Nový ředitel NBÚ zatím není plně prověřen

Petr Hostek, foto: ČTK

Národní bezpečnostní úřad má po dvou měsících nového ředitele. Zatímco náměstkyně Zdeňka Jůzlová po tuto dobu úřad vedla provizorně, Petr Hostek je ředitelem definitivním. Navzdory tomu ale nebude moci svou funkci vykonávat bez omezení. Dokonce bude mít v jistém směru méně oprávnění, než jeho dočasná předchůdkyně.

Petr Hostek,  foto: ČTK
Paradoxní situace vzešla z toho, že nový šéf NBÚ Petr Hostek nemá prověrku na stupeň "přísně tajné".

"Zatím tedy ty činnosti, související s tímto stupněm utajení bude provádět někdo z jeho náměstků," uvedl po středečním rozhodnutí kabinetu jeho předseda Jiří Paroubek. Vláda vybrala svého kandidáta na funkci ředitele úřadu již před týdnem. Aby ho ale mohla opravdu jmenovat, bylo nutné projednání věci ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost, což poměrně hladce proběhlo ve středu, pár hodin před zasedáním vlády. Zástupci opoziční ODS ve výboru premiérovi Paroubkovi vyčetli, že pro tak důležitou funkci nenašel člověka, který by byl obecně uznávanou osobností. Někoho s obecným renomé, jaké má například Otakar Motejl nebo Jan Sokol. Předseda vlády reagoval slovy, že mluvil i s takovými lidmi, ale nechtěli do toho jít.

A některé poslance také zarazila chybějící prověrka na nejvyšší stupeň utajení. Teoreticky by nyní mohlo dojít k tomu, že NBÚ bude řídit člověk, který neuspěje v bezpečnostní prověrce, zdůraznil předseda výboru, poslanec za ODS Jan Vidím. Hostek ale slíbil, že o prověrku hned požádá a premiér Paroubek se o její výsledek nebojí, protože už prověřování na nižší stupeň utajení podle něj proběhle neobvykle hladce:

"Provedení prověrky na stupeň tajné u něj trvalo 4 měsíce, což je neobvykle krátká doba."

V zásadě ale proti Petru Hostkovi poslanci žádné zásadní námitky neměli a tak mohla večer vláda vzít za své hodnocení premiéra Paroubka:

"Je to člověk který prošel armádou, policií. Je to člověk který řídil kolektivy lidí, člověk bezúhonný."

Dvaačtyřicetiletý Petr Hostek byl dosud zástupcem šéfa středočeské policie. Loni se jeho jméno objevilo mezi kandidáty na funkci policejního ředitele, kterým se nakonec stal Vladislav Husák.

V čele NBÚ má Hostek nahradit Jana Mareše, který v únoru rezignoval kvůli podezření, že udržoval kontakty se členy skupiny kolem stíhaného konkurzního soudce Jiřího Berky. I proto nový šéf NBÚ Petr Hostek jako svůj úkol číslo jedna stanovil zvýšení důvěryhodnosti a prestiže úřadu. A také snahu zabránit podezření z možných úniků utajovaných skutečností a manipulací s bezpečnostními prověrkami.