Nový předseda krajanské komise Senátu chce prohloubit kontakty krajanů s regiony ČR

Marcel Chládek

Loňské volby do Senátu zamíchaly i složením Stálé senátní komise pro krajany žijící v zahraničí. Jejím novým předsedou se stal čtyřicetiletý sociální demokrat Marcel Chládek. Od r. 2008 je i náměstkem hejtmana Středočeského kraje pro regionální rozvoj a evropskou integraci, takže jednou z jeho priorit je i větší propojení zahraničních Čechů s jednotlivými regiony v Česku. Senátora Chládka o rozhovor požádala Milena Štráfeldová:

 Marcel Chládek
Jedním z evergreenů práce krajanské komise Senátu jsou korespondenční volby. Už dvakrát o nich hlasovala sněmovna, dvakrát neprošly. Nyní je na cestě třetí pokus, vláda minulý týden schválila senátní návrh, který předložila právě krajanská komise Senátu. Jaká je podle Vás tentokrát naděje ve sněmovně?

"Jestli to můžu odhadnout procentně, tak myslím padesát na padesát..."

Co je podstata toho současného senátního návrhu korespondenčních voleb?

"Já tam vidím dva takové zásadní aspekty, které jsou rozhodující i z politického hlediska. Jeden zásadní moment je v tom, že dnes je nerovnost mezi lidmi, kteří volí v České republice a kteří volí za hranicemi. Problém, který trápí naše krajany žijící v zahraničí, je i vzdálenost volební místnosti, kam musejí dojíždět, ale zároveň i to, že nemůžou volit do Senátu. Respektive oni můžou volit do Senátu, a to když přijedou na území České republiky. A tam je ta druhá nerovnost, protože by teoreticky mohli ovlivnit výsledky senátních voleb v České republice, pokud by se krajané domluvili a přijeli by na určité místo. Oni můžou volit každé dva roky, kdežto člověk, který žije zde, volí jednou za šest let. A můžou si vybrat i volební obvod, kde budou volit. Touto novelou by došlo i k narovnání tohoto vztahu."

Senátní komise každoročně navštěvuje nejrůznější krajanské komunity po světě. Kam se chystáte letos?

"My máme v našem plánu pět až šest zahraničních cest, ale jsme samozřejmě okleštěni finančními možnostmi. Nejvzdálenější je cesta do Austrálie, jsou tam ale i návrhy, abychom se zabývali například problematikou Podkarpatské Rusi a komunit, které jsou těsně za hranicemi naší republiky. Byl jsem pozván i na Slovensko. Jako nového předsedu komise mne překvapila síla skupiny krajanů žijících na Slovensku a jejich aktivita, takže bych velice rád navštívil i Bratislavu."

Máte Vy sám nějaké plány, co přinést do práce senátní komise?

"Já bych tam chtěl vnést trošku svěží vítr a zároveň bych chtěl vtáhnout i jednotlivé regiony. Myslím si, že regiony můžou pomoci, i vzhledem k tomu, že mají větší finanční možnosti. A první taková vlaštovka už byla při jednání s organizátory Mezinárodního krajanského folklorního festivalu, kdy jsme se domluvili, že by Středočeský kraj zaštítil tuto akci a také se na ní prezentoval."

Máte nějaké konkrétní představy, jak pomoci jednotlivým krajanským komunitám?

"My jsme měli několik jednání, která se týkala vysílání učitelů českého jazyka, velký problém je ale opět s financemi. Měl jsem i jednání o finanční dotaci asi sto padesáti tisíc korun na kroje. Vzhledem k tomu, že komise má omezené finanční možnosti, tak se snažím najít zdroje někde jinde. A opravdu bych chtěl zapojit i po finanční stránce jednotlivé regiony, které by určitou částkou přispěly na podporu těchto komunit v zahraničí."