Nový transplantační zákon předpokládá vytvoření registru lidí, kteří odmítají darovat své orgány

Operační zákrok

Dárcovství, odběr a transplantace lidských orgánů se mají už brzy řídit novými a přesnějšími pravidly. Umožní to transplantační zákon, který schválili senátoři. Novinkou je vytvoření registru lidí, kteří odmítají darovat své orgány. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Právě vznik registru lidí, kteří odmítnou, aby po smrti mohla jejich těla posloužit jako zdroj orgánů, znamená průlom do dosavadní praxe. Nesouhlas sice může člověk vyjádřit i dnes, ale je nutné jej vyhledávat třeba v dokumentaci, či v občanském průkazu. Nyní má mít zdravotnické zařízení ze zákona povinnost se do registru podívat. Mnozí senátoři neskrývali, že norma obsahuje několik nejasných i problematických bodů. Většina se však nakonec přiklonila k názoru, že v této citlivé oblasti, dotýkající se života a smrti, je nutné co nejdříve stanovit jasná pravidla. Jak uvedla lidovecká senátorka a bývalá ředitelka Vinohradské nemocnice Zuzana Roithová, zákon je kompromisem.

"A troufám si říct možným a dobrým kompromisem mezi těmi, kteří chtějí ochraňovat práva těch, kterým jsou tkáně odebírány i možnosti těch, kteří na orgány dlouho čekají."

Každý odebraný orgán bude muset provázet jasná dokumentace. Jde o maximální důslednost zachovávání přísné anonymity a vyloučení jakýchkoli možností, které by mohly vést ke spekulaci s orgány. Právě toto podezření se před časem objevilo v transplantačním centru v Ostravě. Legislativní úprava zavádí také nová, přísnější pravidla pro stanovení smrti mozku. Zde však lékaři vytýkají zákonu přilišnou podrobnost, jako například doktorka Eva Pokorná z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

"Stanovení smrti mozku je vysoce speciální medicínský úkon. A to, jak se má správně stanovit smrt mozku, ten fakt, že to je v zákonu, není věcně správný. V zákonu mají být obecně definované věci. Má tam být napsáno přesně to, že musí být dodržena veškerá pravidla, ale to, jak se má ta smrt mozku stanovit, by mělo být ve vyhlášce zákona."

S novým zákonem je spokojen i Svaz pacientů. Jak uvedl jeho předseda Luboš Olejár, svazu šlo o to, aby se nezastavily transplantace, a zároveň byla stanovena jasná pravidla.

"Jsme spokojeni s tímto zákonem a domníváme se, že od toho září, až vejde v platnost, spoustu věcí narovná a skončí obchodování s orgány lidského těla a toto je pro nás klíčové, aby nedocházelo k těmto věcem."

Nový zákon přináší i tresty. Například na osm let může jít do vězení ten, kdo nelegálně odebere orgán a prodá ho za peníze.