastaví se však dotace pro veřejné budovy. Tím se podle ministra Tomáše Chalupy ušetří čtyři miliardy korun. Další dvě miliardy kontrolou žádostí, 600 milionů by mohlo přijít z prodeje emisních povolenek do Japonska a Německa. Podle ministra Chalupy bylo cílem uspokojit co největší počet soukromých žadatelů. Právě pro ně byl program Zelená úsporám původně určen. Města a obce mají podle Chalupy další možnosti, jak žádat o příspěvek. Například z evropského operačního programu životního prostředí.

"Stále počítáme, že když se nám podaří prodat třeba další povolenky nebo získat další peníze, tak budou určeny výhradně na obce. My potřebujeme, aby zůstaly otevřené oba dva prostory tak, aby obce mohly být uspokojovány průběžně z obou zdrojů. Já z toho nemám radost, ale to dědictví, které mi zůstalo, musíme nějak vyřešit a ten deficit, jak vidíte, je obrovský."

Chalupovo rozhodnutí uvítalo ekologické Hnutí Duha. Zároveň upozornilo, že potenciál zateplování českých domácností je stále velký. Zatepleno bylo několik tisíc budov, přitom jen rodinných domů je v Česku zhruba milion čtyři sta tisíc.

Největší dotační akce pro domácnosti odstartovala na jaře 2009 za ministra Martina Bursíka. Podle tehdejšího vyjádření měl program Zelená úsporám fungovat až do roku 2012 a mělo být dost peněz. Dřívější ukončení programu však Bursík za neúspěch nepovažuje, řekl v České televizi.

"Nám se podařilo jako jediné zemi ze střední a východní Evropy připravit velmi rychle program, kterým jsme zaujali investory z Japonska, Rakouska, Španělska, Světové banky a dostali jsme sem ohromné množství peněz. A hlavně ty peníze v době krize byly využity na zateplování budov, výměnu kotlů a dělá to místní stavebnictví. Jsou to české firmy, místní zaměstnanci."

Podle Bursíka měl jeho nástupce Drobil uzavřít program dříve. Zároveň si myslí, že je možné ve státní podpoře zateplování pokračovat, pokud se použije část výnosu z prodeje emisních povolenek, které si podniky budou muset kupovat na aukcích od roku 2013.