Nový festival představuje rozhlasové symfoniky

Minulý pátek byl v pražském Rudolfinu zahájen zcela nový hudební festival - Rozhlasový podzim. Jeho hlavním pořadatelem je Radioservis spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Festival je mezinárodní přehlídkou rozhlasových symfonických orchestrů, v příštích letech se ale jeho programová nabídka rozšíří i na další rozhlasová tělesa. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Dvořákův cellový koncert v podání mladého německého violoncellisty Daniela Müllera - Schotta a rozhlasového orchestru z Lipska zahájil nový mezinárodní hudební festival Rozhlasový podzim.

"Aby tento festival byl hoden svého jména, samozřejmě musí hledat tu správnou parketu. A tou by měla být spolupráce rozhlasových stanic - napřed zejména evropských, ale možná se přidají i další - těch, které mají nějaké těleso. Může to být symfonický orchestr, ale myslím, že se přemýšlí i o jiných žánrech, jako jazzový orchestr. Může to být pěvecký sbor, který bude s někým spolupracovat, a tak dále,"

uvedl při zahájení prvního ročníku festivalu ministr kultury Václav Riedlbauch. Rozhlasový podzim má ambici nahradit v nabité pražské hudební nabídce jiný festival - Pražský podzim, který skončil v loňském roce. Iniciátorem nového festivalu a jeho hlavním dramaturgem je správní ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan Simon:

"Rozhlasové orchestry jsou taková specifická entita, která někdy stojí trošku mimo hlavní pozornost koncertních sálů. Ty orchestry prostě pracují velmi často ve studiích a jejich koncertní činnost není tak rozsáhlá nebo není tak systematicky sledována, jako u ostatních těles. A my jsme si s kolegy říkali, že by bylo hezké, kdyby se nám podařilo takovouto výhradně rozhlasovou přehlídku prezentovat. Tudíž se Symfonický orchestr Českého rozhlasu ujal role pomyslného hostitele."

A kdo se tedy na "ochutnávkovém" ročníku festivalu představí? To už přiblíží vedoucí Mezinárodního oddělení ČRo Jakub Čížek:

"Festival zahájil Symfonický orchestr Středoněmeckého rozhlasu z Lipska pod taktovkou šéfdirigenta Juna Märkla. Dalším koncertem bude tuto sobotu, 19. září, koncert našeho Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Další koncert bude 22. září, kde se představí symfonikové z maďarského rozhlasu. 27. září bude v Praze Komorní filharmonie holandského rozhlasu a festival zakončí opět SOČR 30. září."

Koncerty z Dvořákovy síně Rudolfina vysílá ČRo 3 stanice Vltava i evropská vysílací unie EBU. Už v příštím ročníku by se podle Jakuba Čížka mělo v Praze představit kolem deseti rozhlasových těles.