Nová koncepce rodinné politiky chce zpopularizovat manželství

Demografové začínají bít na poplach. Rodina v České republice se ocitá ve vážném nebezpečí. Alarmující čísla zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věci, která se konala tento týden ve čtvrtek a pátek. Stále více rodin totiž odkládá narození svého prvního dítěte, nebo se mladí lidé dokonce rozhodují k životu bez partnera.

Například průměrný věk rodiček se posunul až na 26 let. Jak nám potvrdila Terezie Kretschmerová z Českého statistického úřadu, česká rodina si nestojí dobře ani v dalších demografických faktorech. "Dochází k poklesu zájmu o vstup do manželství, mladí lidé okládají svatbu do pozdějšího věku, ve větším měřítku se také objevují nesezdaná soužití," popisuje situaci Terezie Kretschmerová. "Podle mého názoru je nebezpečná také vysoká rozvodovost."

Jediná pozitivní zpráva se týká zvýšené celkové porodnosti. Za náhlý nárůst počtu dětí mohou maminky, které se narodily v sedmdesátých letech, v době takzvaného baby boomu. Tehdy rodily silné ročníky z poválečných let a jejich děti se rozhodly přivést své potomky na svět právě dnes. "Právě rodí matky, které odkládaly těhotenství na pozdější dobu," říká demografka Kretschmerová a dodává: "Tento trend budeme podle našich výzkumů moci pozorovat ještě 4-5 let."

Na klesající počet sňatků reagovalo ministerstvo práce a sociálních věci svou novou koncepcí rodinné politiky, kterou přednedávnem schválila vláda. Ta by měla zvýhodnit mladé rodiny nejen finančně, ale také zlepšit jejich postavení ve společnosti. Co konkrétně nová koncepce obsahuje jsme se informovali u náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška. "Chtěli bychom, aby byly mladé rodiny oproštěny od placení daní. Také se zasadíme za delší mateřskou dovolenou a vyšší přídavky na dětí," komentuje dokument náměstek.

Kromě zmíněných daňových výhod koncepce obsahuje také návrhy na přizpůsobení otvírací doby mateřských škol potřebám rodičů nebo motivaci zaměstnavatelů k budování dětských koutků pro ratolesti zaměstnanců. Někteří z politiků by však raději zmírnili úbytek obyvatel České republiky tolerantnější politikou vůči přistěhovalcům. To však náměstek Marián Hošek odmítá: "Ačkoli mírná imigrace je přirozená, chceme, aby se v České republice rodily hlavně české děti. Jedině tak můžeme na území státu zachovat kulturní kontinuitu," domnívá se Hošek.

Ministerstvo do budoucnosti počítá s tím, že text koncepce se bude měnit podle potřeb společnosti. Ačkoli má dokument řadu kritiků i z řad vládní koalice, podle ministra Zdeňka Škromach schválil kabinet koncepci jednohlasně.