O čem ve středu jednala vláda?

0:00
/
0:00

Usnadnění nákupu české půdy cizinci z EU, zápis dětí do cestovních pasů rodičů, zamítnutí zákona o obecném referendu nebo darování zbraní do Afghánistánu. To jsou jen některá témata, o kterých ve středu jednala vláda Mirka Topolánka. Výsledky zasedání kabinetu shrnuje Martina Lustigová.

Cizinci ze zemí EU zřejmě budou mít možnost v Česku snadněji kupovat zemědělskou půdu. Podle novel devizového zákona a zákona o privatizaci státní půdy, které schválila vláda, by jim mělo stačit zaregistrovat se jako zemědělský podnikatel. Novely ještě musí posoudit parlament a podepsat prezident. Proti snazšímu přístupu cizinců k české půdě se už dříve vyslovili zemědělci. Ministr zemědělství Petr Gandalovič zase chtěl prosadit odklad novel. Podle premiéra Mirka Topolánka ale musíme sladit české právo s právem evropským, které je českým zákonům nadřazené, a proto není možné nic odkládat: "Myslím, že i Petr Gandalovič nakonec uznal nesmyslnost trvání na tom původním znění. Jsme si vědomi toho, že v Poslanecké sněmovně může ta norma být kontroverzní. Ale znovu podotýkám, svým způsobem je trochu jedno, jestli to Poslanecká sněmovna schválí nebo neschválí. Já budu plédovat pro schválení, protože se vyvarujeme celé řady soudních sporů, které zatíží státní rozpočet České republiky, protože to primární právo je dnes jednoznačně nadřazeno."


Foto: Autor
Vláda nesouhlasí s návrhem zákona o obecném referendu, který připravili poslanci z KSČM. Podle návrhu by lidé mohli v referendu rozhodovat o zásadních otázkách vnitřní nebo zahraniční politiky země, například o umístění americké základny. Přestože premiér Topolánek tvrdí, že koalice o zavedení obecného referenda nestojí, Strana zelených v úterý oznámila, že připravila vlastní návrh zákona. Bez ohledu na stanovisko vlády posoudí poslanecký návrh zákona parlament. Zákon o referendu je ústavní změnou, pro jeho schválení je potřeba souhlas 120 poslanců - ODS ho tedy může při účasti všech svých poslanců zablokovat.


Vláda souhlasí se záměrem ministra vnitra Ivana Langra zrušit povinnost vyřizovat každoročně cestovní pasy pro děti do pěti let. Sněmovně navrhne novelu zákona, která umožní, aby děti do deseti let mohly být zapsané v cestovních dokladech svých rodičů. Současný systém je podle ministra vnitra Langra nesmyslný: "Je to absurdní, nesmyslné. Je to opatření, které obrovským způsobem komplikuje praktický život rodičů s dětmi a zbytečným způsobem zatěžuje jejich rodinné rozpočty. Tak jako tak je to výrazné zjednodušení současného stavu, který zbytečným způsobem obtěžuje rodiče s dětmi."

Nová pravidla, která platí od září loňského roku, zavedl Langrův předchůdce František Bublan z ČSSD. Argumentoval tím, že vlastní doklady mohou děti chránit před obchodníky s lidmi nebo před únosy do zahraničí. Za tím si Bublan stojí i teď. Pokud by měl být současný návrh přijat, měl by podle něj mít trochu jinou podobu: "Já bych se spíš přikláněl k tomu, aby těch deset let bylo sníženo na pět let, to se mi zdá optimálnější. A současně si myslím, že by bylo zapotřebí, vzhledem k tomu, že v této době dochází dost často k takovému převážení dětí u těch smíšených manželství, aby zápis do pasu byl se souhlasem obou rodičů."


Vláda ve středu schválila i darování 20 tisíc samopalů a 650 kulometů Afghánistánu. Celková hodnota zbraní je přes 30 milionů korun. Podle ministerstva obrany jde o nepotřebný materiál, kterým se Česko připojí k mezinárodnímu úsilí o posílení bezpečnosti v regionu.